Stylové pravidlo: úzké versus široké

Vytvořit dobrý outfit není až tak velký problém, jak by se mohlo zdát. V podstatě stačí respektovat několik zásad. A jedna z nich je téma dnešního článku: úzké versus široké.
Toto pravidlo spočívá v jednoduché zásadě. Máme-li široký svršek, pak je třeba ho doplnit od pasu dolů něčím úzkým. A stejně tak … naopak … máme-li široký spodek, kalhoty nebo sukni, tak musíme nahoru zvolit něco přiléhavého.

A to je v podstatě vše :-)

Oblékneme-li pouze široké, pak naprosto potlačíme a skryjeme vše, co je na nás hezké. Ať máme jakékoliv nedostatky, vždycky na sobě objevíme něco krásného. Máme-li široké boky, pak máme většinou úzký pas. A oblékneme-li širokou sukni, tím boky skryjeme, ale nezkombinujeme-li to s úzkým tričkem, které zdůrazní náš štíhlý pas, tak pak se rázem z našeho těla stává neforemná krabice.
A druhá varianta: máme-li postavu typu jablko, která ráda ukládá tuk na břiše, ale často bývá obdařena štíhlými nohami, tak je neschováváme v dlouhých volných sukních, ale právě naopak, oblékneme cigaretové kalhoty a nedokonalý hořejšek trochu zahalíme do volnější košile.

Existují samozřejmě typy žen … říkám jim po vzoru Boženy Němcové “šťastné to ženy”, které jsou natolik (a rovnoměrně) štíhlé, že si klidně mohou dovolit slim vršek i spodek, a které by se tímto pravidlem teoreticky nemusely řídit …

Ale i přesto říkám, zkuste to … kontrast ležérnosti a přiléhavosti má totiž v sobě působivou dynamiku.  Přikládám několik fotek štíhlých žen, které by se mohly klidně a bez obav “vyštíhlit” od hlavy k patě, ale uznejte, že v citlivé vyváženosti volnějších a úzkých věcí je určité kouzlo a kreativní hravost. Ona totiž přehnaná přiléhavost může působit trochu prvoplánově a (promiňte) leckdy i trochu vulgárně. Je s ní třeba nakládat velmi citlivě … prostě nepřehnat, nepřekořenit, nepřepepřit!


 

Tak tady je „hezky“ vidět, jak „strašně“ vypadá široké nahoře, dole a ke všemu ještě i uprostřed!
Kdyby aspoň zvolila velmi přiléhavé tričko …
Tři široké věci jsou prostě přespříliš!

 Široká halenka a široká sukně vypadají usedle a nezajímavě. Jednoduše řečeno: „Není nic, čeho se opticky chytit“. Outfit je naprosto nudný a bezvýrazný.

 

Zde je přiléhavá sukně vyvážena volným svetrem.
A taky stojí za povšimnutí ještě jeden způsob vyvažování. A tím jsou materiály.
Kdyby k této sukni s vysokým leskem oblékla halenku nebo vlastně cokoliv alespoň trochu elegantního, vznikl by z toho velmi napjatý a přísný outfit.
Pletený svetřík to právě zajímavě a příjemně odlehčuje.


A další široký, ležérní pletený svetr, který skvěle doplňuje úzké bílé kalhoty.

Ještě stojí za zmínku štrasový šperk, který k hrubé pletenině skvěle sedí!
A dalším zajímavým prvkem je masivní, přírodní kožený pásek.

Štíhlé nohy vypadají v přiléhavých kalhotách ještě štíhleji. A kontrastují k objemnému kabátu a svetru.

Bohatá sukénka by bez těsného svetříku prostě nevynikla.
Za zmínku ještě stojí další stylový kontrast – éterická, téměř „vílí“ sukně versus přísně strohý roláček.

To „úzké“ zde reprezentují štíhlé nohy. Sukně je sice do „A“, ale je jí jen tak málo, že největší pozornost zde poutají právě nohy. 
Kdyby místo hrubého pleteného svetru oblékla obtažený top, pak by mohla vypadat „trochu vulgárně“, jak jsem zmiňovala výše. Široký svetr je zde to pravé ořechové! (Také pánské hodinky umí dobře „stáhnout“ případnou přílišnou infantilnost minisukně.)

A tady už jsou dva příklady toho, že i dobře míněná pravidla se dají občas s pozoruhodným výsledkem porušit:
Široká sukně se širokou halenkou! 
Podmínkou úspěchu je samozřejmě štíhlá postava a délka halenky s milimetrovou přesností. Kdyby bývala byla o malinko delší a překryla útlou linii pasu, pak by se ze zajímavého stalo neforemné!

Působivost šedého outfitu, který porušuje pravidla „úzké versus široké“ je těžko popsatelný. Je to výsledek zajímavých kombinací, kvality jednotlivých kousků, citu pro barvy a v poslední (možná v první) řadě, osobnost nositelky, která je s každým detailem plně v souladu.

Děkuji za vaši pozornost!

 

Zdroj fotografií: Pinterest.com