Myslíte si o sobě, že jste opravdu tak hrozná, že …

si musíte na svůj obličej namalovat jiný obličej?
Nevím už, která vtipná herečka řekla, že si ráno musí na svůj ksicht namalovat obličej, ale já bych za tuhle větu vraždila! Rada hned na úvod: „Nikdy samy sebe nehaňte a nezesměšňujte, protože jste tím, co o sobě říkáte, tím jak o sobě smýšlíte. Bohužel. Bohudík. Záleží, z kterého úhlu pohledu se na to díváte.“

A kosmetika nás má spasit!

Onehdy jsem na facebooku zahlédla video, ve kterém nějaká šikovná paní předělávala panenky Barbie. Různými ředidly z nich odstraňovala přehnaný makeup. Pečlivě a opatrně stírala oční stíny, tvářenky, rtěnky a dělala z nich prostě takové normální, hezké, něžné slečny. Bylo to překvapivé a působivé. Skoro až dojemně jsem sledovala, jak se tyto nesmyslně zmalované černofialovozelené, extravagantní vampírky proměňují zpět v sympatické tvářičky.

Jako u mě na konzultacích …

Podobné věci zažívám i na svých konzultacích. Občas se ke mě objedná žena, kterou znám jen jako velmi nalíčenou a obarvenou. O to více se na celý proces hledání jejího stylu těším. Jsem zvědavá na ten okamžik, až jí schovám vlasy pod neutrální čepec a uvidím její čistou podobu. Na to, až se vynoří někdo naprosto jiný. Většinou se, stejně jako u Barbín, ukáže velmi nevinná, milá a mnohem hezčí tvářička, která s předchozí maskou nemá nic společného.

Líčení se – to je velmi zrádná věc!

Neříkejte, že se u vás po pečlivém, precizním nalíčení místo kýženého efektu naopak dostavil divný pocit zklamání?
Neříkejte, že jste nikdy na dovolené na chatě bez líčidel nečekaně v letmém pohledu do zrcadla nezahlédla svoji hezkou, uvolněnou a mladistvou tvář?
Neříkejte, že se nikdy nestalo, že jste před nějakou akcí se svým obličejem dělala, co jste mohla a pak jen přihlížela, jak váš partner pokukuje po ženě úplně obyčejné, dokonce i bez řasenky?

Dospěla jsem totiž do stádia podivného uvědomění, že výrazné líčení je vcelku marná aktivita a že ho nepotřebuje skoro žádná z nás.
Když je tvář mladá, tak je to zbytečné a často působí velmi přehnaně. A když je zase tvář starší, tak může ubližovat více a mnohem záludněji.
Make-up totiž na zralejší pleti (pozor – zralá neznamená padesát plus, stárnutí začíná již od pětadvaceti) dělá masku a prohlubuje rysy. Vrásky, záhyby se pudry a stíny zapráší a ještě více na ně upozorní. Obličej se může stát voskovější, starší, upjatější, přísnější.
A tohle má být výsledek za vynaloženou práci a peníze?!

Všimněte si dívky na fotkách

Její naturální podoba je uprostřed. Žena mladá, nenalíčená. Má na sobě černé triko, protože černá je dnes, bohužel, normální a všudypřítomná barva.
Vpravo si ji vzali do parády nějací vizážisté, či grafici a udělali z ní ženu rádoby okouzlující a výraznou.
A vlevo jsem si ji vzala do Photoshopu já. Korektorem jsem jí zamazala jen pár nejhorších skvrn a flíčků, naznačila mírný efekt řasenky, aby se pootevřely oči. A oblékla jsem ji do světlého trička s lehce romantizujícími prvky.
Takto si představuji její krásu já. Je přirozená a tím zůstává milá a něžná. Dívka s nevinným pohledem, ale jistou hlubší vnitřní sílou. Černá barva podle mého úsudku její nenalíčenou tvář rozesmutňovala a vrhala na ni podivnou hrubost.
Líčidla s temnotou oděvu na třetí fotce sice teoreticky ladí, ale celkově neladí s touto mladou ženou. Přehlušily ji a uvrhly do podoby, která není její vlastní a i kdyby se velmi snažila, tak se jí v ní nebude dobře žít.
Přestože dívku neznám, je to jen práce s anonymní fotografií, tak si za tímhle vším stojím.

Líčením se dá víc ztratit než získat

Myslím, že spousta žen se neumí nalíčit. Včetně mě.
Přestože mám velký cit pro barvy, detail a krásu, tak bych se do žádného velkého make-upu nepustila. My sami se totiž neumíme na sebe podívat zřetelně, objektivně a nestranně.
Několikrát jsem se dokonce chtěla přihlásit do kurzu líčení, ale vždy z toho nějak sešlo a později jsem pochopila, že je vlastně dobře, že to nikdy nevyšlo.

V obličeji totiž hraje roli každý milimetr!
Sebemenší odchylka od přirozeného vzhledu má výrazné účinky. Oční stíny o mikro odstín temnější nebo o kousíček povytaženější můžou okamžitě obličeji dodat jiný výraz. A je, bohužel, velká šance, že to nemusí být posun k lepšímu. Může to být výraz přísnější, vykulenější, hrozivý, usedlý, nabubřelý …

Sestavila jsem top produktů nebo procedur, které nejvíce mění náš přirozený vzhled a mohou nám hodně ublížit:

 • špatná barva vlasů
 • obočí (užší, žádné, dokreslené, ztmavené, tetované)
 • černé oční linky – vně i uvnitř
 • špatný odstín rtěnky
 • příliš silný, tmavý, světlý, tuhý make-up nebo pudr
 • tvářenka – jiný odstín nebo jiné umístění než je náš přirozený ruměnec

Jen naprosté minimum kosmetického arzenálu bych označila jako prospěšné, univerzální, každodenní a neškodné.

Jen těmito pár věcmi se nedá skoro nic pokazit. Na mysli mám řasenku a korektor. Trochu a jen lehce překrýt ta nejhorší místa – pupínky, skvrny, čímž obličej přirozeně sjednotím a pak vyzdvihnu oko použitím černé řasenky. A když je to opravdu nezbytné, tak ještě přidám velmi (!!) lehký make-up.

Vězte, že …

 • Není třeba se do líčení nutit.
 • Nejste neschopná, že nechápete, co se v těch všech lahvičkách skrývá.
 • Nejste ani nemoderní, když vás nelákají módní blogy a kosmetické poradny.
 • Devadesát procent produktů dekorativní kosmetiky nikdo nepotřebuje.
 • Je normální, že se v této oblasti vůbec netoužíte vzdělávat.
 • Nejste divná, když před stojany kosmetických značek v drogeriích propadáte depresi.
 • A nedělejte si iluze, že ostatní ženy jsou na tom jinak. Jsou na tom podobně jako vy, ne-li hůře. Některé ani nedospěly k řasence! (Třeba ta, co na ni koukal můj partner :-)
 • Často ani prodavačky samy nevědí, co se na co a proč a jak používá.
 • A to vůbec nezmiňuji škodlivost kosmetiky, protože to není předmětem tohoto článku. To že se do rtěnek dává olovo, je dnes již známá věc, ale jak se zdá, většinu žen to vůbec nevzrušuje. No, nic, kdo chce kam … Vypadat ve špatné rtěnce starší, utrácet za ni peníze a ještě přitom polykat olovo, tak to už je opravdu těžký kalibr!
 • Ze svých zkušeností s barevnou typologii u nenalíčených žen tvrdím, že v okamžiku, kdy přiložím správné barvy, tak se obličej automaticky vylepší, projasní, oči rozsvítí a rty zabarví. Stačí tedy nosit správné barvy a máme ideální přirozený make-up téměř vyřešený.
 • A poslední bod – krása ženy a dekorativní kosmetický průmysl nemají spolu vůbec žádnou souvislost. Jedno se obejde bez druhého. Respektive žena bez líčidel ano, ale kosmetický průmysl bez žen zahyne!

Každý váš tah štětcem je zároveň váš souboj s přírodou!

Tohle je třeba si uvědomit. Zdůrazňuji to radši ještě jednou, protože to bylo nejobjevnější tvrzení, které jsem vypozorovala, a které jsem nikde jinde dříve neslyšela, ani nečetla: „Každý váš tah štětcem je zároveň váš souboj s přírodou!“

Tím, že si vytrháváte, barvíte obočí, nebo děláte cokoliv jiného, tak tím tvrdíte: „Přírodo, moudrá květeno, jsem lepší než ty! Tys neviděla, že mi sluší fialová rtěnka! Proč jsi mi takové rty nedala? Já teď musím děkovat chemicko-kosmetickému průmyslu, že mi ji za velký peníz vyrobil a prodal!!“

Fakt si myslíte, že jste moudřejší a kreativnější než příroda?
A pokud jen trochu připustíte, že nejste, tak byste měla přijmout i tuhle následující skutečnost:
„Že taková jaká jste, tak to je vaše nejlepší podoba, kterou vám příroda mohla dopřát“.
To je vaše nejlepší barva pleti, vlasů, všeho …
A že není třeba nic předělávat, nic vylepšovat. Jen skromně a s pokorou následovat a miniaturně to, co jste dostala!
Respektujte přírodu a její rozhodnutí. Slunečnice má taky svou nejkrásnější podobu, takovou jakou má. Žluto-hnědou. Taky se nepotřebuje ztmavovat, zesvětlovat a přebarvovat. A příroda vás i tu slunečnici vytvořila s tím nejlepším vědomím a svědomím. Nebylo to tak, že by si na slunečnici dala víc záležet a na vás se vykašlala, vás poněkud odflákla. Ne, jste rovnocenná! Vy i slunečnice! Tak si to uvědomte a respektujte její rozhodnutí.

A nenechte si dnešním světem namluvit, že budete krásná teprve tehdy, když otevřete peněženku a něco na sobě začnete měnit! Krásná už jste teď. Stačí jediné … Jen to vidět!