Kdyby mělo být pouze jediné stylové pravidlo: aby vaše postava vypadala lépe, tak by to bylo ….

Pravidlo až neskutečně jednoduché, které ale kupodivu málokterá z žen používá! (No, jejich škoda! Není totiž nic snazšího a rychlejšího, jak okamžitě vypadat štíhleji.)

A tím pravidlem je princip potlačení a zvýraznění

Mrkněte na tato dvě kolečka. Které z nich vám na první pohled přijde větší a které menší?

kruhy-barvy

Ano, to černé působí opticky o něco menší a růžové o malinko větší a takové „nafouklejší“.
A tento efekt ještě zdůrazníme, když do růžového kolečka přidáme nějaký vzor.

A zpět k našemu stylu

Postavy nás žen můžeme zjednodušeně rozdělit na tři základní typy.
První je postava proporční, tedy ideální. Říkejme jí přesýpací hodiny. Poměr vrchní a spodní části těla je vyrovnaný a obě části odděluje zřetelná linie pasu.

Druhá, prostřední figura, je pojmenovaná po Hrušce. Její dolní část je výraznější než horní. Dáma „Hruška“ disponuje štíhlým trupem, útlým pasem, ale širokými boky, hýžděmi a stehny.

A třetí postava, vpravo, je přesný opak Hrušky, tedy Jablko. Její největší část je k vidění nahoře a směrem dolů se zužuje. Dáma „Jablko“ disponuje štíhlýma nohama, nemívá zřetelný pas a přibývá na váze v horní části trupu.

Existují ještě další podtypy postav, ale hruška a jablko je základ. Všechno ostatní jsou jen drobné nuance. V podstatě jde vždy jen o to, že se od dokonalých křivek odchylujeme buď nahoře nebo dole.

A nyní se nám spojí barevná kolečka s typologií postav, abychom pochopili avizované, jednoduché, zlaté pravidlo, které zní:

Co je na nás velké, musíme potlačit, utlumit, stáhnout a ztmavit. Co je na nás malé, musíme zvýraznit, natáhnout, zvětšit a zesvětlit. Prostě vyrovnávat proporce!
S jediným cílem – přiblížit naši postavu co nejvíce ideálu přesýpacích hodin.

Laicky řečeno – někde se musí ubrat a jinde přidat! Není to žádná věda, že?
Ale když se rozhlédnete kolem sebe, tak velmi často vidíte, že to ženy dělají právě naopak!

Hruška špatně | Hruška tak, jak je | Hruška dobře

Sledujme kreslené obrázky ženy „Hruška“.
Jako prototyp špatného jsem zvolila obtažené květované kalhoty, které dodají bokům, hýždím a stehnům přímo kolosálně obrovské rozměry. A nad tou vší masou smutně vykukuje útlý hrudníček, který je ještě zmenšen černou barvou. A to vše korunuje výstřih do véčka, který stahuje ramena k sobě, až jsou z nich úplně úzounká ramínka a tím celkově táhne dojem z postavy dolů a upozorňuje na masitost spodku. Výstřih do véčka tady zkrátka funguje jako taková šipka, která ukazuje směr: „Dívejte se dolů, tam mám nadváhu!!!“

Hruška bude tedy nejlépe oblečená, když široké boky utlumí černou nebo jinou tmavou barvou a veškerou kreativitu, barvičky, vzory, květiny a volány si bude realizovat na útlém vršku. A abych nezapomněla – výstřihy raději lodičkové! Myslete na vyrovnání proporcí. Ať je výsledkem co nejvíce souměrná postava!

A teď žena „Jablko“:

Jablko špatně | Jablko tak, jak je | Jablko dobře

Jako prototyp špatného jsem v jejím případě zvolila černé kalhoty, které útlou spodní část, tedy boky a nohy, ještě více stáhnou a zmenší. A už jenom tohle je samo o sobě živná půda pro to, aby objemný hrudník, ramena a paže dostaly rozměry hodné kulturisty. A bílé tričko s pruhy to už jenom umocní.

„Jablko“ bude tedy nejlépe oblečené přesně v opačném stylu než „Hruška“. Nadměrnou horní část těla je třeba potlačit tmavou barvou a veškeré barevné touhy a záliby ve vzorech a efektech si „Jablka“ musí realizovat dole, na kalhotách a na sukních.

Jednoduše, názorně a černobíle!

Hruška takhle:

Bílá košile a černé kalhoty

A Jablko úplně opačně:

Černá košile a bílé kalhoty

A to je konec.
Děkuji za vaši přízeň a přeji úspěšné vyvažování proporcí!