Jste sexbomba nebo chudinka? (Záleží, pro jakou možnost jste se rozhodla!)

Dozvěděla jsem se, že existuje Teorie Scarlett Johansson. (Objevila jsem ji v knize s podivným názvem „Dokonalá žena je blbka“ od francouzských sester Girardových.) A potěšilo mě, že se také někdo jiný pozastavil nad tím, co zaráží i mě. Podtitulem článku o Scarlett je: „Neboli jak malé prasátko celému světu vnutilo představu, že je sexbomba!“
V knize se dále píše: „Na S.J. není vůbec nic zvláštního. Má plné tvary, celulitidu (jako my všechny). A přesto – tím, že se chová jako objekt sexuální touhy, se pro většinu mužů skutečně objektem touhy stala.“

Vpravo jako sexbomba, vlevo jako „Dívka s perlou“. Čepec a oděv sice na kráse nepřidá, ale teorii „malého prasátka“ dobře potvrzuje :-)

Poprvé mě podobná teorie napadla, když někdo nazval herečku Annu Polívkovou ošklivou holkou. „Vždyť není ošklivá!“, namítla jsem: „Rozhodně není ošklivější než třeba Ivana Chýlková. Řekla bych, že jsou typově velmi podobné. Dokonce bych si troufla tvrdit, že Polívková je hezčí …“

A tak jsem se dostala k jádru věci. Ivanu Chýlkovou bych zahrnula do české verze teorie Scarlett Johansson.
Vzpomeňme na její začátky.  Poprvé jsem ji zaregistrovala ve vcelku stupidním televizním seriálu (pardon!) „Bylo nás šest“. Její kamarádky hrály Bočanová a Gajerová a ona byla vedle nich za tu hubenou, ošklivou, ale hodnou s přezdívkou „čára“.
V podobném stylu jsme ji také mohli vnímat ve filmu „Díky za každé nové ráno“ alias děvče, které říká: „Jsem trapná, jsem trapná …“

Vlevo „Díky za každé nové ráno“, vpravo „Bylo nás šest“

Její přerod z chudinky v sexbombu pěkně zachytil film „Čas sluhů“. Tam to bylo demonstrováno na situaci „přeberu chlapa, tím získám sebevědomí a změním se v krásnou mrchu.“

Čas sluhů

ivana-chylkova-487591

A tak se zkrátka stalo, že se z hubené, ošklivé filmové chudinky stala sexbomba.
Záleží jen na tom, jak je nám to předkládáno. A je jedno, kdo za přerodem stojí, zda sama „původněchudinka“ nebo tvůrci.
Někdo se zkrátka vzhlédnul v Chýlkové hubené a vysoké figuře, malých prsou a dlouhém nosu a usmyslel si, že z ní udělá „femme fatale“. A bylo to!

Ale můžeme se podívat i na typičtější příklad. Zkusme hvězdu „větší svítivosti“, tedy ten „nejidolovatější“ idol ze všech idolů – Marilyn Monroe.

Takovou ji známe – krásnou a přepůvabnou:

Ale našla jsem fotku z jejího raného období. Že by z ní takhle chlapi šíleli, no nevím …?

(A přitom se na ní  toho zase tolik nezměnilo! Klidně bych zde vypsala soutěž „hledejme deset rozdílů“. Možná užší obočí, nenamalované rty …. ať hledám, jak hledám, výraznější rozdíly nenacházím … zásadní rozdíl bude zřejmě to „charisma sexbomby“.)

Jak se dříve říkávalo: „Nic do ní není …“

Základem jejího sex-appealu bylo heslo „co mám, to umím nosit“.
Máte-li zadek, noste zadek. Máte-li prsa, noste prsa. Máte-li oboje, noste oboje.
S velkým šarmem a hrdostí!
Marilyn byla zkrátka „takové normální hezké děvče“ s plnými tvary, ze které vytvořili sexy symbol.

Myslíte, že by některá hvězda dnes pustila do éteru takovou fotku? Že by to prošlo grafickým oddělením? Jedním tahem by se ve Photoshopu zatlačily boky a stehna. Pokud by tedy tento snímek rovnou již nevyřadil fotograf.

A pak už stačí, když se tato informace rozhlásí a svět tomu věří. A jak se něčemu začne věřit a čas plyne, za nějakou dobu je z fámy z éteru těžká a neotřesitelná realita. Po nějaké době už nikoho ani nenapadne o tom pochybovat a říct: „Ta Marilyn je taková nanicovatá bledule, ta Chýlková má ale divný nos a ustupující bradu.“

A když už jsme u těch „bledulí“, pak mi to nedá a musím zmínit ještě jednu: Annu Geislerovou. Dáma, která se umí skvěle pohybovat na obou pozicích. Když si vzpomenu na film „Štěstí“, tak můžu říct, že jsem větší chudinku neviděla: bledá, se špatnou pletí, žádné řasy, žádné obočí, splihlé vlasy, propadlý hrudník, sešlapaná ramena. A vida ji, patří k nejkrásnějším českým herečkám. To jsou paradoxy …  Hned mě napadá známý citát:  „Není ošklivých žen. Jsou jen ženy, které nevědí, jak se učinit krásnými.“ (Ninon de Leclos).

versus

A tak to je … Když si usmyslíte a uvěříte, že jste sexbomba, budete se pak podle toho chovat a působit na okolí. Budete nosit hlavu rovně, narovnáte záda, uvolníte ramena. Vaše chůze a vystupování bude vznosnější, elegantnější a okázalejší. Okolí tomu uvěří a bude vám vaši teorii potvrzovat. Tak se rodí sexbomba.

Pokud ale věříte tomu, že jste chudinka, začnete i tuto představu bezpečně (či spíše nebezpečně) realizovat. Přestanete se líčit, přestanete sama sebe opečovávat, přestanete si třeba barvit vlasy, svěsíte ramena, sklopíte bradu, popustíte „tu hrdou a vzpřímenou vitalitu“, začnete upřednostňovat druhé a zapomínat na sebe … A tak se rodí chudinka.

Je to skvělý pocit, ne? Moci si vybrat. Mít to ve svých rukou. Mít svobodnou možnost být „Dívka s perlou“ nebo „Sexy Scarlett, Chýlková na začátku filmu nebo na konci.

A toť celé tajemství!