8 stylů aneb 8 klíčů k vaší duši i k šatníku

Důležitá informace úvodem! Tento článek jsem publikovala v srpnu roku 2016, kdy jsem Metodu 8 stylů, později přejmenovanou na Octo Codes, čerstvě vystudovala. Jak šel čas, začala jsem v ní objevovat jisté nesrovnalosti. Jednoduše řečeno – některé věci mi prostě „přestaly sedět“. Plánovala jsem, že tento článek přepracuji, ale nakonec jsem se rozhodla ho ponechat v původní verzi, a jen k němu připojit tento aktuální úvodní prolog. Článek tedy vystihuje metodu tak, jak byla autorkou Táňou Havlíčkovou vytvořena, ale již nevystihuje můj současný pohled na ni. S metodou už nyní nepracuji. Podrobnosti o změně mého pohledu můžete najít třeba v článku „Když typologie nepadne“. (březen 2018)Původní článek8 stylů aneb „Klíč k sobě“ je typologie, kterou vytvořila módní návrhářka Táňa Havlíčková.
Rozdělení stylů vychází ze starověkého čínského I-ťingu neboli Knihy proměn. Jejím principem jsou takzvané trigramy – živly a každý z nich koresponduje s jedním ze stylů.
Dříve než přejdeme k popisu Osmi stylů, je třeba zmínit základní princip duality – monádu, tedy princip jin a jang. Na základě duality funguje vše v tomto vesmíru a fungujeme tak i my lidé.

monada

Jangovou energii má muž, jinovou energii má žena.
Jang je vše, co je aktivní, mužské, tvořivé, horké, světlé, kladné, trdé, suché, letní, slunečné a odstředivé.
Jin je vše pasivní, ženské, přijímající, temné, noční, chladné, měkké, vlhké, zimní, stinné a dostředivé.

A jak se to má ke stylům?

Žena byla, je a bude vždy jinová, ať už nosí sukně, nebo kalhoty. Ale její podstata, zabarvení duše, vibrace – charakter … má převahu buď jinových nebo jangových prvků – tedy určité energie.
Všech osm stylů si nejprve rozdělíme na základní – na styly jinové – tedy ve více ženské energii – a na styly v jangové – v silnější, mužské energii.
V žádném případě si nemyslete, že jangové styly jsou nějaké mužatky! Ani náhodou. V každém případě jde přece o ženy. Každý styl je krásný a půvabný, jen ty jangové budou prostě více akční, rychlejší …!
Přejděme tedy k nim, .. protože:
8 typů žen – 8 stylů oblékání – 8 typů osobností!

STYLY JINOVÉ
(romantický, elegantní, okázalý a avantgardní)ROMANTICKÝ STYL – PRINCEZNA

Romantickou ženu poznáte podle toho, že působí velice jemně a křehce. A nehraje v tom roli ani věk a ani váha. Její trigram se jmenuje Země. A její křehkost se projevuje ve všech jeho úrovních – na těle, v srdci i v hlavě.
Tato žena je nejjemnější, nejjinovější ženou v celém ženském světě. A také nejženštější …
Je v ní kombinace křehké ženskosti a jedinečné pečovatelské trpělivosti, která se projevuje vlastností naprosto výjimečnou – soucitem.
Tato žena je také nadána nejvyšší mírou intuice.

Romantická žena se necítí dobře v současné rychlé a hektické společnosti zaměřené na výkon a cíl. Pokud ji zavřeme do kanceláře a budeme ji nutit dodržovat manažerské týmové tempo, brzy zkolabuje. Její energie je jiná, nepatří do tohoto století.

Jejich talentem je právě onen již zmiňovaný soucit neboli sociální cítění. Je v nich bezpodmínečná láska ke všemu živému, ke každému tvorečkovi na této planetě. Je v nich božská trpělivost, kterou tak moc potřebují malé děti … A právě pro svou laskavost a starostlivost jsou romantičky těmi nejlepšími učitelkami v mateřské školce, zdravotní sestřičky v nemocnicích a pečovatelky v léčebnách a v dětských domovech.
Také bývají úžasnými květinářkami, kosmetičkami, kadeřnicemi – ostatně už jako holčičky rády češou maminky a panenky. Jejich povolání je spousta, ale vždy jde o práci jemnou a něžnou.

Ale práce není pro ni to nejdůležitější. Zcela zásadní postavení v jejím životě zaujímá rodina. Tato žena miluje, když cítí vedle sebe ochrannou sílu velkého muže. A ony mu na oplátku svým jemným vystupováním tu sílu ještě násobí.
Romantičky pečují o domácnost, uklízí a mají rády řád. Umí hospodařit s penězi. Jsou skvělé hospodyňky. Chtějí zkrátka mít svého muže a děti ve stavu upravenosti, najedenosti a spokojenosti.

A přejděme k oblečení. Romantičky milují to, co je milé, malé a drobné. Oblékají rukavičky, zapínají knoflíčky, milují šatičky a střevíčky. Sluší jim jemné materiály, rozevláté sukně, kabátky, bolerka, malé kabelky do ruky, balerínky.

Nic v jejich exteriéru není velké, pomačkané nebo nevzhledné. Jejich vzhled je pro ně velmi důležitý. Chtějí být čisté, upravené a voňavé. Mají rády drobné vzory – kytičky, puntíky, krajky a mašličky.

Ale pozor – v jejich vzhledu není žádná upjatost. Romantičky milují svobodu, volnost a rozevlátost.

Tento styl může mít mnoho podob – princezna ze zámku, křehká víla, ale i třeba romantická country dívka. Jedno však mají společné. Jsou velmi něžné, časo působí až zranitelně … jsou to zkrátka takové věčné holčičky. A sluší jim to! V každém věku!

ELEGANTNÍ STYL – DÁMA

Elegantní ženu poznáte podle toho, že vypadá tak, jak se všeobecně tvrdí, že by žena měla vypadat. Její zevnějšek je krásný, sladěný, upravený. Nosí přiléhavé šaty nebo kostýmky, obouvá lodičky, chodí na manikúru, decentně se líčí … Na druhou stranu může být její energie poněkud usedlá, konzervativní. Řád a stabilita je totiž základem její osobnosti. Ano, a právě v řádu najdeme i její talent.Tato žena nebude prodávat bio zeleninu na farmářských trzích ani vyrábět keramiku nebo navrhovat oděvy. Její poslání bude naplněno v povoláních, které vyžadují přesnost, pečlivost, spravedlnost a zodpovědnost.

Nesnáší hrubost, nedochvilnost, nepořádek, laxnost, špínu a třeba i nedodržování rodinných tradic.
Důležitá je pro ni péče a starost o ostatní. Rozdala by se … Ano, tyto ženy jsou skvělé hostitelky.
Mají hodně společného s romantičkami až na jeden zásadní rozdíl. Není pro ně vůbec snadné vyjadřovat emoce. A nenechte se zmást … elegantní žena půsoví navenek poněkud tvrdě jako „železné lady“, ale uvnitř je křehké a jemné srdce.
Jsou výborné účetní, úřednice, bankéřky, šéfky …

A k oblečení … Elegantní žena je především (a odtud taky podnázev) opravdová Dáma. Bývá většinou jako vystřižená z módního žurnálu. Tedy z nadčasového módního žurnálu. Rozhodně nepodléhá trendům a módním výstřelkům.
Základem jejího šatníku jsou sukně, šaty, kostýmy. Miluje halenky, blůzky, vázačky, řasení, límečky, knoflíčky … Velmi důležité jsou pro ní doplňky – kabelky a boty. Tedy spíše střevíce. Elegantní žena je jediná z celého stylového spektra, které nevymluvíte, že její kabelka nemusí být sladěná s lodičkami.
Hlavními indiciemi jejího stylu jsou slova jako klasika, kvalita, střídmost, tradice.

OKÁZALÝ STYL – DIVA

(Ps. hned na začátek – Mně osobně se název tohoto stylu Okázalý – příliš nelíbí. Pro své potřeby jsem si ho dovolila přejmenovat na styl Noblesní. Myslím, že ho vystihuje mnohem lépe.)
Takže Noblesní žena je prostě krásná. Ale ne tím vyzývavým a prvoplánovým způsobem. Její krása spočívá v její sebejistotě, v nenucené dokonalosti a v nevtíravé kultivovanosti. Tato žena vyzařuje hojnost, lásku a hlavně velmi jemnou a hřejivou energii. A i přes její jemnost ji nelze přehlédnout.

Na noblesní ženu se díváme s obdivem … je oblečená do těch nejluxusnějších kousků, jemně voní drahým a kvalitním parfémem. A my ostatní si říkáme: „Tak takhle já to nedám.“ Každý ostatní styl se v tomto jemném a kultivovaném světě noblesních královen cítí jako slon v porcelánu. Ta pravá noblesa na rozdíl od hrané a napodobující, je vyjádřena především nesmírnou jemností navenek a hlubokou nehmotnou, až aristokratickou kultivovaností uvnitř.
Noblesní žena se narodila s úsměvem na tváři. Rozdává ho na všechny strany a její energie rozdávat radost je naprosto nevyčerpatelná.

Zaměstnání těchto žen je většinou podnikání. Jejich ctižádost a usilovná vytrvalá práce jim přináší úspěch … a samozřejmě peníze. Často také pracují ve sféře charity.

A tím dalším, co jí mohou ostatní styly závidět, je její umění vybrat si úžasného partnera. Téměř bez výjimek si umí vybrat takového, který je bude ctít, milovat a opečovávat. Tedy žádného charismatického, ale zneuznaného básníka bez peněz. Ten má dost obdivovatelek mezi ženami ostatních stylů, u noblesních žen nepochodí.

Noblesní lidé jsou vždy vidět. Ale není to zásluhou sytých, křiklavých barev. Přestože jejich barvy opravdu nebývají ponuré, zaprané, ani lacině vykřičené, jejich „viditelnost“ spočívá v celkové harmonii, vytříbenosti a v neprovokujícím luxusu. Není to tričko s nápisem z flitrů přes celá prsa „Guess“, je to svetr z ušlechtilých materiálů. Je to diamant, je to kvalitní kabelka, je to barva čistoty bílá, je to barva hojnosti – zlatá.
Velmi důležité pro noblesní Divu je – obklopovat se krásnými věcmi –  krásným prádlem, šperky, parfémy.
Zásadní a také rozpoznávací indicií pro tento styl je totiž slovo „luxus“. A na závěr – luxus to není jen šatna, luxus to je i investování peněz do interiéru, kvalitního jídla, vína. Zkrátka do všech oblastí svého života. Noblesní lidé totiž milují život.

AVANTGARDNÍ STYL – ČARODĚJKA

Avantgardy jsou trochu jiné. Odlišují se … Tento styl uzavírá čtveřici jinových „šuplíků“ a výrazně se od těch ostatních liší. Všechny tři předchozí měly společné to, že to byly ženy jemné, upravené a jejich vzhled je velmi přijatelný pro dnešní společnost. Ne zcela tak avantgardy …

Jejich obličej, působení navenek a energie je také jemná a ženská, ovšem odněkud zevnitř se zřetelně klube a prosakuje silná a dravá energie srdce.

Avantgardní žena miluje vše, co je přírodní, spojeno s přírodou a vycházející z přírody. Miluje materiály, jako je bavlna, hedvábí, len. Miluje přírodní šperky, kameny, minerály, dřevo, smalt. Je velmi tvořivá a kreativní. Může to být umělkyně, keramička … , může vyrábět marmelády, přírodní kosmetiku … Je to prostě taková „bába kořenářka“ :-)

Avantgardy si bývají vědomy toho, že se odlišují od ostatních a většinou si to umějí vychutnat. Nosí rády sukně a na zem, tuniky, peleríny, ponča. Součástí jejich nepřehlédnutelného stylu bývají výrazné šperky, často v etno stylu. Jejich taletem je spojení tří krátkých slov: ezo, eko, bio. Jejich talent najdeme v oborech: léčení, hand made, masáže, jógové cvičitelky, terapeutky, zahradnice …, ale třeba také divadelní herečky v malých alternativních scénách. Rozhodně však nebude šťastná třeba jako účetní :-)

STYLY JANGOVÉ
(sportovní, ležérní, nekonvenční, extravagantní)

SPORTOVNÍ STYL (KAMARÁDKA)

Mít přítelkyni ve sportovním stylu je výhra. Proto také podnázev – kamarádka.
Sportovní žena je skvělá, veselá bytost, která nezkazí žádnou legraci. Nic si nebere osobně. Je aktivní a činorodá. Její energie je nevyčerpatelná. A je nemožné s ní držet krok. Nikdy ji nepotkáte, jak si zvolna tzv. lázeňskou chůzí vykračuje … je v nepřetržitém běhu nebo přímo v letu.

Talent sporťaček je právě v neustálém výkonu a touze po vítězství. A také v družnosti … Tyto ženy nemají vůbec žádné bloky s navazováním přátelství s kýmkoliv a kdekoliv.
Kamarádka potřebuje tedy zaměstnání, kde svou živou a rychlou energii může využít. Jsou to skvělé sportovkyně, trenérky fitness, tělocvikářky, řidičky, novinářky, fotografky, realitní makléřky … těch možností je spousta. Nemůže v podstatě jen dvě věci: sedět zavřená v kanceláři anebo pracovat tam, kde je nutná vyšší míra empatie a soucitu.

Sportovní ženy potřebují oblečení, které je pohodlné a praktické. Milují džíny a vůbec kalhoty ve všech podobách. Mají rády i krátké sukně – ty mohou být rovněž džínové, nebo kárované a skládané, nikdy však žádné volánky a šifonky. Ovšem nejdůležitější jsou pro ně barvy. Jejich silná energie musí být v souladu se silnými odstíny. Žádné pastelové …, ale ostré, klidně i ty reflexní.
Dalšími typickými kousky jejich šatníku jsou trička, mikiny, bundy, sluší jim pruhy, zipy, přesky, baseballové čepice :-)
(Další článek o sporťačkách najdete zde.)

LEŽÉRNÍ STYL (POZOROVATELKA)

Podnázvem ležérního stylu je Pozorovatelka. Což je velice příhodné. Už v dětství jsou tyto holčičky hodné, mírné a hlavně rády čtou. Nezlobí, nevztekají se. Posléze se ukážou jako výborné studijní typy. Dobře se učí a rychle chápou.
Její energie připomíná „jezero“. Navenek klidná hladina a pod ní velká hloubka. Její hlava je otevřená – intuitivní a empatická – navenek tedy působí velmi jemně a něžně, ale v čarách srdce a těla je velká síla. Tato žena je velmi hluboká, vyrovnaná a silná duše, kterou jen tak něco nerozhodí a nepoloží.

Její talent se tedy jmenuje empatie, porozumění, ale také trpělivost, tvůrčí duch a naslouchání. Bývají proto tedy nejlepšími psycholožkami, terapeutkami, spisovatelkami,  lékařkami, ale také uměleckými fotografkami, ilustrátorkami a malířkami.

Zatímco ostatní ženy se rády zdobí, nakupují, česají a převlékají, ležérky o tyto aktivity příliš nestojí. Často jim okolí může říkat: „Buď více ženská, obleč si šaty, lodičky, nos výraznější barvy.“ A jejich největší chybou pak může být to, že se tomu začínají přizpůsobovat. Totiž to, co ostatní ženy zkrášluje, může ležérkám ubližovat. Jejich nejslušivější outfit musí být totiž velmi přirozený, jednoduchý a barevně nenápadný.

Nejlépe se cítí v kalhotách, košili, velkých svetrech, tričku a v botách na nízkém podpatku. K tomu ideálně sako pánského střihu a kvalitní kabelka z kůže bez jakýchkoliv ozdob a dekorací.
Pokud jejich oblečení zůstane v nevýrazných a velmi klidných tónech, pak je najednou vidět a velmi se zvýrazní jejich vnitřní síla.
Ležérní žena je totiž nejkrásnější ve své nejpřirozenější podstatě. Její oblečení a doplňky ji nikdy nesmí přehlušit.
Tady obzvlášť platí, že méně je více a v jednoduchosti je síla. Typické indicie jejího stylu a šatníku tedy budou: kalhoty, džíny, saka, košile, mokasíny, kůže, len, kašmír, vlna, jemný řetízek ideálně rodinný šperk … a samozřejmě šály a plédy.

NEKONVENČNÍ STYL (REBELKA)

Nekonvenční žena neboli rebelka nemá od ležérky daleko. V lecčems jsou si hodně podobné. Ovšem na rozdíl od jemného výrazu ležérního obličeje má rebelka ve svém výrazu něco, co ostatní dívky nemají. Jakousi směs drzosti, naštvanosti, provokace a samozřejmě jangu.
Její energie je jako Vítr. Má v sobě velkou energii, touhu rozmetat stávající a stagnující, ale slabá, jinová čára v těle nepřináší přílišnou fyzickou sílu a výdrž. Vítr se prostě odněkud vynoří, zvedne, rozmetá, rozfouká, změní a brzy je pryč.
Rebelka je zkrátka tajemná, hrdá a nepoddajná. Balancuje na hranici extroverta a introverta, často sama sobě nerozumí a může si připadat poněkud divná. Tyto ženy milují pohyb, změnu a všechny formy umění. Můžou pracovat v divadle, u filmu, v realitách, v cestovkách. Můžou fotit, hrát, zpívat, tančit … Můžou v podstatě dělat kdekoliv a cokoliv, jen ne stagnovat a nemít možnost být tvůrčí, kreativní a volná. Jejich talent je totiž v porušování řádu. Rebelky chtějí měnit svět, vylepšovat, zjednodušovat.

I v oblečení najdete určitou podobnost s ležérním stylem. Milují jednoduchost, kalhoty, džíny, svetry, trička. Zatímco outfit ležérky je casual – tedy volný, měkký a splývavý, tak výraz rebelky je spíše vyštíhlený. A vždy najdete prvek, který bude výrazný až provokativní. Prostě k sukni vezme martensky, k černému kostýmu ostře žlutou kabelku. Rebelky milují temné, tajemné barvy. Černá jim velmi sluší. Jejich outfit vždy vysílá určitou dávku odtažitosti a nedostupnosti.

A pozor na boty! V takových balerínkách by naprosto ztratily svou sílu. Jejich obuv musí být pevná, ostrá, hranatá nebo špičatá. A při chůzi musí být pěkně slyšet. Takže klapací boty, milé rebelky!


EXTRAVAGANTNÍ STYL (HVĚZDA)

Když se narodí extravagantní holčička, tak je její nejoblíbenější činností vytahování máminých věcí ze skříně. Miluje zkoušení bot, líčení, šperky a vše, co s módou souvisí. Její nejoblíbenější četbou jsou módní časopisy. A jak začne chodit do školy, tak se její „hvězdnost“ projevuje čím dál tím víc. Musí být středem pozornosti, musí mít ty nejtrendovější džíny, musí sbalit nejhezčího kluka.

Její energií je živel Oheň. Ano, hvězda musí především zářit. Její energie, která je velmi silná, musí být totiž stejně jako oheň něčím živena. Nehoří jen tak sama od sebe. Potřebuje k tomu obdiv a přízeň. Ovšem její silné působení navenek je velmi zrádné a matoucí. Křehké srdce je jakoby ukryto a obehnáno tvrdou krustou. Navenek možná trochu drsná, ale uvnitř křehkost a citlivost.
Hvězdám je nejlépe v povoláních modelek, hereček, tanečnic, zpěvaček. Ale také ve všech „zkrášlovacích profesích“. Ony totiž rozumějí módě, stylu, kráse a ženám. Bývají to vizážistky, kadeřnice, majitelky butiků, módní návrhářky. Můžou být ve své podstatě kdekoliv – důležité je jen to – aby na ně bylo vidět. Můžou být také tiskové mluvčí, barmanky, recepční.

Jejich talentem je právě ta samotná hvězdnost. Hvězda musí najít tu svoji parketu, svoje publikum a začít zářit. Pak bude krásná a šťastná.

A k oblečení. Zde je to velmi jednoduché. Hvězdy mají velký smysl pro módu a to, co jim nejvíce sluší, to samy dobře vědí. Vlastně jde hlavně o to respektovat jedno zásadní pravidlo: oblékám se tak, abych byla vidět, abych zářila, abych byla nepřehlédnutelná. Hlavní stavební pilíře jejího stylu tedy budou: výrazné barvy, kovy, lesklé materiály, krajky, podpatky, kůže, výstřihy … a slova jako: sexy a slim :-)