„Hello Darkness“ aneb potíže s černými kabelkami v zimním období

Hello Darkness, ...

Také jste si všimli zvláštního jevu, že se v zimním období v našich ulicích objevuje příliš mnoho podivných, temných bytostí?
A nejsou to žádní vesmírní lidé, žádné tajemné agentky v černém. Jsou to (většinou) normální ženy, které se jen staly obětmi smutné souhry dvou skutečností. Tou první – je velmi omezená nabídka v českých obchodech a tou druhou je nedostatečnost vlastní kreativity nebo zájmu o sebe.

A tato nešťastná dvojkombinace má právě na svědomí to, že se hezké české ženy, ať z důvodu něvědomosti, neznalosti, nezájmu či pohodlnosti, pomalu a jistě mění v temné, nudné a všední figury podobné si sobě navzájem jako vejce vejci.

Začíná to v obchodech

Ono se tedy není čemu divit. Zkuste koupit jiné než černé zimní boty, jiný než černý zimní kabát či bundu. Seženete maximálně hnědou, šedou nebo temně modrou. Jak se říká, prašť jako uhoď, pěšky jako za vozem.
(Upozorňuji, že teď nemám na mysli nabídku sportovního zboží. Tam platí trochu jiné barevné zákonitosti. Ale když už jsem to nakousla .. tak nošení sportovních oděvů a obuvi nejen na sport, ale i ve všední den, to je v Čechách také zajímavý fenomén. Ale o tom třeba někdy příště.)

A v oddělení kabelek to není o mnoho lepší.
Vyfotila jsem namátkou aktuální nabídku u Bati. A co vidíme? Jen samá nuda, usedlost, smutek, průměrnost …. Tomu tedy říkám výběr! Já bych nechtěla ani jednu z nich. (Co já? Na tenhle styl je snad i moje maminka příliš málo usedlá.) Vybrat si můžeme (stejně jako u kabátů a bot) z černé, šedé, z podivně hnědé, nicneříkající béžové, mdlé bordó. Fajn, bezva!
U bordó ještě chvíli zůstanu. To je barva, která má tak nádherný potenciál, kultivovanou, klasickou až noblesní energii, ovšem poslední dobou ji výrobci (nejen) koženého zboží stáhli do velmi nudného a mdlého odstínu. Jaká to škoda!

Vidím mezi kabelkami jen jednu jedinou výjimku, a tou je červená vlevo nahoře. Ale budu naprosto upřímná. Jestli tohle má být zástupkyně barev a odlišnosti, jestli tohle má být jediná varianta pro ženy, které chtějí nosit barevné kabelky, tak je mi z toho ouzko. Tuto červenou barvu nelze nazvat jasnou nebo veselou. Tohle je barva řvavá, až skoro agresivní. A pokud je navíc ještě podpořena povrchovou lakovanou úpravou v kombinaci se zlatými prvky, tak to si opravdu nemůžu pomoct a vybaví se mi jen jediné ….

cervene-lucerny

Teď mi vlastně dochází smutná skutečnost, že kabelky u Bati názorně symbolizují většinovou nabídku módního zboží v Čechách.
Buďto se vyrábí pro usedlé báby nebo naopak pro lehké holky.
Kde je to všechno mezi tím?

Vraťme se zpět k temným bytostem v našich ulicích. Nafotila jsem takovou mini galerii. Těchto několik fotek jsem nacvakala během pár minut. Nebyl v tom vůbec žádný problém. Ještě nikdy se mi objekty mého fotografického zájmu nehledaly a nenabízely tak snadno. Dalo se prakticky fotit naslepo. Kamkoliv bych namířila a cvakla, tam bych zastihla ženu v černém nebo v jinak temném. (Kliknutím zvětšíte.)

I v prodejně obuvi jsem měla políčeno na jednu pěknou černou dvojici, ale nějak se mi mezi regály děvčata ztratila a místo nich jsem (omylem) vyfotila tohle. Což bylo opravdu nečekané překvapení. Rozhodně to byl jeden z nejbarevnějších výjevů za celý den.

Kabelka je prostě nejjednodušší způsob jak do svého outfitu dostat barvu!

Nebudeme-li o tom, co na sobě nosíme, přemýšlet. Neotevřeme-li kreativitu uvnitř nás, nezačneme-li si sebe, svého obalu těla více vážit, pak se prostě staneme (hlavně v zimě) průměrnou, šedou myší. Pozor, v mém slovníku šedou myší nemyslím ženu v šedém, ale někoho, kdo je naprosto tuctový, unifikovaný, přehlédnutelný, zkrátka součástí davu. (Omlouvám se šedé myši.)

A protože i já jsem věrná, věčná a vděčná nositelka černé, tak se držím pravidla „nejmenšího barevného odporu“.
Ono není vůbec potřeba nějak zásadně měnit šatník, začít utrácet za růžové kabáty. Stačí i docela málo. Jen pootevřít vrátka a vpustit do svého života trochu barvy. Já to dělám právě přes kabelku.
Je to totiž naprosto bezpečný a jednoduchý způsob. A navíc oddělitelný. Ve žlutých kalhotách musíte být od okamžiku, kdy vyjdete z domu až do samého konce, ale kabelku stačí sundat z ramene, položit vedle sebe a už jste „bez barevné zátěže“. Kabelka je zkrátka ideální, variabilní, jak se také říká „sundavací a zas tam dací“, barevně oživovací prvek.

Vzít si totiž ke komplet černému outfitu zase jen černou kabelku, vnímám jako:

  • velkou škodu
  • zmařenou šanci
  • nevyužitou možnost poslední záchrany
  • zbavení se veškerých trumfů, které držíme v ruce.

Jediná varianta barevné kabelky nemusí být jen vykřičená červená (i když to tak v obchodech často vypadá). Existují i další příjemnější a zajímavější barvy. Já mám například velmi ráda královskou modrou, zelenou, žlutou …. A právě tu jsem oblékla na figurínu v černé bundě. A pak jsem kabelku zaměnila za černou … Vidíte ten rozdíl? Myslím, že tyhle dvě fotky vedle sebe hovoří za vše.

Ps.

Samozřejmě, že je dobré mít doma nějakou pěknou černou koženou kabelku. Ale je třeba umět odhadnout, rozpoznat, k čemu si ji vzít. Součástí visačky a prodejních informací při nákupu černé kabelky by klidně mohlo být podobné upozornění jako najdeme třeba na etiketě u vína: „Hodí se k bílým masům a zeleninovým salátům.“
Tak i u černé kabelky by mohlo stát: „Tato kabelka se nejlépe hodí k barevným kabátům, květovaným motivům a k dalším výrazným vzorům“.

Černá kabelka je podle mně něco na způsob „katalyzátoru“. Skvěle vám poslouží k potlačení výrazné barevnosti, k dorovnání celkového dojmu z vašeho outfitu,  ke ztlumení překolorovanosti, ke stažení a usměrnění efektů a vzorů.
A to rozhodně nebude případ černé bundy, černé čepice, tmavých kalhot a černých kozaček !

A já, spolu se svou krásnou figurínou, s černou kabelkou a barevným outfitem, se s vámi loučíme. Děkujeme za přízeň a zase za týden na viděnou :-)