Ideální odstín make-upu nehledejte: Namíchejte si ho!

Ano, nehledejte. Protože ho stejně nenajdete. Nebo jen horko těžko :-)
Odstín naší pleti se mění jako situace na bojišti, jak říkal Rudolf Hrušínský alias doktor Radosta ve filmu Kulový blesk, každým okamžikem.
Nemůže nám stačit jeden, dva, ani tři druhy … Vždyť kolik odstínů tělové barvy můžeme mít naše pleť během 365 dnů v roce? Myslíte si, že pouze jen dva nebo tři?

Dejme tomu od listopadu, kdy naše pleť po létu definitivně vybledne, do května, než vystavíme naši tvář prvnímu slunci, může postačit jeden. (Tedy abych to upřesnila. Vystačí jen těm, kteří nejezdí v zimě do teplých krajin nebo se neopalují na lyžích v Alpách. U těchto šťastlivců se situace tedy výrazně zamotává.) A to ještě musíme mít štěstí, že se právě ten nabízený odstín přesně trefí do tónu naší pleti! Ale situace se komplikuje od doby prvních slunečních paprsků, kdy přes přibývající bronz, až do období podzimu, projde náš obličej celou škálou jemných barevných nuancí.

Takže můj tip zní: kupte si dva make-upy! Ideálně od stejné značky.
Jeden tak světlý, jak světlá jen vaše pleť může být uprostřed zimy. A jeden tak tmavý, jak jen tmavá může být vaše pleť, když jste v létě nejvíce opálená. Zakupte kvalitní štětec, vytlačte ten správný poměr od každého druhu na hřbet dlaně, promíchejte a pak nanášejte.

Malinko odbočím. Jedno období jsem měla zálibu v opalování v solárku, ale poté, co zakoupili nové stroje, u kterých se nedala úplně vypnout funkce opalování obličeje, jsem toho nechala, protože mi to strašně vytahovalo pigmentové skvrny. Tak pozor na to! A vlastně už jsem i hodně obezřetná před klasickým opalováním.
Ano, milé dámy – buďme soudné! Když vidím některé ženy  – decentně řečeno – od jistého věku, jak se smaží a pak se hrdě, oděny do bílého outfitu, pyšní svým temně kakaovým obličejem, který je flekatý jak křepelčí vajíčko a dekoltem, který by se spíše než obdivně mohl nazvat „plisovanou sukní nebo vějířem japonské gejši“, tak radši přehodím lehkou šálku a „stáhnu krempu klobouku trochu více do čela“.

Ale zpět k make-upu. Učme se vnímat barvy! Míchejme, zkoušejme. Buďme kreativní. Buďme portrétistkou sami sobě!