Rozdíl mezi botou vpravo a vlevo je NAPÍNÁK!

Rozdíl mezi botou vpravo a vlevo ...

Dříve jsem se o svoje boty příliš nestarala. Moje péče o ně spočívala pouze v tom, že jsem je sem tam umyla z toho nejhoršího (bydlím na vesnici) a občas si nechala od prodavačky vnutit impregnační sprej. Ale vlastně jsem ho moc nepoužívala. A když už tak jen u bot zimních, u kterých se dalo promočení (sněhem) předpokládat. Jinak mi pořizování všelijakých impregnací přišlo trochu postavené na hlavu.
Říkala jsem si: „Proč to nenaimpregnují už rovnou ve výrobě? Proč si mám kupovat polotovar? Proč to mám dělat já?“ Vnímala jsem to zkrátka jako reklamní trik, kterak v obchodě s obuví utratit více peněz.

Tohle všechno se ale výrazně změnilo díky metodě 8 stylů.
Tím že jsem si našla ten svůj, což pro mne bylo velké a převratné zjištění, jsem odstartovala totální proměnu, rehabilitaci a očistu šatníku a botníku!
Jistá si sama sebou, jsem začala do sebe investovat více peněz a kupovat si kvalitnější kousky. A v mém případě hlavně boty! A tím pádem mi přirozeně začalo být líto drahých botiček nedbale zastrčených do botníku.

S objevením svého stylu jsem si prostě začala svých věcí více vážit. A více vážit znamená více o ně pečovat!

Pro začátek stačilo udělat pořádek v naší poličce u botníku a zorientovat se ve všech produktech, které jsme léty pod větším či menším nátlakem prodavaček s manželem nashromáždili.
„Aha, tak tohle je impregnace na kůži, tohle na semiš a tamto na syntetiku!“
„Aha, tady vidím leštidlo …“

„A tahle lahvička je prázdná, … vyhodit!“
„Vida, pěkný kartáček, ten se mi teď bude hodit!“

_dsc2029Ale nejzásadnější změnou pro mne bylo objevení napínáků do bot! Možná si řeknete, že to není nic objevného, ale upřímně – já vlastně neznám moc lidí, co by je používalo! Spíše znám spoustu lidí, co nosí hrozné boty!

Tento match point nastal, když jsem uviděla svoje černé kotníkové boty ⇓. Respektive – tu pravou z vašeho pohledu :-) Byla zmačkaná, zvrásněná, prostě strašlivá! A nejhorší ze všeho byl pohled na vytlačenou kůži z vnitřní strany po mém vybočeném palci!
Když se řekne, že někoho „jímá hrůza“, tak to byl přesně můj pocit z těchto bot!

_dsc9972
Do jedné boty jsem dala napínák, do druhé nic. Stačily dva, tři týdny a výsledek byl pro mne šokující.

A tak jsem se začala více zajímat, číst a zjišťovat – jak pečovat o boty. A vyšlo mi, že v podstatě stačí dělat tři zásadní věci, z čehož ta třetí je asi nejzásadnější!

Za prvé – čistit kartáčkem.
Za druhé – vyživit – krémem, leštidlem …
Za třetí – opatřit napínákem.

_dsc9744
Napínáky Baťa – spolu s éterickým olejem Jalovec

Používám tři typy napínáků. Nejlevnější jsou z Ikea za 29,- . Jejich přední ploška je malá a úzká a délka drátu kratší a hodí se třeba do balerínek.
Dále mám pár napínáků značky Deichmann  za 79,- a jsem s nimi také spokojená. Drží, nezlomí se, jsou dostatečně široké i dlouhé, prostě takové univerzální. Dobrý poměr cena – výkon.
Nejdražší a nejkomfortnější jsou od Bati za 299,-. Mají je v různých velikostech (jako oděvy S, M, L) a jsou dřevěné. Jejich hlavní výhodou je, že do sebe nasají vlhkost z kůže. A když na ně ještě sem tam kápnete lehce éterického oleje, tak dokáží obuv krásně a svěže provonět.

Ale ať už používáte jakékoliv, nejdůležitější je, že je vůbec používáte! Bez nich totiž boty ztrácí svůj tvar, bortí se a deformují! Chvála napínákům!

_dsc2018
Napínáky Deichmann
_dsc2000
Napínáky Ikea
_dsc2002
Napínáky Ikea

Závěrem ještě jedna moje fotka. A možná i inspirace pro vás …
Boty, které jsou mimo sezónu nebo jen na výjimečnou příležitost mám uložené v krabicích a pěkně popsané.
A samozřejmě opatřené napínáky!

_dsc2026