Jsem alergická na větu: Tvůj šatník málo hýří barvami!

Sleduji pořad „Popelka“ na TV Barrandov. Baví mě! Přestože na něj slyším a čtu všelijaké rozporuplné reakce, tak říkám: „Když vezmete v úvahu, že je na českých kanálech asi stopadesát (slovo stopadesát používám jako synonynum pro jakékoliv velké množství) pořadů o vaření, tak zaplať pánbůh za Popelku.
Za jediný pořad o módě.“
(Tedy abych nekřivdila, na Prima Love jsem zaregistrovala ještě nějaký nový pořad o módních proměnách, ale stejně … :-)

Pokud „Popelku“ neznáte, tak jen v krátkosti. Čtyři ženy mají za úkol zakoupit si outfit na dané téma a pak se vzájemně zhodnotit. A mezitím co každá z nich nakupuje, tak si ostatní prohlížejí a komentují její šatník. A nad tím vším drží jakousi supervizi vcelku sympatický stylista.

A tím jsem u podstaty článku. Téměř u každé soutěžící uslyším větu, na kterou jsem už alergická: „Tvůj šatník málo hýří barvami!“
Co se to u nás usadilo za model, že by každá žena měla mít skříň barevnou jako papoušek?

Jsem alergická na větu: „Tvůj šatník málo hýří barvami!“

Tuším odkud se to vzalo … Je to jedna z odnoží mediální masírky, že bychom měly být ženy mnoha tváří – matka, milenka, kuchařka, zahradnice, tvořilka, kariéristka… Zkrátka žena krásná a po všech stránkách dokonalá! A jako třešnička na dortu všem našim bezchybným já – měl vévodit krásně barevný šatník!
Také z toho cítíte tu dokonalou roztříštěnost! Ještě kapka, ještě jedna podoba či barva … a dokonalá žena by mohla být na dobré cestě stát se schizofrenikem.

Na tohle všechno, co od nás svět chce, by nestačilo ani deset různých žen – natož jedna!

A protože na téma – různé podoby ženy – je tento článek malý (to až zase jindy), vracím se k barvám a konstatuji: „Váš šatník nemusí být ani jak papoušek, ani jak duha, vůbec ne … !“

barevna skrin

Věřte, že každé z nás sluší nejvíce pouhé tři barvy!

To, jak jsme se narodili, je nejdokonalejší podoba, která nám sluší a my bychom ji neměli přebíjet a potlačovat. Ideálem je najít naše tři základní nejpříznivější a nejlichotivější barvy a těch se držet.
Náš život se tím nesmírně zjednoduší. Náš šatník prořídne a už nikdy nebudeme mít ten vyčítavý pocit, jak máme přeplněnou skříň a paradoxně ve výsledku „nic na sebe“. Už nikdy nebude nakupování stresující záležitostí, protože když pak vejdete do obchodu, tak rychlým pohledem zhodnotíte a vyřadíte třeba 80 procent zboží. A těch zbývajících 20 si už pak snadno a v klidu prohlédnete.

K tomuto článku mě inspirovala nejenom „Popelka“, ale také to, že jsem po dlouhé době viděla film „Základní instinkt“. A jelikož díky své práci téměř za vším vidím jen oblečení, tak jsem si ani tady nemohla nevšimnout, že přestože je Sharon Stone ve filmu marnotratná milionářka, její šatník a outfity pro celý film se skládají jen z velmi malého spektra barev. Všechny se točí jen kolem béžové, přírodní bílé a hnědé … zkrátka barev v jemném pastelovém tónu. Posuďte sami:

zakladni instinkt 2

zakladni instinkt 4

zakladni instinkt3

zakladni instinkt 6

zakladni instinkt5

Co by asi tak jejímu šatníku řekla děvčata z pořadu Popelka?
„Milá Sharon, měla by ses nad sebou zamyslet a trochu svůj šatník oživit.“