„Syndrom deseti růžových rtěnek“

Syndrom deseti růžových rtěnek by se také mohl jmenovat syndrom deseti červených nebo oranžových rtěnek, klidně i deseti zrzavých barev na vlasy nebo deseti stejných černých triček …. “
A celé to obvykle začíná tím, že jednoho krásného dne zahlédnete nějakou ženu, která se vám líbí a v tu chvíli víte přesně, že: „Chcete vypadat přesně jako ona!“ A vůbec nezáleží na tom, zda je to celebritka českého či mezinárodního „rybníka“ nebo jen vaše sousedka či náhodná kolemjdoucí.

jennifer-aniston
Jennifer Aniston – zdroj Pinterest

A proces napodobování začnete třeba právě zmiňovanou růžovou rtěnkou. Vybíráte, vybíráte … pečlivě zkoušíte jednu po druhé, značku po značce, systematicky rtěnku po rtěnce.
No a nakonec nějakou vyberete.
„Ano, teď už jsem skoro jako Jennifer“, tetelíte se radostí. Tedy přesněji řečeno – jen do okamžiku, než rtěnku vyzkoušíte doma v klidu u okna u denního světla.
„Á, sakra! Není to ono! Zřejmě to chtělo o něco světlejší odstín!“  povzdechnete si. A aniž cokoliv tušíte, tak začínáte rozjíždět mašinérii, která nemusí brát konce.

_dsc2398upr

Další nákupní pokus na sebe nedá dlouho čekat. Jdete si do drogerie pro druhou růžovou rtěnku. Pečlivě vyberete o něco světlejší odstín, abyste za pár minut doma, už trochu více namíchnutá, zjistila, že to bohužel zase není ten pravý!

Syndrom deseti růžových rtěnek je o navzájem si podobných věcech, kterých máte doma hodně, ale přesto to jaksi stále není ONO!

A tak pořizujete další.
Třetí.
A pak čtvrtou.
A za nějaký čas pátou ….
„A pořád to není to pravé ořechové. Pořád ještě nenastal ten očekávaný efekt!“
A pak vás třeba napadne spásná myšlenka, že asi vybíráte samé špatné rtěnky. Možná ten problém tkví v tom, že jsou všechny s leskem. Možná potřebujete matnou!
A tak běžíte pro další, v pořadí šestou, možná už sedmou, či dokonce osmou ….
A opravdu se vám podaří sehnat krásně matný, světle růžový odstín bez jakékoliv stopy lesku.
Říkáte si, že teď jste na to opravdu kápla.
Ale pravda je opět krutá. Nekápla!
Zoufale strčíte další rtěnku do skříňky v koupelně ve snaze na všechny zbytečné nákupy zapomenout.
Ale jen do okamžiku, než si přečtete na webu článek o přírodních rtěnkách.
„Ano, to je ono. Přírodní rtěnka, že mne to hned nenapadlo?“
Takže kupujete drahou bio rtěnku v přírodním odstínu Natur Rose s jistotou, že tentokrát je to tutovka.
Ale váš obličej, i přes veškerou snahu a nepochybnou bio kvalitu rtěnky, stále nevypadá tak, jak jste si představovala.
„Kašlu na všechno. Kašlu na rtěnky!“ zní vaše momentální rozhodnutí.
Bohužel opět dočasné. Uplyne nějaký čas a touha po „té konečně pravé“ se zase zase odněkud vynoří.
„Co když všechny ty omyly byly tím, že jsem kupovala jen průměrné značky z drogerie? Co když je pes zakopán v tom, že to musí být luxusní značka. Značka je přece kvalita. Ano, potřebuji něco pořádného – ne žádný Rimmel nebo Maybelline!“
Skvělý nápad, určitě to bude tím! A tak poslední naději a peníze utopíte ve rtěnce Dior v odstínu s luxusně podmanivým názvem Diorissimo.
A odcházíte domů lehčí o tisícovku s velkou nadějí v malé papírové taštičce.

A jak to tedy dopadlo? Byla to ta pravá?

Vy už určitě tušíte, jak to dopadlo. Samozřejmě, že to ani tentokrát nebyla ta pravá!
Deset téměř totožných rtěnek „odpočívá v pokoji“, vy jste lehčí o plus mínus čtyři tisíce a krutá pravda zní: „Milá zlatá, nikdy to nebude ta pravá!“

Většina z nás má doma nějakou takovou sérii navzájem si velmi podobných věcí, z nichž ani jedna není ta pravá.
Podstata syndromu deseti růžových rtěnek je v tom, že my NIKDY nedojdeme do cíle. Nikdy neobjevíme tu pravou! 

Nikdy totiž neseženeme ten správný odstín růžové rtěnky, když si ho vyhlídneme na někom jiném! To, co vidíte na Jennifer, je totiž rtěnka, která sluší právě Jennifer. Není to rtěnka, která sluší vám – Janě, Petře nebo Zuzaně … To si pak můžeme nohy ušoupat, peníze tečou … a my zběsile lítáme z obchodu do obchodu … A pointa, která nám stále uniká je v tom: „Když nevybíráme věci pro svoji podstatu, ale jen z potřeby nebo nevědomosti „někoho napodobovat“, tak nikdy nebudeme dostatečně krásné, originální a charismatické.

Vždycky budeme jen kopie. Plagiát. Napodobenina. Imitace. Originální předloha je totiž obsazena.
Cesta, jak z toho ven, je jen jediná. Být také originál. Být sami sebou. Ono, nám stejně nic jiného nezbývá, protože všichni ostatní jsou již beztak obsazení!
Klidně se tedy se zalíbením podívejte na jinou ženu a uznejte, že jí to sluší. Ale tím to končí. Zdroj své inspirace hledejte uvnitř sebe. Opakuji … uvnitř sebe!