Příliš drahé? (Koupit nebo nekoupit?)

Jsem v obchodě. Přede mnou krásné šaty (kabelka, boty, kalhoty … cokoliv). Příliš drahé? Můžu si to dovolit? A budu je nosit? Potřebuji je nebo je jenom chci? Stojí mi za ty peníze? A problém je na světě !!! Na většinu otázek snadno odpovíte, ale ta poslední je kontroverzní. Stojí mi to za ty peníze?
V knize Bible stylu (dobrá knížka, když pracujete v kanceláři a musíte respektovat „štábní kulturu“) jsem se dočetla zajímavou úvahu, kterou jsem zařadila do svého života a ráda ji předávám dál:
Pokud chcete investovat do drahé věci, zvažte cenu za jedno nošení. Porovnejte cenu s počtem dní, kdy budete tuto věc nosit. Lákají Vás džíny za 3000,-, které nosíte téměř denně? Předpokládá se tedy, že je obléknete cca 200 krát za rok, pak je jejich cena za den 15,- Kč za nošení po dobu jednoho roku. Budete-li je nosit dva roky, pak klesá na 7,-.
Je-li ovšem 3000,- cena za šaty, které obléknete dvakrát v roce na ples (a to ještě není jisté), pak vás jedno nošení přijde na 1500,- . A nabízí se otázka: „Stojí patnáct stovek za jeden večer? Ocení to vůbec někdo?“ Myslím, že odpověď je velmi snadná :-)
Přeji úspěšné nakupování!