Velikost „C“: nic moc velkého!

Přestože osvětu o výběru správné podprsenky vnímám jako dost velkou, pořád vidím kolem sebe mnoho žen, na kterých už je zdálky vidět, že jsou těmito pravidly dosud netknuté. Vpředu proklatě nízko, vzadu proklatě vysoko a mezitím ještě dva malé bochánky navíc. Neklamné signály nejen nevhodného střihu a špatného obvodu, ale hlavně malých košíčků!

Ovšem impuls k sepsání tohoto článku přišel minulý týden v prodejně Intimissimi. Zaujala mě tam podprsenka výrazné studeně zelené barvy, která se moc nevidí.
„Prosím velikost 80 E“.
Prodavačka hledá, hledá … Já doufám, že ji najde, moc bych ji chtěla. Nakonec se přece jen zadaří, ale …
Ale já už letmým pohledem odhaduji, že tyhle košíčky budou na údajné Éčko příliš malé.
„Je to opravdu E,“ ujišťuji se: „vypadá spíše jako D, možná dokonce jako C …?“
Prý je to v pořádku …! Sice moc nevěřím, ale přesto jdu do kabinky …
No, samozřejmě že byla malá!
„Větší nemáte?“
„Ne, větší se už nedělají.“
Aha! To mě trochu zarazilo. Protože moje velikost E, když nosíte opravdu správnou velikost a neutiskujete svoje prsa v něčem menším, tak není opravdu nic závratně velkého. (Obzvlášť na specializovanou prodejnu.) A navíc tohle jejich Éčko nebylo vůbec žádné Éčko!
Ale prodavačka zřejmě nechtěla přijít o zákaznici, tak přispěchala s radou:
„Tak si zkuste 85 E …!“
Na což jsem zůstala stát trošku v šoku! Tohle že má být rada od odbornice v obchodu s prádlem?
„Ne, děkuji … to by mi byl velký obvod a košíček pořád malý.“ Poučila jsem jí a odešla.

Takže! Ať jste více či méně informované … Ať jste odbornice nebo jen uživatelky, dovolila jsem si sesumírovat několik málo rad, které vám můžou přijít vhod.

Pořádně měř a pak kupuj!

Změřte si dva obvody. Jeden těsně pod prsy, druhý přes prsa (měřte bez podprsenky nebo v podprsence bez výztuže). Údaje zaneste do tabulky a najděte si svoji výslednou velikost.

velikost podprsenky

A to co naměříte, nechť se pro vás stane „pevným bodem ve vesmíru“.
Vyjde-li vám cokoliv nad Déčko, tak se toho nebojte a klidně dejte sbohem zažitému Céčku. Protože Céčko opravdu … nic moc velkého!
Neexistuje žádné přidávání nebo ubírání si na obvodu, jak mi radila prodavačka. Měřte pořádně a pak se toho držte. Jen jedna velikost je pro vás ta správná.

Jde se nakupovat!

Vezměte si toho do kabinky víc, když už budete svlečená. A jde se na to. Navléknout a zapnout!
Pozor – zapněte na první háčky, tedy na ten největší obvod! Každá podprsenka trochu povolí a vy budete časem přitahovat a nakonec možná skončíte u toho nejmenšího obvodu. Pokud rovnou v kabince zapnete na ten nejmenší, nemáte kam jít dál! Podprsenka vám bude za pár týdnů velká a celý „stavba“ se vám postupně začne bortit a sesouvat dopředu.

Nejdůležitější … Aranžování !

Máte zapnuto. Tak se předkloňte a prsa povolená gravitací si pěkně do košíčků vyložte.
Jde o to mít obvod na hranici žeber a těsně pod prsy. Často se stává, že se vám v této linii vytvoří jakési vakuum a už jde o deformaci.
A co je nejdůležitější?
Sáhněte si protilehlou rukou do košíčku a celé prso odtáhněte od kostice směrem dovnitř. Kostice vám musí sedět až „za prsem“, tedy až za celou tou měkkou částí!

Jakmile tohle neuděláte, kostice se vám „zasekne do prsu“ a nejenže vám nebude dobře sedět a tudíž nemáte šanci poznat svoji správnou velikost, ale může to být hlavně pěkně nepříjemné, bolestivé a zdravotně závadné. (Možná to znáte ..?!)
Takže teprve tehdy, když celé prso odtáhnete od kostice dovnitř, můžete zjistit, jak jste na tom s velikostí košíčku. Nebylo by totiž nic neobvyklého, kdybyste s hrůzou zjistila, že vše, co máte v prádelníku, je pro vás příliš malé. (Tak jako já před časem.)

Jakmile kostice nesedí správně, tak vám při malém košíčku vše „přeteče vnitřkem“ a vy vidíte uprostřed ty dva kopečky, co se nepěkně nad podprsenkou vyvalily.

Zkontrolujte ramínka!

Pozor na příliš utažená ramínka! K tomu máme tendenci, když je jinde něco špatně. Špatné košíčky, špatný střih, špatný obvod .. tak to doháníme utahováním ramínek. A pak se ale stane co? Stane se to, že se nám zařezávají do ramen a zad. Máme tam červené, často bolestivé pruhy. A pak časem můžou začít bolet záda nebo i hlava a my nevíme, z čeho a co s tím. Ony nám totiž ta zaříznutá ramínka přetínají trapézový sval.

Jak podprsenku uložit?

A když už se nám zadařilo koupit si tu správnou podprsenku, tak si:

  1. Její velikost zapamatujte a nedělejte už nikdy kompromisy. Zde ještě více než jindy platí pravidlo „kupujte jen stoprocentní kousky“ – viz tento článek.
  2. Pěkně ji uložte. Podprsenku nijak nedeformujte a košíčky nevkládejte do sebe. Naopak mějte je – jednu za druhou – pěkně rozložené v zásuvce.
  3. Pečujte o ně s láskou a mějte je ráda. Koupila jste si pro sebe a svá prsa přece jen to nejlepší, ne …?