Ocet místo aviváže

Nepoužívám aviváž. Ničí oblečení, „zalepí“ pračku, vyvolává ekzémy a podráždění. Navíc velmi rychle zjistíte, navzdory reklamám, že ji vlastně vůbec nepotřebujete.
Stačí i jen „mírně osvícená“ kožní lékařka a prodavačka spodního prádla, aby vám řekla, že prádlo, které máte přímo na těle, prát v aviváži nemáte, jinak brzy skončí jeho životnost (nebo „životnost“ vaší hezké pokožky). Drahé kvalitní sportovní oblečení to má přímo na cedulkách. Ručníky po aviváži ztratí svoji savost a tedy jsou k ničemu. Na dětské prádlo by aviváž neměla jít vůbec (doporučení dětských lékařek). Tedy nakonec z celého prádla zbyde jen malá hromádka, která pod aviváž může.
Jak tedy docílit měkkosti prádla ?
Ze své zkušenosti radím – nahrazujte aviváž obyčejným octem. Ten prádlo změkčí a navíc je i dezinfekční, „nezapatlá“ pračku, naopak ji udržuje čistou a bez vodního kamene.  A když tam octa nedáte zbytečně moc velké množství, tak nebude v prádle cítit.
Jak na to ?
Kupujte především ten nebarvený, ideálně bílý vinný ocet, ale stejnou službu vám poskytne i ten nejobyčejnější, co doma máte … v řádu několika korun. (Pozor – spousta octů v obchodech je u nás bohužel dobarvovaná do hněda karamelem a to by se mohlo projevit na barvě bílého prádla.)
Do octa přidám několik kapek esenciálního oleje. Zkoušela jsem různé vůně, ale nejvíce se mi osvědčil citron a levandule. Všechno, co je citrusové, je svěží a tedy vhodné. Ale klidně vyzkoušejte, co máte doma nebo co máte rádi.
Dávkování octa se liší podle tvrdosti vody. Zkuste jej dát do přihrádky místo aviváže ve stejném množství, jako dříve aviváž. Když bude prádlo tvrdé
a nebude z něj po vytažení ocet ani cítit, tak jste dali málo. Když bude z mokrého trochu ocet cítit a po uschnutí bude prádlo bez octového odéru, tak je to ideální. Když by prádlo bylo octem cítit i po usušení, určitě jste ho dali moc. Pokud se vám vůně prádla nelíbí (a přitom necítíte ocet), tak jste právě zjistili, jak „Vám nevoní“ váš prací prášek nebo přípravek proti vodnímu kameni do pračky, pokud ho používáte. Někdy to není pěkné zjištění. A to si představte, že ho vlastně aviváž jen překrývala. Situaci vyřeší buď změna prášku nebo přestat používat přípravky proti vodnímu kameni (ocet by je stejně měl nahradit).
Spousta lidí (dle osobní zkušenosti a ohlasu) dokonce potom zjistí, že jim po delší době nepoužívání aviváže už všechny aviváže divně a nepřirozeně páchnou.