Neskonalý půvab bílé šály …

Nevybavuji si žádný jiný doplněk … co doplněk? Ani žádnou jinou věc, která by měla ve své moci učinit takový dojem, jako právě bílá šála.
Nevím o žádném jiném, tak vlivném prvku.
Prvku, který by svou energií dokázal zušlechtit všechno, co se v jeho okolí nachází.


Vlastně mě jeden napadá, byť je to příklad odjinud. Bílá šála mi trochu připomíná čerstvě napadaný bílý sníh. Ten také svým efektem bělostné a tiché, nevnucující se skromnosti dokáže i z bordelu na dvorku učinit malebné místo. Otlučené cihly, kusy dřeva, starý hrnec, zrezivělá tříkolka, které chybí zadní kolečko a životaschopný plevel prorůstající mezi tím vším … může pod nánosem sněhové čepice vypadat kouzelně, spořádaně a poklidně.
Nebo ještě jinovatka (kterou zrovinka teď pozoruji na naší zahradě z okna přímo za monitorem počítače). Kouzelně zmrzlá mlha, která dodá obrysy lístkům, pozůstalým plodům na stromech a zvýrazní melancholii pavučin natažených mezi stébly trávy.

 

A právě bílá šála dokáže navodit podobný magický dojem. S bílou šálou kolem krku můžete být elegantní, i když máte na sobě tepláky.

 

Pod jinovatkou vypadá malebně i ostnatý drát

S efektem bílé šály vědí pracovat lidé, kteří potřebují jednoduše dosáhnout určitého efektu. Třeba kostýmní návrháři. V Písni flamendra nás bílá šála velmi přesně a rychle navede k tomu, jaký si máme o jejím nositeli udělat obrázek. Postava, kterou ztělesňuje Stanislav Fišer, jistě nebude žádný předák ze socialistické kolbenky, ani zaměstnanec autoservisu kšeftující s náhradními díly.

„Píseň flamendra“ z kultovní kasařské balady „Pěnička a Paraplíčko“

Bílá šála v nás vyvolá okamžitý dojem elegance. Ovšem nikoliv té přísné a formální, jakým je uhlazený a pečlivě nažehlený kostýmek profesorky fyziky nosící silné dioptrické brýle. Bílá šála symbolizuje eleganci jinou. Velkorysou a ušlechtilou. Eleganci nenuceně rozevlátou, svobodomyslnou a uměleckou.

Bílá šála má v sobě noblesu kavalíra, požitkářství bonvivána, šmrnc dandyho a ladný krok kocouřího seladona.

Tématu velkého efektu malého doplňku – bílé šály – jsem se už velmi zlehka, zlehka a svižně jako kočičím skokem, dotkla v článku „Porozumět oděvům a stylu se můžeme učit všude. Třeba i v pohádce Kocourek Modroočko“.

Bílá šála je zkrátka pozoruhodná a mocná věc a já bych ráda inspirovala k tomu – aby byla do stylu dnešního oblékání více zakomponována.
Bílá šála je tak natolik významný prvek, že je škoda, aby byl využíván pouze pro účely filmových a divadelních kostýmů.
Škoda, aby nezušlechťoval naše současné uniformní a tuctové oblékání. A zvláště pak v právě nastávajících chladných dnech.

A zde bych také začala. Na našich ulicích. Protože na nich není nic tak hojně zastoupeno jako fenomén zvaný černá prošívaná bunda!
Schválně se cestou městem zkuste na chvíli pozastavit a pozorovat lidi procházející kolem vás.
Kolik asi tak kolem projde černých prošívaných bund?
Těsných i širších, pod pas nebo až nad kolena, s kapucí nebo s límcem, s kožešinovým lemem, i bez. Černá prošívaná bunda se stala uniformou posledních let.

A vida … Myslím, že i nejběžnější varianta bílé šály, pletená ze silné příze s copánkovým vzorem, tuctový dojem z prošívané bundy hodně potlačila.

A co teprve když to nebude šála typická, pletená, ale šála apartní. Šála plisovaná v barvě bílé kávy. Rázem hraje běžná prošívaná bunda druhé housle a dojem z tohoto spojení je povýšen do elegantnějších výšin.

Ještě jednou tato elegantní plisovaná šála – tentokrát ve spojení s jednoduše střiženou koženou bundou. Šála pomůže i jí. Odebere jí drsnost, rockovost a do uvolněných pozic silných dojmů dodá právě onu zajímavou šviháckou vytříbenost.

A čím je šála bělejší a hladší, tím více její dojem graduje.
Zde opět ve spojení s koženou bundou.

A na závěr této krátké přehlídky ještě poslední dvě bílé šály a obě na klasickém černém saku.
Příklad, na kterém je dobře vidět, jak se umně snoubí a doplňují elementy mužské a ženské.
Mužský, byznysový dojem je krásně vyvážen doplňkem z jemného materiálu, který odkazuje na ruční ženské práce, na krajky a výšivky.

A právě v tom vidím největší užitečnost. Ve spojení.  Pohodlí a krásy. Mužnosti a ženskosti. Moderních technologií a starých, tradičních technik.
Jděme s dobou, nosme praktické prošívané bundy, protože jsou lehké a hřejivé, ale nenechme je smutně osamocené pouze ve své funkčnosti. Doplňme je právě naopak něčím apartním. Vyvažme praktičnost s krásou.