O tom: že už nejsem No poo a také o právu měnit názor!

Před časem jsem publikovala článek o tom, že úspěšně zkouším metodu nemytí si vlasů šamponem. Praktikovala jsem ji necelých tři čtvrtě roku. Byla jsem nadšená a měla jsem potřebu předat tuto zkušenost dál.
Pak ale postupně a nenápadně, den po dni … možná to bylo dlouhodobým používáním jílu, začaly být moje vlasy vysušené a ne příliš šťastné.
V tu dobu jsem vůbec měla takové bio období. Například jsem si čistila zuby kokosovým olejem. Pak ale přišel onen kritický týden, kdy už jsem měla svých neposlušně a suše rozlítaných vlasů právě tak akorát a začala vážně přemýšlet o návratu k šamponu .. A náhoda tomu chtěla, že jsem zrovna byla u zubaře, kde mi hygienistka objevila hned několik kazů a přitom varovně říkala: „Vy tedy dneska máte toho zubního kamene …!“
A jako tečka za tím vším se nám doma ucpal v koupelně v umyvadle odpad a manžel v roli instalatéra uvnitř útrob objevil něco nečekaného. Vytáhl z potrubí velikou, zatuhlou hroudu kokosového oleje, která tam vězela tak pevně jak špunt v láhvi sektu. A to už bylo na mě příliš. Bio dílo bylo dokonáno. Sebrala jsem z předních pozic na mé poličce v koupelně kokosový olej i jíl a zasunula oba produkty až dozadu spodního šuplíku a celé mé bio období bylo šmahem odsunuto na vedlejší kolej. (Stejně jako chvíli předtím i ekologické tablety do myčky nádobí a indické ořechy na praní prádla.)

Sakra, já chci být bio, ale když ono mi to nefunguje!

Povzdechla jsem si … a vrátila se ke svému původnímu životu. Ke svým starým zubním pastám, k ústní vodě, k normálním šamponům. Ale přestože dnes používám téměř stejné věci jako dřív, já už nejsem stejná. Dvakrát nevstoupíte do stejné řeky! Ten podstatný rozdíl je v tom, že ty stejné výrobky používám vědomě a obohacena zkušenostmi z používání alternativních produktů. Už si věc v drogerii nebo na e-shopu nekupuji jako jedinou možnost, kterou mi dnešní doba nabízí, ale z vlastní vůle jako výsledek rozhodnutí, které jsem sama učinila a zohlednila spoustu dalších možností.

Aktuálně mi nejvíce vyhovují tyto šampony: Obnovující od Nobilis, Miracle Moist od Aussie, Beach Envy od Redken a objemový Volupt od Sebarstian

A také se samozřejmě vloudila myšlenka jestli nemám ten článek o „no poo“stáhnout, když už to mám dnes jinak? Ale nakonec jsem se rozhodla, že ne. Protože tím, že ho nestáhnu, tak vlastně sdělím i další významnou myšlenku:

Máme právo měnit svůj názor!

Právě tahle věta totiž významně změnila a osvobodila můj život.
Dočetla jsem se jí v knize Asertivně do života, která vyšla v období po revoluci jako jedna z prvních knížek o osobním rozvoji.
Cituji: „Mnozí rodiče, učitelé i sdělovací prostředky říkají, že seriózní člověk za svým názorem stojí. Prostě názor, ke kterému se kdy přiklonil, nelze měnit. Jinak by musel přiznat, že se mýlil. A když se někdo mýlí, znamená to, že je nezodpovědný a není na něj spolehnutí. Asertivita připouští, že člověk může změnit názor nejen pod tlakem argumentů, ale i přestože se mu nějaká věc docela jednoduše přestane líbit. Je lidským právem rozhodnout se, že mu již nechutná krupičná kaše a nelíbí se mi oděv v červené barvě. Nejsem proto špatný člověk.“

Takže dnes s klidným svědomím říkám, že loni v listopadu jsem byla nadšená z mytí vlasů bez šamponů a čištění zubů kokosovým olejem, ale dnes v září, už to neplatí.
Ale „nikdy neříkej nikdy“ … a jen bůh ví, co budu používat zítra, pozítří, za měsíc, za rok …. :-)