Vůně jsou lepší než album fotek

Vůně jsou lepší než album fotek

Nevyhazuji staré parfémy. Ani když se zdají být úplně prázdné. Je to totiž úžasný zdroj našich vzpomínek. Lepší než alba fotek. Protože fungují naprosto spolehlivě. Čich vás jako mávnutím kouzelného proutku přenese zpátky v čase. Až o desítky let  …

Něco k vám zavane, … zpozorníte a najednou jste tam!
Ucítím vůni vaječné pomazánky … a jako když se mi před očima spustí biograf mého dětství. Rázem sedím na malinké židličce v malinké jídelně mateřské školky. A vidím vše z podhledu jako tenkrát jakoby neuběhl ani rok.
Další spolehlivé „školkové spouštěče“ jsou třeba: lehce škrobená desinfekční vůně ložního prádla z dětských postýlek, pach umakartové skříňky dětské kuchyňky, vlhká vůně mokrých tepláčků, pláštěnek a gumovek ledabyle rozložených v šatně po návratu z deštivé procházky, odér zátěžového koberce Jekor v herně, levná mýdla v plastových síťkách rozvěšených na mini umyvadýlkách.

Čichové vjemy se vrývají do paměti důkladněji než podněty ostatních smyslů. Jakákoliv vůně je velmi silná emoční spoušť pro naši paměť, vzpomínky nebo určité pocity.  Je to tím, že vůně a pachy pronikají do limbického systému – mozkového laloku, kde se zjednodušeně řečeno spojují dohromady emoce, vegetativní funkce a funkce paměťové. Celý systém je vývojově velmi starý, a proto také čichové vjemy a paměťové stopy spojené s vůněmi mají tak silný emotivní doprovod.

A proto staré flakony od voňavek schraňuji a hýčkám. Mám je uložené v pruhované kloboukové krabici přikryté víkem, aby na ně nešlo denní světlo a vydržely co možná nejdéle. A jednou za čas se k nim v klidu posadím, otvírám jeden po druhém a nechávám je na sebe působit.

Chanel Chance mi připomene radost, když se můj manžel vrátil z dlouhé služební cesty a přivezl mi ho jako dárek.
Rose Essentielle od Bvlgari mě přenese do období, když jsem si otevřela svůj obchod.
Pleasures od Estée Lauder mě vrací na výlet do Amsterdamu. Okamžitě si vybavím hotelový pokoj, výhled na kanál, květinový trh, chuť latté v pouliční kavárně i kabelku ve tvaru tulipánu ve výloze (kterou jsem si nekoupila a dodnes mě to mrzí :-)
S Chloé mi znovu ožívá jedno konkrétní léto a jedno konkrétní přátelství.
Clinique Happy heart mi dává vzpomenout období, kdy jsem objevila jógu …

A (také) proto miluji vůně a parfémy! Abych mohla skrze ně vzpomínat. Plasticky a velmi autenticky! Vnímám to jako další rozměr svého života.


 

Poznámka pod čarou:
Jen jsem časem dospěla k tomu, že jsem parfémy z běžných komerčních parfumerií nahradila vůněmi s přírodních esencí. Už jsem přestala mít ráda syntetiku vydávanou za kosatce, růže a lilie ….  Za stejné peníze si totiž můžete koupit vůni podle receptury z 18. století vytvořenou pro manželku Napoleona. Ale to už je zase na jiné povídání :-)