Příběh z kadeřnictví: Co jsem ochotna zaplatit a co už ne!

Na doporučení přítelkyně jsem navštívila kadeřnický salon v centru Prahy, abych oživila svoje vlasy speciální spa procedurou.
Dle ceníku na jejich webu jsem si našla, že kúra stojí 650,- korun. Dobrá! Proč ne? Beru.

Byl to moc hezký salon. Ani ne tak okázalý jako spíše kreativní a stylový. Slečna kadeřnice si nejprve prohlédla moje vlasy a trochu se na moji péči o ně vyptávala, což velmi oceňuji, protože to (ani v dražších salonech) není až tak úplně běžné.

Takže … kúra proběhla zhruba takto:
slečna kadeřnice mi důkladně vlasy vymyla, něco na ně nanesla a nasadila „helmu“ s fukarem a 10 minut zahřívala proudem teplého vzduchu, aby se vlas otevřel a na závěr ochladila, aby se zase zavřel. Během „foukání“ mi nabídla kávu. Ale pořád jsem byla zvědavá na to, jak bude probíhat to „spa“ před názvem procedury. A dočkala jsem se.
Přinesla tři oleje a tvářila se velmi alchymisticky: „Přivoňte k prvnímu …., přivoňte k druhému …, třetímu.“
Ano, první byla levandule, druhý pomeranč, třetí máta …. známe :-)
Zvolila jsem mátu.
Nasadila tajemný výraz a požádala mě, abych se zhluboka třikrát nadechla a pak mi párkrát prohmátla oblast ramen.
Aha, takže to bylo to spa. Pěkné, ale trochu nadnesené!

Nakonec se mě zeptala, jak chci vyfoukat vlasy: „Asi jen tak lehce, přirozeně, že?“ Souhlasila jsem. A na samý závěr mi vysvětlila, že bych měla používat profesionální produkty (ne ty z drogerie), nejlépe ty jejich (drahé, jak jinak). Souhlasila jsem. (Kupodivu). Když jste hodinu v podobném „vystajlovaném“ zařízení a pod proudem teplého vzduchu, tak vám prostě mozek poněkud přestane pracovat :-)

A tak jsem se s lesklými, vyživenými vlasy vyzbrojena speciálními profesionálními produkty a účesem možná až trochu moc „přirozeným“ na to, že odcházím od kadeřnice vracela na recepci, aby mě čekalo další překvapení v podobě vyúčtování.

red salon

 

Byla jsem připravena na 650,- korun, takže jsem byla nucena vytáhnout svojí kreditní kartu a třikrát se zhluboka nadechnout. (Přesně tak, jak to po mě slečna chtěla ve spa rituálu s vonnými oleji. Aha, tak to byla příprava ….!)

Zaplatila jsem. A jak odcházím, pročítám si účtenku a říkám si:

  • Jsem ochotná dát sumu peněz, když na to budu předem upozorněná.
  • Jsem připravená na to, že mi v salonu budou nutit jejich výrobky a trochu se zlobím jen sama na sebe, že jsem podlehla.
  • Nejsem ale připravena na to – platit za kafe v salonu, kde jim nechávám dva tisíce!
  • Nejsem ale ochotná platit dalších 650,- korun za pětiminutovou Foukanou, když mě o tom dopředu někdo neinformuje. Jak se to má tedy udělat? Jak ušetřit 650,- korun? Odejít s mokrými vlasy nebo poprosit o fén, že si to vyfoukám sama. To snad ani ten nejdražší právník si za pět minut neřekne o 650,- korun?
  • Původně jsem si myslela, že si kúru dopřeji ještě aspoň jednou, ale teď už vím, že si radši „otevřu“ vlas sama doma fénem, nanesu olivový olej a budu relaxovat na zahradě přímo u záhonu s mátou i levandulí zároveň.