Mám ráda Second-handy, ale ne bezvýhradně: aneb desatero úspěšné lovkyně!

Chodím do Second handů často a ráda. Je v tom takový prastarý instinkt lovce. Je to hra, je to výprava za úlovkem. „Budu dnes úspěšná? Objevím něco zajímavého?“
A nemusím si pokaždé něco odnést. Je to úspěch tak padesát na padesát. Možná i méně. Možná spíše čtyřicet na šedesát. Ale díky neúspěšným tažením pak o to více oceníme ty úspěšné.

Moje desatero úspěšné lovkyně

Second handy si vybírám

Nechodím všude. Nemám ráda ty obrovské, nevzhledné mega sekáče, které se narychlo nastěhovaly do center našich měst do uvolněných prostor. Jsem totiž estét. Nemám ráda přeplněné koše, zápach a názvy typu Hrabárna. Nechci se probírat desítkami demóde hadrů, které bych se já sama zdráhala dát i do kontejneru.
Jednoduchým pravidlem, kterým rozlišuji obchody kam chodím a nechodím je toto: není to vidět na první pohled, že se jedná o sekáč. Mám ráda, když vypadá jako normální, hezký butik. (Osobně mám úplně nejraději Second handy „5 Avenue“. Mají v Praze již čtyři prodejny a nenajdete tam žádný „hadr“. Všechno jsou to skvělé a značkové kousky.)

20150320_095402
Jako příklad – docela otřesná prodejna u nás v Kladně

Co má a nemá cenu kupovat?

V Second handech nemá cenu kupovat obnošené tričko H&M za 150,-. Protože to je přesně hodnota úplně nového kousku (plus mínus).
Význam Second handů je v tom, že tam můžete objevit šaty od Stelly McCartney nebo vlněný kabát od Max Mara. V těchto případech neváhejte zaplatit až několik set korun, přestože jste v sekáči. Přece si nechcete brát spotřebitelský úvěr na nový :-)

Opravdu to chcete?

Záměrně píšu „Opravdu to chcete a ne opravdu to potřebujete?“ Protože super kousky ve skutečnosti nikdy nepotřebujete! Tyhle sandálky, které jsem si nedávno pořídila, v podstatě žádná z nás bezpodmínečně nutně nepotřebuje, ale jsou prostě sexy! A to je také význam Second handů. Za plnou cenu bych si je nekoupila, ale za nějakých cca 180,- jsou fajn. Až na ně přijde ta správná příležitost, nebudu zaskočená :-) Za levný peníz si můžeme občas dovolit vyzkoušet nějakou tu výstřednost.

_dsc1161


Nakupujte s rozvahou

To, že je něco levné, ještě neznamená, že to nutně musím koupit. Ospravedlňující řeči typu: „Za tyhle peníze to tady nemůžu nechat“, až tak docela neplatí. Neuváženými nákupy levných věcí jen přispíváme k tomu, že si zbytečně zahlcujeme šatník. Proti tomu mám skvělou radu v jedné větě: „Kupujte se stejnou rozvahou, jako kdyby ta věc stála o jednu nulu více.“

Lepší sama než s kamarádkami

Upřednostňuji a doporučuji chodit nakupovat sama. Ve víru levných nákupů snadno propadnete davové euforii a nanesete si domů spoustu zbytečností. Lehce totiž podlehnete řečem kamarádky: „To si určitě vezmi. To se ti bude hodit. Vždyť to stojí jen stovku …“ Ona si toho ani nemusí být vědoma, že vás takto hecuje, ale často si jen sobě dělá nevědomé alibi, aby v tom utrácení nezůstala sama.

Socka, ani náhodou

Možná se budete divit, ale spousta žen má na nakupování v sekáčích averzi. „Jsem snad nějaká socka?“ Na to odpovídám jednoznačně. „Milá zlatá, máte to špatně postavené!“ Opak je pravdou. Nakupováním v Second handu se chováte zodpovědněji než nakupováním rádoby v lepším – a to v řetězcích. Nakupováním v sekáčích se chováte moderněji, ekologičtěji a smysluplněji. Podporujete přirozenou recyklaci, která má v dnešní době větší význam než nesmyslná nadprodukce. Více o tom také tento článek.

Dobře prohlédněte!

Než něco odnesete k pokladně, dobře si to prohlédněte! Není to někde rozpárané? Co podšívka? Nechybí tam knoflík? Jak to vypadá v podpaží? Funguje zip? Rozlišujte mezi kvalitním kouskem z druhé ruky a haraburdím.

Je to nehygienické?

Spousta žen se sekáčům vyhýbá, protože se domnívají, že je to nehygienické. Já si ale myslím, že dát si oběd v neznámé restauraci, sedět v čekárně u doktora, jít na veřejnou toaletu a nebo si koupit rohlíky z volného prodeje v supermarketu, skýtá mnohem větší zdravotní rizika. Co my víme? Kdežto jaké je riziko u kabátu, který nosila jen jedna žena a prošel procesem praní?

Tím, že je věc nošená, tak víte víc!

Když už oděv před vámi někdo nosil, tak to také znamená, že už ho někdo vypral. A tím pádem jednoduše vidíte, že se věc nesrazila, neztratila po prvním praní barvu, nevytáhla se, nerozpárala se … Což u nových věcí nepoznáte.

Je to znamení!

Jste v sekáči a vidíte úžasné boty. Jako třeba já … kotníčkové s kašmírovým vzorem. A protože jste tam, kde jste a ne v normální prodejně s obuví, tak je jasné, že mají jenom jeden pár. Jenom jedny boty v jedné jediné velikosti! (Teď nechci psát o tom, že budete tím pádem originál a že široko daleko ve stejných nikoho dalšího nepotkáte … Ale i to je samozřejmě bonus sekáčů …. )
Teď chci psát o tom, že když už se vám věc líbí a navíc …. A navíc ji mají právě pouze a jen v té vaší velikosti … tak to je znamení !!! Tak to je prostě znamení, že ta věc má být vaše! Je to náhoda. Je to osudové požehnání vašemu nákupu!

_dsc0720

A jako „pées“ na závěr.
Poslední otázka než v sekáči zaplatíte … Odpovídá ta věc vašemu stylu a nebo se vám  jenom líbí, ale vlastně je to úplně „mimo vaši mísu“? Mějte na paměti, že i levná věc musí odpovídat vašemu stylu a ladit se zbytkem šatníku!