Tváří se jako lehká květinová, rajská zahrada: … A přitom je to těžká syntetika!

Věděli jste to? Věděli jste, že onen omamný luxus, který se důležitě ukrývá v sofistikovaných flakónech rozličných tvarů a jmen, a jehož složení se pyšní názvy jako jsou růže, jasmín, fialka, pomerančový květ …, má ve skutečnosti s vonnou rostlinnou říší jen málo společného? Věděli jste, že převážná většina vonných složek honosící se přírodními názvy, nebyla vydestilována z květin, ale zrodila se v chemické laboratoři? Věděli jste, že váš drahý vonný skvost na toaletním stolku je syntetická sloučenina zabalená do lákavého obalu?

Bráníme se chemii, kde můžeme. Kontrolujeme ji v potravinách, čteme etikety, používáme přírodní kosmetiku, ale na parfémy se trochu pozapomíná. Parfémy jako kdyby měly nějaké výlučné postavení. Jejich aura luxusu a image vysoké ceny jim poskytuje jakousi zvláštní imunitu. Ale pozor, zdání klame! Používáním komerčních parfémů se ládujeme syntetickými složkami skrze svoje nejcitlivější místa těla doslova plnými doušky. A nos si v tomto případě představte jako takovou skluzavku, po které chemické molekuly hupsnou rovnou do mozku! A to už nezní moc lákavě a poeticky.

My chemical romance

Získávání esencí z přírody je drahé, náročné a nestálé. Výsledná vůně závisí na mnoha okolnostech – na počasí, na kvalitě sběru, na skladování. Zkrátka je to proces pracný a s nejistým výsledkem. Ale naštěstí a zároveň naneštěstí je tu snazší cesta. Vyrobit esence chemickou cestou. Jenže …
Přírodní éterické oleje mají cca 30 000 různých chemických látek, tedy jednotlivých molekul. Ale laboratoře je neumí všechny napodobit. Umí rozpoznat jen část, jen to nejzákladnější. A to je kámen úrazu a zároveň vysvětlení toho, proč jsou komerční vůně tak ploché, povrchní, tak ořezané. Bez těch krásných konců …

Dobře to poznáte, když se ocitnete v parfumerii. Je velmi pravděpodobné, že vás po chvíli začne bolet hlava. A to je dobře! Je to totiž známka toho, že vaše tělo funguje správně, že rozpoznává pachy a zareaguje nepříjemným pocitem nebo přímo bolestí. Za nějaký čas si na to ale můžete zvyknout, tělo přestane syntetické látky vnímat jako nepřítele. Je to podobné jako u kuřáků. Po první cigaretě máte pocit otravy nikotinem, ale po deseti letech kouření je vám špatně, když vám cigareta naopak chybí. (Ps. lituji prodavačky v parfumeriích. Je to práce srovnatelná s obsluhou v zakouřených hospodách. Jen s tím rozdílem, že povědomí cigarety je ošklivé a zdravotně závadné a parfému krásné a luxusní!)

Svět komerční, masové kosmetiky a parfémů je jen velký syntetický matrix, takové nafouklé, pozlacené bublinky … o jejichž působení na náš organismus vlastně nemáme moc tušení. Takový bolehlav v krásném obalu.

Skutečná kvalita na nás nevyskakuje z každého rohu

Ještě před pár lety jsem neměla ani ponětí o tom, že existují nějaké jiné parfémy než to, co je v parfumeriích – Dior, Boss, Chanel, Lancome, Chloe, DKNY, Gucci, Lanvin … Kupovala jsem je, jako všichni ostatní, ve slepé víře, že je to to nejlepší, co mohu mít. Jenže mi na nich vlastně pořád cosi vadilo. Vysvětlovala jsem si to tím, že jsem asi dosud nenašla ten pravý. Kupovala jsem tedy dál a dál … Jenže bohužel žádný další nebyl lepší, než ten předchozí. Žádný z nich nikdy nebyl ten úžasný princ na bílém koni. Možná jen zdánlivě a pouze ze začátku. Nakonec to ale dopadlo vždy stejně. Po určité době, když vyprchaly ty nejlehčí, vrchní, molekuly, se vůně začala podivně lámat, měnit, rozpadat. Odněkud zespodu vždy prosákla nepříjemná syntetika.


A bývala bych asi ten pravý parfém v prodejnách typu Sephora, Marionnaud, Fann … hledala dodnes, a nikdy bych ho nenašla. Místo toho jsem náhodou objevila skutečné parfémy. Niche parfémy. A rázem bylo všechno jinak. Stal se pravý opak. Předtím se mi vlastně nelíbil žádný parfém a teď se mi líbily téměř všechny.

Příroda je dokonalá. Skutečné esence jsou hluboké, široké, vysoké i nízké. Mají spoustu rozměrů, dimenzí a složek. A to je to, co je činí právě tak osobité. Jejich prostor.
A protože kvalita, na rozdíl od komerce, na nás nevyskakuje z každého rohu, tak je třeba tyhle opravdové věci objevit. Ty k nám nepřijdou až pod nos z televize v obýváku nebo na stránce blýskavého módního časopisu.
A chvílí, ve které jsem skutečné parfémy objevila, tak jsem se stala pro svět populárních, komerčních vůni ztracená! Dveře do „normálních“ parfumerií jsem si dobrovolně uzavřela.

Parfémy jsou mojí velkou vášní. Pro chladnější část roku: La Castiglione od Les Cocottes de Paris, Ballerina No. 3 od Les Parfums de Rosine, Élisé od Rancé 1795, Iris Cendré od Naomi Goodsir.
A v teplejších obdobích – Eau de Noblesse od Rancé 1795 a Le Galion od Maison de Parfumerie

A vlastně bych ani neřekla, že jsou tyhle parfémy nějak závratně dražší. O něco samozřejmě ano .. Jenže já ráda zaplatím tři tisíce za parfém, za kterým vidím kvalitu, přírodní esence, skutečné složky. Chci vonět po opravdových růžích a ne po chemii, která se za ně jen vydává. Flakón naplněný skutečnými růžemi za tři tisíce, je mi milejší a smysluplnější než chemie za dva. Nechci platit jen za značku. Když už mám zahalit svoje tělo vůní, tak chci něco opravdového, žádnou imitaci!

Naordinujte si čichovou dietu

Radím prohledat pečlivě celý byt a začít odhalovat a postupně nahrazovat přípravky, které obsahují syntetické vůně. V podstatě na každé etiketě je ve složení napsáno to hezky a neškodně znějící slůvko parfum, které je třeba umět správně přeložit. Nejspíše takto: „Chemie, pravděpodobně škodlivá, kterou není naštěstí pro výrobce, nutné přesně specifikovat!“

Sundáme-li si růžové, naivní brýle, pak obvykle dojdeme k velkému překvapení, jaké množství přípravků s parfumem doma máme!
Jsou to kromě parfémů – aviváže, voňavé svíčky, osvěžovače vzduchu, deodoranty, pěstící krémy, krémy na ruce, tělová mléka, čistící ubrousky, navoněný toaletní papír, kapesníčky, vložky, mýdla, jar s vůní levandule, šampony, kondicionéry, stylingové přípravky, leštěnky, stromečky v autě, sáčky do vysavače, sáčky na moly … Když to všechno sečteme dohromady, tak je to neskutečný a obrovský nápor chemie.

Zkuste tedy vyčistit svůj olfaktorický čichový systém. Je to podobné jako s jídlem. Klasickou kosmetikou, parfémy a vším, co jsem výše vyjmenovala, do sebe tlačíme zdeformované chutě jako jsou v potravinářství průmyslové polotovary, glutamáty, přepálené tuky, soli, cukr.
Zkuste si naordinovat čichovou dietu, čichový půst a pak začněte znovu a postupně objevovat skutečné vůně. Dopřejte svému čichu nový start. Objevujte čisté, základní, přírodní vůně.
Začněte pracovat s těmi nejjednoduššími – jednodruhovými. Stejně jako v první třídě – nejprve je třeba se naučit písmenka. Do aromalampy položte například sušenou levanduli, sušené jehličí, oloupanou kůru z citrusů, listy bylin. Objevte přenádherný, sladce hluboký svět pryskyřic (jednoduše uloupněte ze stromu).

Tento článek nechce být ani vědecký, ani avantgardně-alternativní. Je to inspirativní pohled zákaznice, jejíž velkou vášní jsou vůně. Je to doporučení zvídavé spotřebitelky, která se začala více zajímat a hledat kvalitu. A která objevila, jak Alenka v říši za zrcadlem, svět skutečných a hodnotných vůní. Ano, dají se koupit i u nás v Čechách, sofistikované produkty starých parfemářských dílen, vůně podle receptur z minulých století, akordy ušlechtilých ingrediencí.

Staňte se tedy vnímavými a vybíravými. Nekupujte již nadále předpřipravenou, převoněnou, nehezkou chemii. Po nějakém čase vonného půstu už stejně nebudete moci komerční syntetiku ani cítit. Budete totiž na nejlepší cestě k tomu – stát se fajnšmekry!
Vězte, že kvalita není pro každého! Kvalita sídlí v malých krámcích a v postranních uličkách. Kvalita nekřičí. Kvalita vyžaduje, abychom ji našli. Kvalita a jinakost chce být objevena!