Chcete tančit: Jaké máte možnosti?

Pokud ráda tančíte a máte partnera, který s vámi tuto vášeň sdílí, pak máte vyhráno. Pak jste „šťastná to žena“, jak by řekla Božena Němcová. Choďte tedy na plesy, zábavy, do tanečních pro dospělé a užívejte si to.
Ale o tom tenhle článek není. Tady chci ukázat, jaké jsou možnosti, když musíte nebo chcete tančit sama.Vyzkoušela jsem kde co, takže mohu předávat dál.

I. díl

Orientální nebo-li břišní tanec

Je úžasný a prospěšný po všech stránkách – fyzické i psychické. (Mně „chytil“ natolik, že jsem si udělala lektorský kurz.)
Je jedno, zda ho nazýváte orientální nebo břišní. Orientální je možná o něco lepší, protože je to širší pojem … tančíte totiž i rameny, hrudníkem, pažemi … Většina lektorek bude říkat buď to nebo to, ale je to to samé!
A v čem je pro vás přínosný?
Naučíte se správnému držení těla, protáhnete a posílíte svaly, o jejichž existenci jste dosud neměla ponětí. Tento tanec je jeden z nejúčinnějších prostředků proti bolestem zad.
Jemné protahovací pohyby jsou blaho pro vaše tělo. Taneční prvky, které vycházejí z pánve (většina) skvěle posílí, prokrví pánevní dno, zlepšují hormonální činnost a zvyšují libido. Dochází k většímu uvědomění si vlastní ženskosti. Cítíte se a vypadáte lépe.
Ovšem spontánního projevu si zde příliš neužijete. Hodiny probíhají tak, že se nejprve učíte jednotlivé prvky. (Naučit se je dobře, vyžaduje minimálně půl roku až rok pravidelného tančení pod vedením lektorky.) Vaše tělo si musí na orientální pohyby zvyknout, poddat se jim, zkrátka musí přejít do krve. A to se přes víkend nestane.
Když už prvky umíte, pak se učí choreografie. V některém kurzu máte každou hodinu jinou, jinde pilujete půl roku jednu.
Jako v každém tanečním nebo cvičebním stylu záleží vše na lektorce. U břišních tanců možná ještě o něco více. Když vám nebude sedět „jako člověk“, když to nebudou sympatie na první pohled, nebudou se vám ani její hodiny líbit a brzy si buď najdete lektorku jinou nebo na břišní tance zanevřete. Některá vás „nechá být“, některá vás bude nutit do jejího stylu. V praxi to znamená, že můžete být manipulovaná do tančení s cinkrlátky v úsporném a vnadném oděvu. Někomu se to může líbit, ale můj styl to tedy nebyl. Často se také stává, že lektorky propadnou své vlastní ženskosti a exhibicionismu a budou pořádat různá vystoupení. Bude se od vás očekávat, že budete na veřejnosti předvádět věci, které byste normálně nedělala ani v soukromí své ložnice a ještě k tomu jenom v podprsence pošité stříbrnými penízky, které z vás budou lítat, jak budete vehementně „třást poprsím“.
Vůbec vás nechci odradit, i když to tak trochu vypadá :-) Naopak! Kdyby měla být na světě jen jedna jediná aktivita, pak by to měl být právě tento tanec. Chtěla jsem vás jen upozornit na možná úskalí a ušetřit vám tím nepříjemné pocity typu: „Bože, kam jsem to vlezla!“ až budete muset tančit odhalená před cizími chlapy (a ženskými, což může být mnohem horší) a cítit se přitom pod psa.
Tančete! Najděte si v blízkosti nějaký kurz a pusťte se do toho! Nekupujte žádné speciální oděvy. Oblékněte si tričko a legíny. Ty jsou nakonec stejně nejlepší, protože v dlouhé sukni si nevidíte v zrcadle nohy a můžete se to pak lépe naučit. Penízkový šátek je dobrý, ale není nutný. Já jsem sama měla tři. Dva jsem prodala a třetí věnovala svojí malé neteři na hraní.
A až se časem něco naučíte, bude vaší největší zábavou (a zároveň největším antistresem) tančit si spontánně doma v obýváku.
Vy a váš Youtube :-)

Nabízím pro inspiraci mou oblíbenou tanečnici. Není to typický orient, ale je to krásné a mysteriózní … to mám ráda :-)

 

Pokračování – 2 díl článku