Nevšední věci koupíte na nevšedních místech

Nevšední věci koupíte na nevšedních místech

Kdo nakupuje výhradně v konfekci, tak může vypadat konfekčně.
Kdo nakupuje výhradně trendy, tak může vypadat jako jedna ovečka ze stáda.
Kdo nakupuje výhradně v sekáči, tak může vypadat jako figurína z okresního muzea.

Nejlepším způsobem, jak mít dobrý styl,  je vytvářet chytrý mix!

  • Mám klasický konfekční základ: kalhoty, džíny, košile, pak je to skvělá příležitost obléci retro kabát ze sekáče.
  • Mám unifikované černé šaty, pak je můžu oživit výstředními botky z designového nebo alternativního obchodu.
  • Mám trendové džíny a triko, pak se nudnému „stádovému“ vzhledu vyhnu s handmade háčkovanou kabelkou z Fleru.
  • Mám-li naopak handmade nebo batiku od hlavy k patě, oživím to stylovou koženou bundou.
  • Košili z obchodního řetězce zase prokáže dobrou službu secesní šperk ze starožitnictví nebo po babičce.

Jednoduše řečeno: kombinujme oblečení „bez duše“ s oblečením „s duší!“

Oblečení bez duše je konfekce, obchodní řetězce, prostě věci, které byly vyrobeny ve velkých sériích, masově, čistě za účelem zisku a bez jakékoliv emoce.

Oblečení s duší jsou kousky, do kterých někdo vložil svou invenci a energii. Jsou to modely od návrhářů, designerů, handmade, ….. ale také zajímavosti, které lze objevit v sekáčích, na bleších trzích, jednoduše věci s historií, energií a s příběhem.

Chce to mít oči otevřené a dívat se vnímavě všude kolem sebe!
Neočekávám, že nějaký brilantní kousek pořídím v „Háemku“. Tam si koupím tričko (bez duše), u kterého nepředpokládám více než krátkodobou trendovou parádu. Když ale toto tričko doplním třeba originální vintage kabelkou (s duší), nikdo neuvidí tričko, nýbrž celý můj vzhled. Neuvidí tričko a kabelku, ale celistvý zajímavý styl.
Zkrátka a dobře …. na brilantní kousky musíte mít buď zlatý důl a nakupovat v Pařížské a okolí, nebo mít oči otevřené všude kolem sebe a být vnímavá!

Takže kde?

Třeba v second handu. Více o tom jsem ale již psala v tomto článku.
Dnes bych ráda zmínila moji další nákupní aktivitu. A tou jsou bleší trhy. A mým posledním úlovkem jsou tyto dvě kabelky:

_DSC3988

Jsou malé, velmi zachovalé (což na bleších trzích nebývá vždycky pravidlem). Vypadají skutečně retro, protože retro opravdu jsou! Jsou to kabelky s duší! A jen tak pro srovnání: černou jsem pořídila za 200,- a sametovou s výšivkou za 500,-.
Jsou to kousky, kterých se neumím nabažit. A protože jsou opravdu „čerstvé“ a první příležitost „je vyvětrat“ bude až tuto sobotu, tak mi zatím dělají potěšení vystavené v ložnici. Chci se na ně prostě pořád dívat a obdivovat je!

Na bleší trhy jezdím do Buštěhradu u Kladna. Konají se obvykle dvakrát do měsíce. Není to ale žádná procházka růžovým sadem.

Konají se na poli a to velmi brzy po ránu … (vlastně ani nechci domýšlet proč :-) Je třeba se teple obléci, mít oči takzvaně „na stopkách“ a umět se rychle a hbitě zorientovat v nepřeberném množství věcí. Zboží je vystaveno, kde se dá: na zemi, na obrubníku, v kufru auta. Mezi harampádím je možné objevit skvosty. Sehnat se tu dá opravdu všechno: ozdoby na stromeček, nábytek, hrnce, kabelky, zbraně, obrazy, šperky … A také se dá o ceně smlouvat. Konkurence je tam velká a tak prodejci rádi sleví stovku, dvě … hlavně, ať jdou věci do světa!

A já vřele doporučuji! Jako příležitost k dobrému nákupu i jako zajímavý zážitek :-)