Madam, ten fejk co máte na rameni …

tak ten je, jak se lidově říká, poznat na sto honů! A nemyslete si, že ne …
Nemyslete si, že na rozpoznání originálu a napodobeniny je potřeba být nějakým velkým módním expertem. Chtělo se mi říci před pár dny, když jsem stála ve frontě u pokladny u nás v obchodním centru v Kladně. Možná, že vás do toho nákupu uvrtala kamarádka na dovolené v Turecku, možná to byla úplně dobrovolná koupě, možná vůbec nevíte, co nosíte (ale tomu příliš nevěřím) ….
A ať už to bylo jakkoliv, nejraději bych vám poklepala na rameno a řekla: „Přestaňte ho nosit. A to především ve svém vlastním zájmu.“

Stojím totiž za vámi na vzdálenost minimálně půl metru a už na kabelce vidím hned několik důkazů: lehce prohnutou přední stranu, zvlněnou koženku na uchu, koukající nit, ne zcela rovné švy, trochu rozhozená písmenka a mezi některými větší mezery než mezi těmi ostatními. Vidím prostě nekvalitní kabelku, která je co do použitých materiálů, komponentů a kvality zpracování naprosto srovnatelná s kabelkami hned tady od vedle za 399,- z Háemka.

Fejk vlevo neudrží pěkný tvar a zvlní se. Koženka na uchu je „pěkně nahňoucaná“, písmenka rozházená, kovová galanterie obyčejná …
Originální, precizně ušitá kabelka nikdy nebude mít viditelně napojený šev. Obzvláště ne na předním dílu!

Ale ono jde o víc … 

Za prvé jde o to, že svým nákupem padělku podporujete zločince a často i teroristické organizace. Věděla jste třeba to, že tyhle fejky tajně a bez jakékoliv kontroly vyrábí asijští dělníci v příšerných pracovních podmínkách? A také, že se často jedná i o velmi malé děti?

A za druhé, že ze sebe vlastně děláte blbku.
I kdybyste totiž zrovna kápla na padělek kabelky, na kterém to na první pohled nebude vidět, tak to stejně bude vidět jinde. Ono to totiž bude vidět na vás!
Je to velmi jednoduché. Ten, kdo nosí originální kabelky, tak často má pro módu cit a pravděpodobně bude mít na sobě i další, zajímavé a drahé kousky … Prostě pěticiferná kabelka nebude takovým osamoceným luxusním výkřikem do tmy. Do levné tmy!
Nositel originálu tedy asi nebude mít mikinu od vietnamců, nedbalé, zatahané boty, další levné hadříky a … k tomu jako „pěst na oko“ drahou kabelku!

Luxus, noblesa a kultivovanost jsou totiž vidět na člověku … a kabelka už to jen dovrší. Už je to jen taková třešnička na celém dortu. A pokud je někdo tělem i duší vidlák, tak ho ani kabelka za sto tisíc nespasí.

Takže, milá paní, nebuďte už za hlupačku. Jděte si radši za další svoje dva, tři tisíce koupit nějakou pěknou originální koženou kabelku, kterých je všude docela dost.
Prostě škoda, že jste obdobnou částku investovala do koženkové napodobeniny … a zrovna u toho Korse? Vždyť on nepatří k těm úplně nejdražším – jako třeba Vuiton, který stojí padesát tisíc.
Od pohledu vám, madam, jistě nebylo méně než čtyřicet let a to by snad neměl být takový problém – si v tomhle věku umět ušetřit na to, abyste si koupila originál kabelku za deset tisíc?!
Ale ve čtyřiceti chtít vypadat, že na to mám, ale nemít na to, no tak to je ale opravdu směšné, ne?

Proč si ji pořídit?

Na tradičních módních blozích se můžeme dočíst různé důvody, proč prý ženy kupují značkové kabelky a víceméně se blogerky shodují na tom, že tím údajně napodobujeme celebrity, které je také nosí a nebo si prostě chceme jen nahonit sebevědomí …  
A já na tohle odpovídám: „Ano, milé blogerky, máte pravdu, ale jen poloviční.“ Vy totiž máte na mysli ženy a důvody v nezralé energii.
Já doplňuji, je tu ještě další skupina žen a další důvody. A tou jsou ženy ve zralé energii a důvodem je hojnost a oceňování!

Originální kousky světových značek totiž mají v sobě něco více! V každém produktu skrývají desítky let tradice nebo výjimečnou osobnost majitele. Často se jedná o rodinné podniky. Za cenu kabelky kupujete tedy nejen kvalitní materiály a precizní práci řemeslníků v oboru, ale i historii, příběh značky, její cestu na vrchol, její vzestupy i pády, její sílu.
Kupujete si ale také očekávání, spoření na danou věc, těšení se … a nakonec zážitek z nákupu (podobně také v tomto článku).
A hlavně – samotné nošení těchto věcí má v sobě úplně jinou energii. Je to doslova jiný pocit. Je to energie tradice, úspěchu, luxusu a prosperity.