OSMIKRÁSKY: aneb o tom, jak se u mne hledá vaše krása?!

„Jsme krásné! Jsme každá jinak krásné! Jsme každá osmkrát jinak krásné.“

Vždycky jsem pracovala se ženami, s oblečením a s barvami. Ale něco mi do skládačky kompletního stylového poradenství pořád chybělo. Nevěděla jsem přesně co, ale věděla jsem, že to něco určitě existuje. Ale když věříte na správné informace ve správný čas, tak se musíte dočkat.
I já jsem se dočkala. Potkala jsem Táňu Havlíčkovou, která vysledovala, pojmenovala a přednášela metodu Osm stylů (viz můj článek).
Wow!
To bylo přesně ono! Bylo to přesně to, co mi doposud chybělo. Jednoduchý systém archetypů, spojení módy a duše, spojení „hadrů a terapie“.
A tak jsem se její metodu naučila. Musela jsem. Nic jiného mi ani nezbývalo. Jakmile jsem totiž k metodě „přičichla“, tak jsem přesně věděla, že už se bez ní neobejdu. Že radit ženám, co mají nosit, se bez osmi archetypů prostě nedá.
A pod to se podepisuji!

Metodu jsem rok studovala a začala ji používat přesně tak, jak nás to Táňa naučila. Vedla jsem se ženami konzultace, dotazovala se, naslouchala jim a nakonec jsem na základě jejich odpovědí určila verdikt. Například: „Ty jsi romantička!“

A nějaký čas jsem byla spokojená. Přesně do jisté chvíle než jsem potkala jednu svou bývalou klientku, oděnou ve stylu, který jsem jí na základě našeho povídání určila. A zatrnulo mi … nebylo to vůbec dobré! Nevypadala tak, jak měla – skvěle – ale naopak velmi divně a nelichotivě.

A právě v tu chvíli mi to došlo!
Došlo mi, že nemůžu určení stylu nechat jen na informacích, které ženy samy pustí, které sami na sebe řeknou, ale že na to musím jít jinak. A to přes praktiky, se kterými nelze vědomě či nevědomě manipulovat.
Musím na to jít přes něco bezpečného, stabilního a jistého!

A tím stabilním a jistým je naše tělo!

Tělo totiž na rozdíl od slov nelže. Naše řeči a odpovědi na kladené otázky nemusí vždycky vyjadřovat skutečnost. Naše slova nemusí být z podstaty duše. A jak už jsem výše uvedla, je jedno, zda je to vědomě či nevědomě, nemusíme zkrátka vůbec říkat pravdu.
Naše odpovědi mohou být třeba jen naše přetavená přání, podvědomé touhy, stokrát naposlouchané a na každé oslavě narozenin omílané vzpomínky našich maminek: „Ty jsi byla vždycky taková princeznička.“
Ale vy jste vůbec nemusela být princeznička, to třeba jen maminka vás takovou chtěla mít. A nebo jste klidně tu princezničku hrála, protože jste se mamince chtěla zavděčit. To se totiž jako děti velmi brzy naučíme, být hodné … Být takové, abychom byly přijímány a milovány.
A když se vrátím ke konzultacím, tak tím pádem jsme úplně vedle jak ta jedle!

Slova jsou prostě zavádějící. Slova nejsou důkazy! „Když budu chtít, přesvědčím kohokoliv o čemkoliv …“ A nejlépe (a bohužel) i sama sebe!

Kupříkladu: Líbí se vám okázalý styl? Která z nás by neuctívala kvalitu, luxus, hojnost a noblesu?  Každá máme v sobě příběhy, vlastnosti a situace na základě kterých bychom se klidně, kdybychom chtěly, mohly do této stylové skupiny zařadit. Stačí říct …

Ale pozor na to! Pozor na tyto sebeklamy. Žít ve stylu, který není můj, je obrovský problém. Cizí styl je role a hrát ji den za dnem, nepřetržitě … je vyčerpávající, drahé, klamavé a sebepoškozující.

Jak to tedy u mne probíhá?

Žena ke mě přijde nenalíčená. Chci, aby na ní nezůstalo nic, co by nebylo její od přírody. Žádná líčidla, žádné šperky. Zjednodušeně  – nesmí zůstat nic, co jsme si na sebe „naimportovaly“ sami. A nakonec schováme i to poslední – vlasy – pod pokrývku neutrální barvy. Musí zbýt jen váš čistý obličej. No a pak se začnou dít věci.

Prostřednictvím vašeho čistého a naprosto odhaleného obličeje najednou ukážete svoji podstatu. Pouze v této zcela obnažené podobě dovolíte nahlédnout do svého nitra. Je to jako když rozbalíte dárek, oloupete slupku, jako když se rozestoupí mraky, jako když vysvitne slunce. Jako když se zklidní rozčeřená hladina jezera a vy (často poprvé v životě) uvidíte svou pravou tvář.

Tak prostou jako … sedmi .. pardon osmikráska!

Osmikráska je půvabné spojení slov Osm stylů a hledání krásy. Té nejčistší, té prosté, původní, jednoduché, takové sedmikráskově skromné a autentické. A tak jsem si ho. jako novotvar, zařadila do svého stylistického slovníku.

Já totiž nemohu pracovat, aniž by to nebylo na sto procent po mém, aniž bych do toho nevložila svůj pohled, svou osobnost, své vidění světa.

Metodu určování osmi stylů jsem tedy zcela přirozeně zařadila do svého celého procesu stylového poradenství a nelze ji z toho celku vyjmout. Hledáním osmikrásky se můj kruh uzavřel. Skládačka byla složena.

A tak pracujeme …

Při práci si samozřejmě s klientkou povídáme, ale hlavně přikládáme všechno možné. Konfrontuji ji s barevnou typologií a nepřeberným množstvím hadříků a doplňků.
Zkoušíme barevné šály, šátky, oděvy … jednobarevné, puntíkaté, kostkaté, krajkové, lněné, sametové ….
Pozorujeme, co dělají s výrazem jejího obličeje malé kytičky, velké květy, proužky, sportovní výraznost, orientální vzory … Jak charakter tváře mění materiály. Kůže, lesk, hrubá pletenina, háčkování, kožešiny … a nakonec samozřejmě také šperky … zkoušíme zlaté, štrasové, přírodní, okázalé i minimalistické.
A tak společně po malinkých krůčcích, pečlivě a s očekáváním vnímáme, co se nám TO začíná ukazovat …?

A z toho všeho se nám nakonec skutečně vykrystalizuje jen několik kousků, jen pár barev, jen pár vzorů, jen malinko šperků … Ale můžeme si být jisté, že je to „skutečně to pravé“, to nejlepší, to nejslušivější, to stoprocentně naše.

A když to máte vedle sebe takhle pěkně vyskládané, tak najednou zřetelně uvidíte svůj styl, který pak přesně a do puntíku pochopíte.

Příklad toho, co se může ukázat. Podstatou romantička s jistým ležérním bonusem. Její šatník by měl být sestaven z těchto prvků a barev: přírodní bílá, smetanová, jemná růžová „borůvkovo-koktejlová“, čokoládově hnědá, nekontrastní kostky a decentní puntíky. Materiály úpletové, vlněné, bavlněné a pololesklé. Kabelky menší, nejlépe do ruky, motivy ženské. Šperky krátké, malé perličky nebo kuličky ve velikosti puntíků, nejlépe tzv. rodinné, smysluplné poklady, např. medailonky.

Prostě a jednoduše – najednou budete mít před sebou, jak na stříbrném podnosu, přesně a ideálně definovaný „svůj vlastní šatník“.

Jak je snadné – během okamžiku – všechno o sobě zjistit?!
Jak je osvobozující objevit svou pravou osmikrásku?!