Filmové šatníky: Amélie Poulain & Carrie Bradshaw

Za šatníkem těchto dvou žen stojí celá americká versus francouzská mentalita.  Jejich „textilie“ odráží nejen přístup k módě,
ale i k samotnému životu.

A protože mám ráda hledání souvislostí,  baví mě analyzovat a miluji obě hrdinky, dovolila jsem si tedy prozkoumat šatníky těchto dvou tolik rozdílných filmových ikon.
Co nám tedy autoři prostřednictvím jejich šatníků asi sdělují?

carie paris copy

Carrie Bradshaw
Seriál Sex ve městě

Ať má Carrie tisíce modelů, tenhle má opravdu něco do sebe. Je jednoduchý a holčičí.

Celý seriál představuje jednu obrovskou módní show. A Carrie je v něm hlavní modelkou. Její způsob oblékání a „pomyslný“ šatník je gigantický, přemrštěný a nereálně opulentní.
Carrie nikdy neuvidíte ve stejném oblečení ve více než dvou scénách. Tyto dvě scény bývají vždy velmi podobné. První scéna: Carrie obědvá s přítelkyněmi v restauraci a druhá: s jednou z nich je pak na cestě domů a ještě potřebují něco dovyřešit. Další záběry, kdy už sedí doma a sepisuje, co si v restauraci uvědomila, tak to je již převlečená do něčeho jiného. A tak to jde pořád dokola …

Pozn. Miluji scény, kdy Carrie sedí večer u notebooku v krásném domácím oblečku s labutěnkou. Také bych to tak chtěla, ale u mě to vždycky skončí v teplácích a mikině.

Zaměřila jsem se na její modely a zjistila, že se v jednom díle převlékne v průměru šestkrát včetně bot a z toho čtyři outfity doplní kabelkou.
To znamená, že vystřídá zhruba patnáct kusů oblečení,  čtyři kabelky a šest bot.
Seriál má 6 sérií a dohromady 94 dílů. (Nepočítám dva celovečerní filmy.)

Carrie

A protože se nikdy nezmiňuje o tom, že by se oblečení nějak zbavovala (prodej, darování, charita), budu předpokládat, že má všechny kousky doma v šatně. Celkem to tedy činí:

1.410 kusů oblečení
376 kabelek
564 bot
Sečteno a podtrženo:
2.350 jednotlivých kusů

A protože Carrie není žádná levná holka, která by na oblečení šetřila, pokusím se vynásobit tyto kusy hodně „skrouhnutou“ cenou 100 dolarů za kus. A došla jsem k výsledné částce 2.350.000 dolarů. Zkrátka „pakatel“ pro takovou průměrnou novinářku na volné noze, kterou živí psaní sloupků. Fajn, v Americe asi nikdo nepočítá s tím, že by divák přemýšlel a používat selský rozum. V Americe asi každý slupne všechno i s navijákem.

Další věc, která mě v souvislosti s jejím oblečením napadá, je její šatna. Viz plánek jejího bytu:

Carrie-Bradshaw-Apartments-008 copy

Způsobem, jakým Carrie rozvěšuje svoje oblečení na ramínka, by na 1m délky šatny umístila zhruba 35 jednotlivých kousků. Možná ještě méně – protože kabáty (a kožichy), kterých má požehnaně (v každém „chladnějším“ dílu oblékne v průměru čtyři různé kusy) zabírají mnohem víc místa. Docházím tím pádem k výsledku, že by potřebovala 40 metrů dlouhou šatnu. Ta její vychází zhruba na 6. A to vůbec neřeším 376 kabelek a 564 párů bot.

Takže, co jsem z toto usoudila o americkém stylu?
K čemu divačky nenápadně a nevědomě navádí:

 • Nakupujte bezhlavě
 • Čím více hadříků, tím lépe
 • Utrácejte vesele, vše co vyděláte. Pokud tolik nevyděláte, existují kontokorenty, zkrátka jen žádné starosti !
 • Oblečení, styl, boty a kabelky jsou středem vesmíru
 • Nepřemýšlejte o svém stylu, v nahromaděném zboží se vždycky něco najde
 • Nemůžete jít na večírek, když nemáte nové šaty. Vybrat si něco z toho, co máte ve skříni, je nemyslitelné, je to neodpustitelný prohřešek
 • Trendy, trendy a ještě jednou trendy
 • Módní časopisy jsou něco jako bible
Velmi praktický outfit na procházku v tržnici
Tak tyhle šaty mě dostaly .. chtěla bych mít její odvahu a „módní sebevědomí“…
Jeden z nejhezčích záběrů seriálu (a krásné šaty, samozřejmě). Odehrává se v pařížské kavárně.

Amélie Poulain
Film Amélie z Montmartru

To Amélie, to je úplně jiná káva, přestože se také hezky obléká a také touží po lásce jako Carrie. Společné mají také to, že Carrie miluje pařížskou módu, ale skutečným výsledkem je, že se snaží být pařížštější než celá Paříž. A velká snaha je vždycky trochu nepřirozená a podivná. (A vlastně se ani nedivím, že v posledních dílech udělali z Paříže Carriina velkého nepřítele.)
Ale vraťme se k Amélii. Na ní je vše velmi přirozené a půvabně prosté.
Její šatník je sourodý, promyšlený, střídmý a velmi osobitý. Je to dokonce šatník v té správné podobě, v těch správných proporcích, v tom správném počtu kusů. Prostě takový,  jak by měl ideálně vypadat. Takový, aby dělal ženám radost a ne utrpení, starosti a výčitky.

Základem je mít svůj vlastní styl. A Amélie ho má. Nosí věci projmuté, ale ne upnuté. Má ráda ženské tvary, ráda nosí sukně. Ví, že základem je možnost variability. Její šatník obsahuje přibližně toto:

1 červený sukňový kostýmek
1 hnědý vlněný sukňový kostýmek
1 černý sukňový kostýmek
několik propínacích svetříků s dlouhými rukávy a jeden s krátkými
projmutá trička a halenky
hnědý pulovr
asi dvě košilky
trenčkot, baretka, polobotky, ponožky

Myslím, že by se to v pohodě vešlo do jedné menší skříně. Odhadla bych to tak na ideálních dvacet až pětadvacet kousků. Všechny k sobě ladí a dají se vzájemně kombinovat.
Její styl působí vstřícně, něžně, hravě a vůbec nekoresponduje s módními trendy.

Koresponduje totiž s Amélií :-)
A tak to má být.

Co nám tedy o módě sdělují francouzští tvůrci:

 • nepodléhejte trendům a značkám
 • oblečení má doladit vaši osobnost, nebuďme jen figuríny ve výkladech
 • vytvořme si úzký šatník o pár kouscích (25 kusů je dobrý počet) a ty vzájemně kombinujme. (Vyřešíme tím problém, že nebudeme nad přeplněnou skříní vzdychat, že nemáme, co na sebe.)
 • buďme nejen své, ale dokonce „svérázné“
 • vnitřní svět je důležitější než vnější (fráze, co ..? Ale je to pravda :-)
Trenčkot, baretka
Propínací svetřík s puntíky
Puntíkaté tričko, propínací svetřík
Hnědé sáčko, červená sukně, ponožky, polobotky
Propínací tričko, svetřík, sukně od kostýmku

 Děkuji za vaši pozornost :-)