Poněkud kriticky, ale co by ne: „Tenisky nejsou zas taková bomba!

Tenisky nejsou zas taková bomba

My Češi jsme, nejen co se týče módy, poněkud davový národ. Dlouho mu trvá, než něčemu dá důvěru, než se novinka ujme, ale když už se nějaký z trendů uchytí, tak potom to chce mít (skoro) každý.
Příliš často jsou pak na našich ulicích k vidění stejné, chemicky změněné, barvy vlasů, příliš často je všude cítít parfém Chloé, příliš často jsou oblékány otrhané úzké džíny (a to bez ohledu na figuru), uniformní lehké, péřové bundičky a bombery, příliš mnoho žen nosí stejné kabelky Michael Kors, příliš často chřestí zápěstí pod tíhou náramků Pandora, jejichž komponenty mají připomínat vzácné osobní události (bez korálku ve tvaru srdíčka bych asi nevěděla, že jsem se vdala, nebo že jsem porodila dceru :-) No a samozřejmě – až přespříliš často vídám na nohách českých žen – právě  tenisky.

Nedávno jsem si dovolila vyfotit tři dámy sedící proti mně u stolku v restauraci a moje rozhodnutí k napsání článku o kultu tenisek bylo zpečetěno.

Když jsem před pár lety vytvořila příspěvek o tom, že je dobré občas porušovat módní pravidla, a k outfitu v pánském stylu jsem zvolila právě sportovní boty, tak jsem netušila, že se z toho stane až takový módní trend!

Jen musím podotknout, že jsem k modelu zvolila takový druh bot, které se sportu týkají jen velmi okrajově. Tedy žádné hrubé a humpolácké tenisky – ale naopak botky subtilní, kožené, velmi jednoduché a spíše než sportovní, bych je označila za volnočasové.

Neměli bychom zkrátka zapomínat, že tenisky jsou odvozeny od slova tenis a tenis je co? Tenis je sport.
A tam by také tenisky měly v devadesáti procentech příležitostí zůstat.

Tenisky se zkrátka nehodí pro každého, pro každý outfit a pro každou situaci! Charakter tenisek je natolik určující, že se jejich masivního sportovního cejchu jen tak snadno nezbavíte. A ani ho příliš nezmírní to, že budou stříbrné, zlaté, či bronzové …, což je, bohužel, další obrovský trend.

Píšu o tom skoro v každém druhém článku, ale všechno opravdu nesluší všem! To, co nosíme na těle, musí nést stejné charakterové prvky jaké máme v sobě i my samy!

A v ženě nosící třpytivé, flitrové, blýskavé a až takto alobalově stříbrné tenisky, musí být velmi zřetelná kombinace sportovního ducha a lásky k módním trendům. A taky něčeho (promiňte dámy) lacině popového. Neb skutečné, hodnotné kovy a drahé kameny se nikdy (nejste-li královna se Sáby) nevyskytují jen tak na čemkoliv a ve velkých plochách! A ať se nám to líbí nebo ne, vše ostatní vypadá jako pouhá napodobenina, jako něco imitujícího, povrchního a nepravého … Sorry …

Ale snad úplně nejhorší je tohle – tenisky na klínu. Tenhle typ bot je paskvil už ve svém prvopočátku. Ovšem v případě tohoto modelu je to ještě navíc zpečetěné metalickým leskem a bílou platformou, která na vše nad sebou ještě více poukazuje a podtrhuje jak mramorový podstavec pod sochou Stalina. Tohle nemůže nikdy vypadat jinak než jako „laciná kopyta“.

Chápu náklonnost k teniskám …

Chápu, že jsou pohodlné, měkké, ale jsou i jiné pohodlné a měkké boty, které nevypadají, jak když jsme se zapomněly ve fitku přezout a omylem vyběhly v teniskách z lekce bodybuilding.

Chápu, že když něco vidíme všude kolem sebe, tak to časem může obrousit náš původní vnitřní cit, naši původní nedůvěru.

Chápu, že k romantické sukni vypadají balerínky až příliš princeznovsky, ale milé mladé dámy, tenisky nejsou jediné řešení, jak romantiku utlumit.

Chápu, že tenisek je všude takový výběr …, ale vězte, že široký výběr není vždy ku prospěchu věci. Je to podobné jako se zmrzlinou … když mají u stánku dva druhy – čokoládovou a jahodovou, tak jsme rozhodnuté raz dva. Když ale mají třicet druhů, tak váháme, vybíráme, až nakonec přebereme a zvolíme něco zvláštního, exotického, něco co nám vůbec nemusí chutnat. (A jen s láskou vzpomínáme na starou dobrou, vanilkovou.)

Chápu, že porušování pravidel je dnes velmi módní, ale ne každému sluší a ne každý s ním umí zacházet. Když totiž chceme pravidla módy porušovat, tak bychom nejprve měly znát ta základní, měly bychom mít pro módu vytříbený cit.

Chápu, že módní redaktorky, stylistky a blogerky tenisky vehementně prosazují, ale snad máme taky svou hlavu!

Chápu, že i v článcích o šik stylu Pařížanek, kterých je všude jak hub po dešti, bývají tenisky často zmiňovány, ale tím rozhodně nejsou myšleny mohutné „adidy“, ale spíše botky prosté, plátěné a jednoduché.

Všechno tohle chápu, ale nesmíme zapomenout, že existuje mnoho druhů volnočasové obuvi, která splní stejně neformální účel jako tenisky, a ve které nebume za á vypadat humpolácky a za bé jako slepě následující trendy. Stačily mi pouhé dvě minuty, abych v prvním běžném obchodě namátkou vyfotila pár takových kousků.

A když už opravdu nedáte na tenisky dopustit, tak zkuste zvolit nějaké o kousek kreativnější, třeba díky materiálu ve stylu Red velvet.

A nebo lépe – zapojte kreativitu vlastní. Stačí třeba nahradit obyčejné tkaničky saténovými mašlemi. (Což ovšem vyžaduje slušný základ – samy boty musí jít tomuto nápadu trochu naproti.) S robustními se „třemi pruhy“ tohle nedocílíte.

Vždy je totiž lepší být první originál než osmdesátápátá kopie v řadě. Ty nejlepší nápady totiž přicházejí zevnitř. Nikoliv zvenku!