Začněte tančit! (Bude to sice malý krok pro lidstvo, ale velký pro vás)

Ženy většinou rády tančí, muži většinou neradi. Netrapme se tím a tančeme sami. V prvním článku jsem se podrobněji věnovala břišnímu tanci. Zde chci stručně představit další taneční styly, se kterými jsem měla zkušenost.

Flamenco

Krásný, ale náročný tanec, který vyžaduje preciznost, hudební sluch a rytmus. Nelze se mu věnovat jen tak trochu. Abyste ho dokázaly prožít, je třeba se ho poctivě naučit a to vyžaduje alespoň rok pravidelného tréninku. Pokud jste ochotna všechno toto flamencu obětovat, bohatě vás obdaruje. Získáte přesvědčivou ladnost, temperament španělské tanečnice a „vydupáte“ se ze stresu a napětí.

Scénický a jazz dance

Fyzicky náročnější tanec, který spálí kalorie a vyčistí hlavu. Budete mít plné ruce práce soustředit se na rychlost, výraz, soulad rukou a nohou. Velkým bonusem je dosažení prožitku a uvědomění si vlastního těla. Budete tančit, budete vnímat hudbu každým pórem, budete se vznášet, budete plout prostorem, budete dýchat, budete pociťovat příval energie a budete se vám radost drát hrudníkem ven …
Škoda jen, že se málokde tančí.

Sólo latina

Další z mých vyzkoušených možností, jak tančit. Naučí vás klasické taneční pohyby, rozproudí pánev, probudí sexuální energii. Jedinou nevýhodu, kterou jsem při sólo latině pociťovala bylo to, že jsem nedokázala vytěsnit pocit, že mi někdo chybí. Latina je prostě párový tanec a absence partnera je hodně znatelná. Sotva jsem s ní začala, tak jsem skončila.

Flirt dance

Je to skvělá volba, pokud se dokážete uvolnit a objevit v sobě vaši nespoutanou sexy podstatu. A to je „proklatě“ těžké … možná ještě těžší, než se naučit flamenco. Ale jakmile na to přijdete, jakmile otevřete záklopku studu a upjatosti, jakmile vám poprvé vystřelí propnuté paže vzhůru a sjedou ladně po těle dolů, pohodíte vlasy ze strany na stranu a k zemi, tak máte vyhráno. Objevila jste svoje sexy já. Je to sice malý krok pro lidstvo, ale velký pro vás. Budete tančit, budete se vlnit, budete se cítit skvěle. A celý váš život dostane větší šmrnc.

Spontánní tanec
Tanec pěti rytmů

Ze všech uvedených tanců jsou jediné skutečně spontánní. Lektorka funguje trochu jako dýdžejka, která na rozdíl od těch z diskoték pouští krásnou, skutečnou a „bohatou“ hudbu nikoliv plytké popové písničky. Říká věty typu: „Tančíme chodidly, vnímejte kontakt s podlahou, buďte sama sebou, buďte v přítomnosti …“
Pokud se na některý z těchto tanců dostanete jako „normální smrtelnice“ nikoli jako ostřílená tanečnice, herečka nebo esoterička, budete mít s první lekcí možná trochu problém. Obzvlášť přijdete-li do lekce, kde jsou všichni pokročilí. Nemám na mysli pokročilost v tanečních kreacích, ale v uvolnění prožitku a spontánnosti. Až lektorka zadá pokyn: „Tančete“, můžete mít tendenci postavit se do koutku a jen se tak mírně pohupovat. Rozhodně se asi nepustíte do poletování tělocvičnou s tím, že úplně zapomenete na okolí a budete se naprosto svobodně a uvolněně projevovat. Možná vás může prožitkový tanec a hluboký (i široký) projev některých kolegů mírně odrazovat a zatlačovat vaši energii do rohu místnosti, ale nesmíte se dát. To, co se vám na nich nebude líbit, je jen zrcadlení vlastní neschopnosti pustit se do osobního prožitku.
Zkuste to překonat. Zkuste přijít i na druhou, třetí, čtvrtou lekci. Objevíte v sobě neskutečné možnosti. Posune vás to dál jako nic jiného. A hlavně … zatančíte si opravdu spontánně. Kdy se vám to povede?
Ps. pokud si říkáte, že to samé vám poskytne zábava, diskotéka či Brutus, pak samozřejmě také máte pravdu. Tedy relativně … tady to půjde bez posílení se alkoholem. A to se cení víc :-) Ale, ať má každý rád to své :-)

Pokud vás přepadne chuť si právě teď doma zatančit, zkuste toto video: