Uvědomila jste si někdy: jaké jmění necháváte přes opěradlo židle v kavárně?

V kavárně nebo v restauraci … Už jste si někdy všimla, kolik kolem sebe uvidíte osamocených kabelek ledabyle odložených na zemi pod stolem nebo přes opěradlo židle? A to velmi často dokonce i otevřených! Peněženka uvnitř jako kdyby volala: „Vezmi si mě!“ Ale její bezstarostná majitelka se ve vřelém rozhovoru ladně naklání nad stolek s kávičkou a absolutně bez jakéhokoliv ponětí, co se děje půl metru za jejími zády.

Nebo v obchodech s oděvy. Tam také často vidím opuštěné kabelky na zemi v kabinkách, které tam nechaly ženy, které si „jen tak na vteřinku“ vyběhly pro jinou velikost. Vidím ale i další kabelky jen tak volně pohozené v prostorách prodejny. Zákaznice je položí – opět na zem – aby měly obě ruce volné třeba při zkoušení kabátů. A jak pobíhají mezi štendry a zrcadlem, tak ani nepostřehnou, že je kabelka najednou fuč.

A nakonec ještě v supermarketu. Tam se krádeže podle údajů z policejních článků prý stávají nejčastěji. Typickým obrázkem je žena lovící v regálech nejlevnější jogurty a přitom nechává celé své jmění viset na nákupním vozíku!

kabelka-nakupni-vozik

Ano, jak je snadné stát se zlodějem! Když na vás z každého rohu číhá jedna nehlídaná taška!

 Spočítejte si celkovou hodnotu vaší kabelky. Budete překvapená! 

A přitom si stačí uvědomit, že kabelka včetně jejího obsahu je jednou z našich nejcennějších věcí. Pojďme se to pokusit spočítat. Otevřete kabelku, vyndejte její obsah a plus mínus odhadněte jeho cenu. Například:

 • peněženka kožená – 1500,-
 • hotovost – 2300,-
 • dioptrické brýle – 4500,-
 • sluneční brýle – 1400,-
 • mobil – 6000,-
 • parfém – 1800,-
 • rtěnka a řasenka – 1000,-
 • diář – 400,-
 • ostatní věci a drobnosti, třeba z vnitřní taštičky – 600,-
 • kabelka samotná – 3500,-

Sečteno a podtrženo – krásných a rovných 23 000,- !

Uvědomila jste si někdy ...
Uvědomila jste si někdy …A dalším sloupcem jsou věci, jejichž hodnotu nelze přesně vyčíslit, ale prakticky jsou cennější než ty předchozí. Tím mám na mysli pořizování a „vyběhávání“ nových v přepočtu na náš čas, ušlý zisk a energii.

 • občanský průkaz
 • řidičský průkaz
 • kartička zdravotní pojišťovny
 • kreditní karta – y
 • zákaznické karty
 • kontakty z mobilu
 • aplikace v mobilu

A už jak o tom teď píšu, tak mě jímá hrůza, že by se mi to opravdu přihodilo. Že bych o tohle všechno přišla. Že by se mi v kabelce přehraboval někdo cizí. Že by mé věci vyhodil nebo používal a nebo nedejbože i zneužíval (doklady).
A přitom není až tak těžké, se tomu všemu vyvarovat. Vlastně stačí docela málo!

Úcta a pozornost!

Přestože to zní knižně, je to velká pravda! Nosíme u sebe drahé věci, na které jsme třeba i dlouho šetřily. Když jsme je kupovaly, měly jsme radost, možná jako malé holky. A pak se to nějak zvrtlo. Úcta se vytratila. Kabelka se začala používat a my už ji přestáváme vnímat jako něco krásného a cenného. Mrskneme ji na sedadlo v autě, pak doma na věšák nebo dokonce v restauraci nebo v obchodu přímo na špinavou zem. Věnujeme jí tak málo pozornosti, úcty a velmi špatně s ní zacházíme.
Jenže úcta k vlastním věcem je, milé dámy, vlastně zakuklená úcta k sobě samé. Ke své osobě, ke svým penězům, ke své práci ….

Výrazný podíl na tom samozřejmě má i  rychloobrátková tendence dnešní doby. Zkracování životnosti zboží, znevažování hodnoty, agresivní reklamy, nátlak k uskutečnění nákupu, široká nabídka v obchodech. Zkrátka žijeme dnes život ve stylu rychle koupit, krátce používat, koupit nové a tak dále pořád dokola.
Ale to nás neomlouvá. Myslím, že je na čase – začít si znovu vážit svých věcí. Dopřejme jim důstojná místa, péči a pozornost. Starejme se o ně s láskou. Respektujme jejich hodnotu a zacházejme s nimi co možná nejlépe. Mějme je rádi! 
Oděvům dopřejme kvalitní, dřevěná ramínka, šperky uložme do šperkovnice, obuv si kartáčujme, používejme napínáky a pro kabelku si pořiďme třeba držáček.

Což je maličkost, která stojí za to!

Dostala jsem ho už před pár lety od své přítelkyně Kateřiny. Nosím ho stále v kabelce a jakmile někam přijdu, tak ho vyndám a kabelku na něj zavěsím. Je to drobnůstka za pár korun, ale její efekt je obrovský. A to nejen proto, že se tím vyvaruji případné krádeži, ale i pro výše zmíněný pocit úcty ke svým věcem!

_dsc1145

_dsc1132

_dsc1126

A pokud můj článek zachrání byť jen jednu jedinou kabelku před nenechavým zlodějem, tak měl velký smysl!
Děkuji za vaši pozornost.