Co je dobrý kousek a co už je paskvil?

Jsem na nákupech se zákaznicí. A než mi pro ni něco vhodného padne do oka, tak si o oblečení prostě jen tak povídáme a řešíme všelijaké stylové otázky. Také by se dalo říct, že zákaznici na příkladech toho, co vidíme kolem sebe, ještě trochu „dovzdělávám“: „Tady je hezky vidět teplá a tady vedle studená modrá. A tohle je pěkná sukně pro postavu hruška a tahle košile zase pro jablko. Podívej tady na ten volán, na něj si dej pozor, ten opticky rozšiřuje.“


Zrovna vyprávím o tom, že úspěch oblékání tkví v základních kouscích, které je třeba umět rozlišovat od takzvaných paskvilů. Když v tom zahlédnu toto:

Šaty New Yorker

„Tak Jitko, tady to názorně vidíš! Tohle je zrovna ten paskvil.“
Jitka vypadá trochu rozpačitě. Čekala asi, že jí jako špatný příklad ukážu něco mnohem, mnohem horšího. Cítím, že se jí tyhle šaty možná docela líbí. Ale nic neříká …
K poznání a k dobrému stylu se musíme, jako v jiných odvětvích, postupně propracovávat. Musíme pochopit zákonitosti barev, kombinace jednotlivých oděvů a stavbu šatníku. Je totiž důležité, abychom byly informované a tím pádem ozbrojené! Aby s námi pak každý obchodník nemohl jen tak, jak se mu zlíbí, cloumat jak s hadrovou panenkou bez mozku.

Nakonec Jitce pomůžu: „Na první, letmý pohled jsou možná hezké. Ale teď se na ně podívej znovu a já ti položím jednu zásadní, pomocnou otázku.“
(Zapamatujte si ji. Ta se vám jistě bude velmi hodit!)

Pořídila by sis tyhle šaty, kdyby nestály pět set,
ale pět tisíc?

A vůbec teď nehleď na to, že tento materiál neodpovídá pěti tisícům. Zapomeň na materiál. Dívej se na ně jen stylově. Kdyby naprosto totožné šaty, jen v kvalitnějším provedení stály pět tisíc, pořídila by sis je?

Jitka se zamyslí a řekne: „To určitě NE …“
„A řekni mi, proč NE.“
A Jitka hned ví: „No, ty pivoňky, nebo co to je, jsou příliš velké. Jsou přes celý dekolt. Pak mi tam taky vadí ten nápis. A ani vlastně nevím, kam bych je nosila? Do divadla se nehodí a jen tak na ven si radši vezmu něco pohodlnějšího než upnuté, dlouhé šaty.“
Přesně! Nazvala jsi to úplně přesně! Tak vidíš … předtím se ti líbily a kdybys tu byla sama, tak by sis možná řekla, že stojí jen pět set .. :-) A doma bys je dala do skříně a pravděpodobně za rok, za dva si nad tímto nikdy nenošeným kouskem ještě s visačkou, povzdychla – jen další vyhozené peníze!“

Není to zas až tak složité. My sami víme. Všechny odpovědi máme v sobě a jde jen o to, položit si ty správné otázky! 

Inspirována květinovým paskvilem jsem na své figuríně vyfotila obdobné černé šaty.
Hlavní rozdíl je v tom, že to jsou právě ty základní. Jsou černé, jsou jednoduché, jsou přirozeně žensky projmuté, mají decentní výstřih a jsou kvalitní.

Netvrdím, že malý výstřih sluší všem, ale i díky němu mohou být šaty velmi univerzální, protože malý výstřih nikomu výrazně neublíží. Ne vždy (přiznejte si) je dekolt pěkný (ubližuje zejména absence podkožního tuku a nadmíra opalování). A dále větší černá plocha skvěle poslouží jako podklad pro další zdobení, pro doplňky a šperky.
Co si budeme říkat, černá je pro šperky nejhezčí. Všimněte si ve zlatnictvích, že předkládací plata bývají také obvykle černá. To aby na nich šperky krásně vynikly. A žena, která preferuje „to be sexy“, si místo výstřihu může vypomoci třeba vysokými podpatky, účesem, zadním švem nebo vzorem na punčochách. Být sexy je o podněcování fantazie a ne o tom, ukázat všechno, co můžu.

Šaty jsou základ a teprve to, co na ně navrstvíme, ukáže kým doopravdy  jsme!

A jdeme na to. Vnímejte změny v působení šperků na tyto základní šaty.
Nejprve jsem použila dlouhou řadu perel dvakrát obtočenou. Cítíte, jak tím šaty najednou poněkud ustoupily do pozadí? A do popředí se jen díky síle pravidelnosti a perleti, protlačil dojem velmi elegantní, nadčasový a až typicky chanelovský.

Zde chci prostřednictvím zlatého, masivního šperku ukázat, že nemá cenu investovat do šatů s různými ozdobami a efekty přišitými kolem krku, protože tento dojem si snadno a variabilně vytvoříte z vlastních náhrdelníků.
Cítíte ten rozdíl oproti předchozí fotografii? Stejné šaty, stejná figurína, předtím s perlami – chladná elegance a nyní dojem poněkud luxusnější, výraznější až okázalejší.

Proč si kupovat šaty s potiskem květin, když si mohu tento efekt vytvořit sofistikovaněji. Pomocí výrazného náhrdelníku (nebo i klidně několika náhrdelníků dohromady) se směsicí růžových květin.

A pro odvážné romantičky květinová čelenka. No, proč by ne? Veškeré efekty se nemusí odehrávat jen na krku. Na usedlost je vždy času dost!

A to bylo jen něco málo pro názornost. Klasické černé šaty, respektive veškeré klasické, jednoduché a základní věci, můžete rozvíjet téměř nekonečně … Záleží jen na vás.
Já si umím představit třeba barevný pashminový šál, koženou bundu, velký stříbrný šperk, obrovskou květinu jako brož, kožešinový límec s mašlí, široký pásek, kabelku s potiskem zebry, barevné punčochy, sametové martensky …

Dobrý, základní kousek bude zkrátka vším, čím jen budete chtít.
Neinvestujte do věcí na jedno použití, do věcí pouze s jedním poselstvím. Investujte do kvalitního základu pro budování vlastní kreativity.
Je to jako když si stavíte dům. Ten také potřebuje hlavně pevný základ, bytelné obvodové zdi, kvalitní podlahy a okna … a jestli si do něj dáte vintage květinové tapety, lidovou keramiku a kachlová kamna anebo designovou černo-bílou kuchyňskou linku, to už je na vás.

Paskvily jsou lákavé. Povrchně a rychle útočí na naše emoce a nižší cena jen špatné rozhodnutí podpoří a zpečetí. A my nakonec bezmyšlenkovitě koupíme.
Problém paskvilů, kromě těch, co vyjmenovala Jitka, je ten, že je nemáte s čím zkombinovat. A pokud jich, nedejbože, máte v šatníků více, máte velký problém. Vlastníte tím pádem hromadu věcí, která vypovídá každá sama za sebe, ale dohromady k sobě nejdou. Navzdory přeplněnému šatníku nosíme dokola stále jen to jedno modré tričko a džíny.
Šaty s květinami, a s ještě přihlouplým nápisem Fleurs, aby jó nebylo pochyb, trička se slogany, košile s potisky srdíček, džíny s krajkou, bundy s výšivkou, boty s flitry, svetříky s puntíky, saka s proužky … co pak s nimi?
Na čistý list papíru se vám také lépe kreslí, než na již potištěný!