Retro: týden v Lidlu, vůně Impulse plus jeden tip!

Mám ráda retro. Retro filmy, retro módu, retro výrobky. A přijde mi jako skvělý nápad akce „Retro týden v Lidlu“. Co mě ale na téhle akci baví nejvíc – není to, že bych se hned musela sebrat a vyrazit pro Horalky, Pitralon a Jelení lůj …. Ve skutečnosti o ty věci ani tolik nestojím. Bohatě mi stačí prohlížet si leták s fotografiemi. Všechny tyhle výrobky mají pro mě trochu jiný rozměr.

retro-týden mleko

Uvidím-li například mléko v sáčku, což je pro mě opravdové retro, (ne jako Francovka, která vypadá pořád stejně) tak se mi okamžitě vybaví naše stará dobrá vesnická Jednota, modrá přepravka plná sáčků s bílou louží pod ní, jak některé kusy nevydržely a praskly. Uvidím samu sebe v modrém kabátku s bílým kožíškem ve věku sedmi let, jak s maminkou jedno „čůrající“ mléko dáváme do drátěného nákupního košíčku. Dále vidím moji soudružku učitelku v první třídě, která nás nutila mléko pít a já ho tolik nesnášela! Ale na to tehdy nikdo nebral ohledy.

kabatek
Prostě uvidím celou sérii výjevů a příběhů a připomenu si čas, kdy jsem byla malá. Čas, kdy mí rodiče byly mladší než já teď. Čas, kdy mě hlídala babička a mě to u ní vůbec nebavilo, protože neměla fixy ani čtvrtky, ale nutila mě kreslit obyčejnou tužkou na balící papír.

Připomenu si čas šumáků za 20 haléřů, čas vitacitů, čas barevných jazyků. Časy starých Škodovek a Žigulíků, časy černobílých televizí, dvou programů a odpolední přestávky ve vysílání.

A to všechno miluji ne proto, že by to bylo nějak zvlášť chutné nebo zajímavé, ale protože mě to jak přenese v čase. Je to jako prohlížet si staré fotky nebo lépe stará videa … protože naše vzpomínky mají děj a příběh.
Milujeme to zkrátka jako připomínku doby, která už je dávno pryč. Dobu, která se nevrátí. A tento jev má svůj název – je to syndrom dětství a mládí. Prostě nejde o kvalitu ale o to, že nás to hodí do starých dobrých časů.

No a jak tak prohlížím leták, tak narazím na fotku spraye Impulse. (Já měla oba dva, přímo ty, co jsou vyfocené.) A zpozorněla jsem. Tak ty tedy chci vyzkoušet! Ty chci poznat, jak voní! Chci jejich prostřednictvím cestovat v čase zpět do věku mých šestnácti let, kdy jsem si jako majitelka obou těchto vůní, připadala jako největší hvězda!
To se prostě jinak nedalo, než je vyzkoušet a očichat.

lidl retro

A tak jsem stříkla! Jeden i druhý, hnědý i barevný  … A nastaly dvě věci!

Za prvé jsem se skutečně vrátila do osmdesátých let. Okamžitě jsem si vybavila atmosféru tanečních, diskoték, moje natrvalené vlasy, perleťově růžovou rtěnku, ve které jsem vypadala jako když se vracím z polární expedice, a taky vycpávky v širokém saku, které bylo ušité z lesklé potahové látky. Všechno bylo rázem tak skutečné, že mi z toho bylo až „ouzko“.

A za druhé jsem se trochu otřásla: „Bože, co to je?“ Ano, zaplavila mě šílená, chemická vůně, mezi níž a impregnací na boty nebyl příliš velký rozdíl.
A v tu chvíli jsem si to naplno uvědomila. Impulse je dobrý asi stejně tak jako je dobrá nostalgická a trochu absurdní fotka z maturitního plesu. Je to jen taková legrace, která se současností nemá absolutně nic společného. Bylo to krásné, ale bylo toho dost! Nevstupujme do stejných řek. Buďme rádi, že dnes máme možnosti, zkušenosti a peníze na to, abychom si mohly koupit třeba skutečné, luxusní a hlavně vonné parfémy! (A nemyslím tím všechny ty z běžných parfumerií .. Sephora apod .., ale o tom zase až někdy příště :-)

Ps. A jeden skvělý tip na závěr. Pokud chcete zažít skutečné retro, tak si zajeďte do městečka Svratka a navštivte tam Muzeum Jednoty. Nenajdete tam žádné artefakty ve vitrínách, ale reálně zařízený obchod jak vystřižený z dob totality. Objevíte tam všechno: štávy Ovocit s trpaslíkem, ovocnou dřeň v malých v plastových krabičkách, úzkoprofilové dámské vložky, Jovo, Pedro, burizony, tavený sýr s vránou … prostě kompletní sortiment.
Tahle návštěva opravdu stála za to! Mne odsud vůbec nemohli dostat!

svratka