10 všedních věcí, které výrazně zlepšily můj život: (nejedná se o rady typu „myslete pozitivně“)

10 všedních věcí, které výrazně zlepšily můj život

Myslet pozitivně je samozřejmě skvělá rada. Další jí podobná je „mějte se ráda“. Ale ukažte mi někoho, kdo to opravdu umí. A vůbec, jak se to vlastně dělá? Také vás už články s tímto typem rad trochu rozčilují? Mě strašně!

Jsem lektorka jógy, absolvovala jsem spoustu seminářů, přednášek, webinářů a načetla velké množství knih. Esoterika, pozitivní a motivační techniky mi opravdu nejsou cizí. Došla jsem ale k zajímavému zjištění. Čím více se těmito věcmi zabýváte, tím větší máte tendenci „ulétávat“ a ještě více se ve svých problémech babrat. Esoterickým jazykem řečeno „odpojovat se od své obyčejné podstaty“.

Mám například potíž s často používaným pojmem bezpodmínečná a univerzální LÁSKA. Neumím ani stejně milovat cizí kočky jako ty naše, natož pak věčně opilého souseda …

I když jsem podobné techniky zkoušela, donekonečna si něco říkala, představovala a vizualizovala, můj život se tím nijak zvlášť nezlepšil. Naopak jsem se spíš propadala do čím dál tím větší beznaděje.
Proto si dnes po mnoha zkušenostech troufnu říct, že já svoje řešení objevila v opravdu jednoduchých a až primitivních věcech, které mi dělají radost.
Cítím se být zkrátka šťastnější, když dělám věci všední, obyčejné a srozumitelné. Ty, které mají hned malé, ale jasné výsledky. Neumím vzývat velké a virtuální akce, ale vím, že několik malých radostí denně zlepší můj celkový pocit štěstí. A za rok budu výrazně dál!!

Co funguje u mě:

 1. Přestala jsem kupovat balenou vodu. Už nemám pocit, že jsem opice s vytahanýma rukama nebo vzpěrač s bolavými rameny od zvedání „petek“ do kufru auta.
 2. Přestala jsem používat ryze přírodní šampony. Prošla jsem totiž etapou „Jsem kompletně bio“. Bylo to samozřejmě skvělé rozhodnutí, ale všeho moc škodí. Nejvíc to odnášely moje vlasy (a pak hned při praní moje bílé prádlo).
  Moje vlasy vypadaly zhruba takto: první den – umytí: vlasy jsou přesušené a nešťastné. Druhý den dopoledne: docela pěkné. Odpoledne: začaly se trochu mastit. Třetí den dopoledne: mastné. Odpoledne: rozhodla se s nimi bojovat různými dalšími přírodními prostředky na objem, na provzdušnění, na odmaštění. Večer: vzdávám to a jdu si je umýt.  A kolotoč se znovu rozbíhá. Pak jsem si řekla: „dost“ a šla si do drogerie koupit „normální“ šampon (žádná bio kvalita, ale dá se vybrat i vcelku „slušný“ bez těžké chemie). A vida! Mám vlasy zase pěkné. Jako dříve, než jsem podstoupila celostní bio-proměnu :-)
 3. Přestala jsem nosit malé boty. Dalšími přídavnými jmény by mohlo být: úzké, těsné, nepraktické, krásné ale nepohodlné. Mým obrovským zjištěním bylo, že svět může být krásný, když si po něm vykračujete komfortně a pohodlně. Pohodlí je totiž víc než krása.
 4. Když jsem ve městě a vyjde mi volných dvacet minut, zajdu si do kavárny. Buď si čtu nebo jen tak pozoruji uspěchané lidi na ulici a užívám si, že já sedím v kavárně. Skvělý pocit!
 5. A dám si dvojku vínka. Nehledě na denní dobu. Ať si je třeba deset dopoledne a ať si každý myslí, co chce. (Bezpečnostní pojistkou nechť je to, že to bude jen jedna dvojka :-)
 6. Tento bod je určen spíše pro podnikatelky: Váš zákazník není váš pán! Ano! Já velká poctivka, která vždy upřednostňovala štěstí a dobrý pocit zákazníků před svým, si nyní dovoluje tvrdit, že nejdříve musíte uspokojit sebe a pak zákazníky. Nemůže to být tak, že vy se můžete přetrhnout, abyste klientům snesla modré z nebe a sama na to doplácela (zdravím, finančně, únavou, stresem).
  „Ano, vždyť by se to dalo stihnout … Vždyť bych vlastně nemusela večer jen tak sedět u televize a odpočívat, ale mohla bych vyrobit ten šperk a ráno s ním letět na poštu, aby si ho paní mohla vzít na ples …?!“ „Ne, to už ne … paní, ať si vezme nějaký, co má doma a já si odpočinu!“
  Přestaňte klást zákazníky na první místo. To je přece vaše pozice! Toto zjištění mi trvalo nejdéle. A někdy to bolelo. Vždy, když jsem se totiž opravdu hodně snažila vyjít někomu vstříc, tak jsem se se zlou potázala. (Stalo se například, že paní šperk nakonec vrátila s tím, že se jí odstín korálků ale vůbec nehodí k lodičkám!)
  Dnes už to tak nedělám. A když se neumím rozhodnout, tak si položím kontrolní otázku: „Je to v první řadě výhodné pro mě?“. Odpovědi bývají jednoznačné.
 7. Vyhodila jsem ze skříně všechno nedokonalé spodní prádlo a ponožky, které čekaly na opravu a na spárování. Nejen skříň, ale i celý byt a moji osobu ovanul velmi svěží vítr. Podobně, jako když poprvé na jaře otevřete okenice a okna na chatě, ve které od podzimu nikdo nebyl.
 8. Když je zima, tak se pořádně obléknu. Dala jsem sbohem slabým kabátům, krátkým bundičkám a veškeré zimní eleganci, kterou jsem odnášela nervozitou, věčným shonem „už abych byla doma v teple“ a rýmou. Pořídila jsem si teplé boty, dlouhou bundu s kapucí. Jsem v teple a jsem šťastná. Elegance za věčné mrznutí nestojí.
 9. Přestala jsem kupovat instantní kávu a pořídila si kávovar. Což koresponduje s mými oblíbenými radami „pro sebe jen to nejlepší“. Nemusíte investovat tisíce. Já pořídila nejlevnější DeLonghi za 1800,-. K němu samozřejmě ještě mlýnek na zrnkovou kávu (cca 600,-). Protože mít kávovar a pak kupovat „vyčichlou“ mletou je trochu protichůdné řešení. Nejpřirozenější a nejpoctivější řešení jsou vždy ta nejlepší. Čerstvě umletá, presovaná káva vyšvihne váš život nejméně o jeden level výše. Když na návštěvě u kamarádky ochutnáte za nějaký čas znovu instantní, uvidíte ten rozdíl. Již nikdy více.
 10. Umyla jsem okna. Ať je můj svět jasnější! Náhradní varianta: uklidím v kuchyni. Pak si připravím kávu (viz bod výše), dívám se na tu krásu a jsem moc spokojená sama se sebou.