Než jednou za čas do Toskánska tak radši toskánský styl každý den na terase

Než jednou za čas do Toskánska ...

Na terase (a vůbec v zahradě) preferuji systém „nahodilosti“ …. terakota, plast, hrnec z bazaru, muškáty, zelí, begónie, smil …. 
Mimochodem … miluji rostliny typu smil (neboli Helichrysum, smil italský, kari, maggi koření … všechny varianty jsou správné) právě pro jejich středomořský vzhled.

Jako toskánský styl vnímám a miluji všechno, co je zelené, zeleno-stříbřité, lehce pichlavé, dřevnaté a bylinné. Prostě vše, co vypadá jako olivovník, levandule nebo tymián … protože to navozuje právě ten provensálsko – toskánský dojem, který se tolik snažím na své zahradě navodit.

(Tenhle můj smil na fotce se sice nachází přesně na hranici rozhodování: vyhodit – nechat … ale já vyhazuji jen málokdy. Většinou dávám rostlinám šance až do naprosto očividného konce.)

Vždyť ona i ta „uschlost“ a evidentní „nedostatek každodenní péče“ je součástí toho správného dojmu. V toskánských zahradách nenajdete „načinčanost“ a přehnanou péči jako to bývá třeba v Německu nebo v Rakousku, ale právě tu neuspořádanost, půvabný nesoulad, oprýskanost a tolik typickou nahodilost.

A tak to chci mít i doma. Říkám si totiž, než jednou za čas do Toskánska tak je lepší mít toskánský styl každý den doma na terase :-)

Závěrem ještě jeden dobrý tip:

Objevila jsem strom „Hlošina úzkolistá“, kterému se říká „český olivovník“, který na rozdíl od originálu přežije v našich podmínkách a esteticky vám prokáže skvělou službu. V zahradnictvích je běžně dostupný.


 

Tímto článkem nechci v žádném případě nabádat k tomu, abyste necestovali a seděli doma … Chci jen říct, že než spoléhat na jeden týden v roce, tak lépe užívat každého dne :-)