Matrix průmyslu pro ženy

Velmi se mi líbí slovo Matrix a vypůjčila jsem si ho do svého slovníku. Dokonale vystihuje situaci, o které chci právě psát. Situaci, která se týká nás žen.
Matrix je totiž obraz, kterému říkáme realita. Realita, o níž si mylně myslíme, že je to pravda! Ještě jinak řečeno – Matrix je uměle vytvářená realita vydávaná za skutečnost. A nemusíme se dívat jen na sci-fi filmy, abychom něco takového uviděli. Stačí jen být ženou v dnešní době.

Pojmem matrix průmyslu pro ženy nazývám různá odvětví, různé segmenty průmyslu a služeb, které jsou namířeny na uspokojování ženských potřeb. A bohužel – velmi často – na uspokojování uměle vyvolaných potřeb.
Do tohoto matrixového pytle řadím průmysl módní, kosmetický, farmaceutický, plasticko-chirurgický, i další podoblasti péče o zdraví. Průmysl ve jménu krásy a zdraví. Bysnys ve jménu krásy a zdraví. Dovoluji si vám představit svých sedm příkladů, sedm matrixových přikázání:

Matrix No. 1
„Hezká budeš, až se sebou něco uděláš, až něco změníš.“ Jinými slovy: „Hezká budeš, až si něco koupíš!“
Podstatou tohoto prvního matrixového přikázání je to, že nemůžeš zůstat taková, jaká jsi od přírody. Nemůžeš zůstat tak přirozeně hezká, jak tě příroda vytvořila, protože to bys jinak nic nepotřebovala kupovat.
„Musíš si změnit barvu vlasů. Musíš si změnit tvar vlasů. Musíš si na svůj obličej namalovat jiný obličej“.
Vždyť v každé sebemenší drogerii, dokonce i ve večerkách u Vietnamců lze zakoupit spoustu barev na vlasy i líčidel.

A naším osobním, velikým pokrokem je právě to – onen matrix rozpoznat! Čímž máme vlastně půlku práce za sebou. Pak je už velmi snadné přijmout tu pravou skutečnost, že nejvíce nám vždy sluší to, co jsme dostaly od přírody! Naše barva vlasů, přirozené zvlnění, náš odstín pleti. Vše jsme dostaly k tomu nejlepšímu obrazu svému! Předělávání se – je totiž velmi nerovný souboj s přírodou. Je to stejné jako snaha akrylovými barvami přemalovávat chrpy na oranžovo.

Matrix No. 2
„Matrix nepotřebuje originály a samostatně myslící jedince. Matrix potřebuje skupiny, komunity, poslušné ovečky tvořící poslušná stáda.“
Matrix nás nepodporuje v tom, abych já vypadala jako já a ty jako ty, nýbrž v tom, abychom všechny vypadaly jako někdo, koho nám rada matrixu vybere. Jak je zrovna teď potřeba. A tuto osobu nám ukážou na fotografiích v magazínech, v novinách, v televizi …
Já to znám už od svých teenegerských, osmdesátých let: „Nebudeš hezká, dokud si nedáš trvalou, dokud nebudeš vypadat jako člen kapely Europe. The Final Countdown!“ (A dodnes je mi z mých maturitních fotek poněkud ouzko.)

Poslušná občanka žijící v matrixu následuje vrchnost, která udává trendy. Respektuje a uctívá to, co je třeba kupovat, ví, co je oním ideálem na piedestalu. (A není náhoda, že například v současné době blahobytu, je tím ideálem osoba velmi hubená, až podvyživená.)

Matrix No. 3
„Nakupování už není nezbytná nutnost, ale radost!“
Nakupování bylo vytaženo ze škatulky zvané nutné uspokojování potřeb a povýšeno na hobby aktivitu, která vytváří pocit radosti, zaplňuje náš volný čas, hojí naši citovou vyprahlost a zahání nudu.
A najednou si s hrůzou uvědomíme, jak je pro nás naprosto přirozené – mít na jarní sezónu hned několik velmi podobných bot, lišících se jen barvou nebo nepatrným detailem.
A nikdo z Matrixu nám neřekne: „Sakra, není to náhodou plýtvání? Opravdu tohle potřebuješ? Jseš snad Marie Antoinetta?“ A jak ta nakonec, chuděra, dopadla? „Ať jedí koláče“, neboli „Qu’ils mangent de la brioche.

Matrix No. 4
„Matrix po nás chce, abychom nevěděly, že každé z nás toho sluší jen velmi málo. Dva střhy, čtyři barvy, jeden osobní styl.“
Žena, která by tohle věděla, se totiž stává pro systém nepotřebnou. A kdyby bylo takových více, tak kdo by pak kupoval všechny ty haldy věcí? Jak by se například mohla každou sezónu prezentovat nová barva?
Žádná věc a barva, která nám sluší, není náhodná. Každá věc i barva má své vlastnosti, své vyzařování, svou energii … a ta musí bezpodmínečně korespondovat s energií naší osobnosti! Jinak nám to nebude slušet!

Jako názorný příklad použiji tento aktuální trend: „Barva roku 2018 – Ultra violet.“
Což je jedna z největších absurdit. Fialová je totiž z celého spektra právě barvou nejkontroverznější! Je to barva silná, těžká, mystická, přesně na pomezí jinu a jangu (půl modré, půl červené) a sluší skutečně jen velmi málo komu. Sluší ženám velmi specifickým, velmi spirituálním, až bych řekla – „hlubokým“ duším. Ze svého stylového poradenství odhaduji, že sluší tak jedné z pětadvaceti.
A to má být barva sezóny? A to má být barva pro každého?

Matrix No. 5
„Matrix zázraků z druhého konce světa a nový směr, že moje potíže a neduhy mají řešit místo skutků a činů – věci!“
Jsem přesvědčená o tom, že více než věci, fungují naše skutky a aktivity. Zkrátka činnosti, které musím provozovat já sama svým přičiněním a nikoliv pilulky, kapky a potravinové doplňky, které si musím koupit.
Vždycky dám přednost radám typu – musíš cvičit, musíš dýchat, musíš si to namasírovat, vykloktej si vodu se solí, nahřej si polštářek …
Nerada řeším své neduhy kupováním věcí. A je jedno zda v lékárně, či v alternativní apatyce. Bio byznys je také byznys. Sice smysluplnějí, ale pořád v něm jde o peníze. Opravdu si myslím, že moje zdraví nezachrání nějaká zázračná houba z Indie. Myslím, že co roste v Indii, pomáhá Indům, a co roste nebo teče v Čechách, třeba Luhačovická Vincentka, pomůže Čechům.

Matrix No. 5
„Když se věkem něco povolí nebo vyvěsí, tak to estetická chirurgie uřízne.“
Matrix, který podporuje na první pohled jednoduchá a rychlá řešení. Ovšem za velké peníze. A za tím rohem, za který už oklamaná členka matrixu nedohlédne, je velká a nevratná zdravotní zátěž!
Nikdo vám už neřekne, že se estetickými invazivními zákroky naruší přirozené fyziologické procesy. Že proces stárnutí je celý řetězec událostí, který jedním řezem vylepšení nepřinese. Každý kousek kůže má na našem těle význam. Uříznutím či vypálením se problém neřeší, ale spíše začíná. Nenechte do sebe řezat! Hledejte jiné možnosti. Existují!

Matrix No. 6
„Autoritou a rádcem je pro tebe osoba zvenčí!“
V rámci udržení poslušnosti ve stádu je stanovena autorita zvenčí – hlídací pes! A podobnou autoritu pro nás vytvořil i matrix. Můžou jimi být různé osoby – lékaři, lékárníci, učitelé, profesoři, vědci, výživoví poradci, fitness trenéři. Je to celá skupina lidí, která má za úkol nám radit. (Já se osobně nestavím úplně rebelsky proti autoritě jako takové, ale také za autoritu nepovažuji každého, kdo na to má takzvaně „papír“. Skutečných odborníků ve svém oboru je jen velmi málo.)
Chci spíše upozornit na tento matrixový mýtus a vynést do popředí autoritu největší. A tou je každý člověk sám pro sebe! Nikdo jiný mě nezná víc, než já – sám sebe. Žádný jiný poradce zvenčí totiž nemá ty nejcennější dary. Ty mám jen já sama. A těmi dary jsou – můj vnitřní pocit, intuice a chuť. Jen já vím, co mi prospívá, co mi chutná, co mi dělá dobře,  a v čem se naopak necítím …

Tento spíše úsměvný příklad autority jsem našla a vyfotila v televizi. Je to mladá žena z pořadu „Robinsonův ostrov“, která údajně pracuje jako Fitness trenérka. Což mi přijde jako typická a ukázková špička mediálního ledovce matrixu zdraví a krásy zvaného fitness.
Jak může dívka s vpáčenými rameny, nahrbenými zády a zkrácenými svaly někoho něco učit?

Matrix No. 7
„Musíš se neustále něčím mazat … Denní krém, noční krém, oční krém, podkladový krém, hydratační krém, krém na ruce, krém na nohy, krém na dekolt …“ 
Tomuto sedmému matrixovému přikázání jsem měla potřebu věnovat samostatný článek: „Nepřišlo vám někdy divné, že se váš muž nemaže žádným pleťovým krémem, a přesto žije?“

Děkuji za vaši pozornost a přeji šťastné vykročení z Matrixu :-)