Dárky vymýšlím podle: Systému myšlenkových map!

Dárky vymýšlím podle systému myšlenkových map

Nejsem ten praktický (a podle mě vzácný a obdivuhodný) typ, který kupuje dárky průběžně a systematicky a touto dobou již má nejen nakoupeno, ale i zabaleno.
Nechávám to na prosinec. Spíše až tak od Mikuláše výše :-)

Vždycky mi ale bylo více či méně jasné, že je dobré to mít dopředu vymyšleno. Nahání mi hrůzu představa, že bych naběhla do obchodního centra a bloumala tam tak dlouho, dokud bych nekoupila něco – co by alespoň zdánlivě a minimálně mohlo mít s obdarovaným cokoliv společného. (Tahle to dělá můj manžel a já o Štědrý večer nad rozbalováním dárků vždycky trochu trnu.)

Není to tak dlouho, co jsem zaslechla o systému Myšlenkových map. Moc se mi to líbilo, ale jaksi jsem pořád nevěděla, k čemu by mi to právě teď mohlo být dobré. A pak mi došlo, že je to ideální pomůcka k vymýšlení dárků! 

Trocha Wikipedie

Myšlenková mapa (někdy také mentální mapa) je grafické uspořádání klíčových slov, doplněné obrázky vyznačující vzájemné vztahy a souvislosti. Může být využívána například k učení, plánování nebo řešení problémů.
S vynálezem myšlenkových map přišel v 60. letech 20. století Tony Buzan. Od té doby jsou svými zastánci prezentovány jako „nejlepší pomůcka pro přemýšlení“. Myšlenkové mapy jsou graficky zpracovanou napodobeninou procesů probíhajících v mozku.

A prakticky:

Jitka je moje sestra. Jsem si téměř jista, že můj blog nečte, takže klidně můžu myšlenkovou mapu s náměty na dárky pro ni vystavit.

(Tady se přímo nabízí jedna dobrá rada, která stojí za zveřejnění: „Rodina, sousedé a nejbližší přátelé se většinou nestanou vašimi čtenáři, zákazníky, klienty, fanoušky, cvičenci…. Na ně ve svých aktivitách a podnikání příliš nespoléhejte. Vašimi skutečnými zákazníky budou lidé cizí a také ti, do kterých byste to nikdy neřekli!“ )

Zpět k Jitce. Vezmu papír a její jméno napíšu doprostřed. A od něj začínám kreslit šipky a vepisovat veškeré její zájmy, záliby a aktivity. A ty pak větvím dál. A tam už vpisuji věci a předměty, které mě v souvislosti s jejími aktivitami napadají. Někdy tím řetězec končí – příklad: čtení | knihy … nevím, jaké už doma má a její vášni pro skandinávské detektivky neholduji a tudíž nerozumím, takže tudy pro mě dál cesta nevede. Ale v souvislosti s tím můžu třeba napsat záložku, obal na knihu nebo předplatné časopisu.

Prakticky jde o to, co nejvíce větvit a to ve všech úrovních. A přitom přemýšlet, které věci jsou v souvislostí tím potřeba. V prvních pár vteřinách možná nebudete hned vědět, co psát, ale to brzy přejde a za chvíli už vám papír nebude stačit.

A můžu vám garantovat, že tímto způsobem se dopracujete k dárkům smysluplným a rozhodně ne zbytečným! Ušetříte spoustu času, peněz, zklamání a rozčarování.

Přeji úspěšné a klidné nakupování!