Závidím mužům, že chodí do hospody! (A přiznávám to!)

Závidím mužům, že chodí do hospody

Vždycky mě více či méně rozčilovalo, že můj manžel chodí do hospody. Když pominu takové ty běžné důvody: „jak bude vypadat, až přijde“ … , „proč není se mnou doma“ …, „proč radši nejde dělat něco pořádnýho“, tušila jsem, že je za tím ještě nějaký jiný důvod. Důvod, který ještě neznám, ale jistě bude důležitý. Zatím se to projevovalo jen mými staženými koutky a vyčítavým podtónem ve větě: „Jo, jen si klidně jdi.“ Ale v duchu jsem dodávala: „Když jsou pro tebe chlapi důležitější než já!“ A hned jsem si některé z nich vybavila …
Mužské kamarádství se totiž vymyká ženskému chápání pojmu „kamarádství“. Je naprosto z jiného světa. Je totiž přímočaré, beznárokové a není závislé na jakýchkoliv kritériích. Ženy si vybírají přítelkyně na podobné úrovni a společenském postavení. Dříve než je nazvou kamarádkami, většinou o nich vědí skoro všechno: jaké jsou znamení horoskopu a jaké znamení je jejich manžel, jak se jmenovaly za svobodna, jaký prevít byl jejich první manžel a jakou značku kosmetiky používají.
Muž nemusí vědět vůbec nic. Kandidát věd se může přátelit s nezaměstnaným asociálem, jehož slovní zásoba je deset slov (z toho osm sprostých) a nemusí ani znát jeho jméno: „No fakt to nevím, prostě má přezdívku Píďa“, nebo Koky, Poky nebo Máslo nebo Mlíko ….
Takže jsem se nějakou dobu tvářila jako ukřivděná a pak se rozhodla začít „hrát jeho hru“. Až půjde do hospody, tak já si taky někam vyrazím s kamarádkou.
Ale to jsem narazila! Žádná totiž neměla čas! Všechny měly moc práce. A tady se nutně nabízí otázka: jak to, že chlapi ten čas mají? A tenkrát večer, když já trčela doma a moje kamarádky byly tolik zaneprázdněné, v hospodě určitě seděli u stolu kompletně všichni. Od Píďi až po Mlíka. A určitě tam bylo tuze veselo!
A to byl ten okamžik, kdy jsem prozřela a pochopila pravý důvod, proč mě manželovo chození do hospody tolik rozčiluje.

Pochopila jsem, že mu to prostě a jednoduše závidím!

Z celého srdce mu to závidím!
A to především tyto skutečnosti:

 • Možnost se sebrat a odejít do hospody v kteroukoliv denní i večerní hodinu. A pokud bude jenom trochu respektovat otevírací (a zavírací) dobu, bude vítán.
 • Odejde tam klidně sám, vždyť v hospodě vždycky někdo sedí. Nemusí nikomu volat, mailovat, s nikým se domlouvat.
  Ženské domlouvání je totiž tak strašně složité, že je vůbec zázrak, když to nakonec klapne.
  Může vypadat takhle: „Už jsme se dlouho neviděly, nezajdeme spolu na vínko (kafe)? Jak to vidíš?“
  A kamarádky odpovídají:“ Zítra ani pozítří to nejde, mám moc práce, nestíhám. Ve středu jsem objednaná na dentální hygienu, pak musím na besídku, v pátek mám angličtinu, potom musím balit děti na hory. A v neděli chodí manžel s kolegy z práce na pivo a to je nedotknutelné, to je jeho pravidelná akce, takže to taky nemůžu, nemám hlídání. No tak snad jedině příští úterý?“ 

  A v úterý ráno mi zavolá, že bohužel přijela tchyně a že se jí musí věnovat: „Tak tedy zase až to příští úterý.“
  A když „bůh dá“, opravdu se příští úterý sejdeme, ale hned na začátku mi řekne: „Promiň, ale bude to rychlý kafe,  za hodinu musím být doma, čekám opraváře na pračku.“
 • Závidím mu, že vejde do hospody a tam sedí hned několik jeho kamarádů. Stačí si jen vybrat, ke komu si přisedne.
  Představte si to v „ženské verzi“. U jednoho stolu přítelkyně kosmetička s kadeřnicí, u druhého stolu tři spolužačky ze základky, u třetího stolu sedí dvě kolegyně z práce, u čtvrtého vaše sestra a její kamarádky, u pátého vaše sousedky, manikérka a cvičitelka pilates. Račte si vybrat, o čem se dnes chcete bavit. Zda o dětech, shellacu, peelingu nebo hlubokém stabilizačním systému. Záleží jen, kam si přisednete …
  No nebyla by to idyla? Bože, já to tak chci!

 • A na závěr jako největší sci-fi – žádná z kamarádek u stolu nikam (stejně jako muži) nepospíchá. Klidně můžete sedět, jak jen dlouho se vám bude chtít. Doma je přece všechno uděláno, uklizeno a manžel spokojeně před televizí žehlí povlečení, které pro ještě větší pocit svěžesti nastříkal květovou vodou s vůní levandule.