„A nechcete k těm sandálům ještě hedvábný sprej na nohy?“ zeptala se prodavačka

A nechcete k těm sandálům ...

„A nechcete k těm sandálům ještě hedvábný sprej na nohy?“ zeptala se prodavačka.
„Hedvábný? A k čemu to má být?“
„To je bezvadná věc. To je proti pocení, proti ušpinění stélky, pro lepší pocit, prostě aby se vám v létě v sandálech lépe chodilo.“
Tak jsem si vzala onu zázračnou nádobku (zřejmě plnou hedvábí :-) do ruky a pootočila ji na druhou stranu. Pochopitelně se složení nedalo přečíst, ale stačila mi viditelná ikonka „Pozor hořlavina“, aby mě utvrdila v tom, že já rozhodně nebudu pro tento produkt tou správnou zákaznicí. Tak jsem se usmála a řekla: „Děkuji vám, ale nechci. Asi to nebude nic zdravého!“
Prodavačka tedy sprej sebrala z pultu a postavila ho zpět do vitríny pro další zákaznici. Přesněji řečeno pro další, méně vědomou zákaznici.

Jakmile se totiž výrobky honosí půvabnými slovíčky jako třeba „hedvábný“, pak to s největší pravděpodobností bude asi pěkná chemie!

Začala jsem se o tento produkt více zajímat. A nacházela jsem jen samé superlativy. Takto ho vychvalují prodejci:

  • Novinka! Punčochy ve spreji! Tekuté hedvábí!
  • Jedinečný průhledný sprej k nástřiku na nohy. Snižuje tření mezi kůží a stélkou v obuvi. Zabraňuje tvorbě puchýřů a zabezpečuje pohodlné nošení obuvi bez ponožek. Nohy v botách nekloužou a nepotí se.
  • Kůže je ideálně hladká a suchá jako samet.
  • Hedvábný a čerstvý pocit.
  • Pěkná vůně trvající několik hodin.
  • Zajišťuje v létě komfort stejný jako hedvábných punčochách (Vtipné, ne? Kdo dnes ví, co to jsou hedvábné punčochy? Já tedy ne.)

A takto na tento produkt pějí chválu módní a kosmetické blogerky. Namátkou cituji:
„A ještě na závěr mé péče chodidla přestříknu hedvábným sprejem. Je to neocenitelný pomocník. Nohy se po něm méně potí a jsou ještě víc jemné, protože se na nich utvoří takový hladký povrch, který nahradí silonky. A vy asi víte, že ty jsou v tělové barvě opravdu out a celkem nevkusné, takže toto je řešení 😉Takže takto vypadá moje základní domácí péče o chodidla, se kterou jsou opravdu exkluzivní jak ze salónu.“

Já říkám: „To je všechno pěkné, ale milé zlaté, důvěřivé, dívky a ženy, nemůžeme skákat na lep všemu, co nám kdo předloží a ještě to v naivní nevědomosti rozdávat doširoka jako báječné rady. Otočily jste například někdy vaše lahvičky na druhou, na poněkud méně lákavou stranu? Že ne, tak tady je složení onoho opěvovaného hedvábého spreje:“

Což už nezní tak lahodně jako „hedvábný sprej“?
Jak dlouho bude ještě trvat, než se nekompromisně začneme odvracet od produktů, které nám pod záštitou lahodných názvů podstrkují zdraví nebezpečné látky, a které s námi lživě a nestydatě manipulují.

Všimněte si toho, jak především produkty s nezdravým složením používají podbízivé, manipulativní názvy a slogany. A právě ono slovíčko hedvábný je jedním z nejpoužívanějších. Jenže ďábel kouká hned za nejbližším rohem:

  • hedvábné podpaží je často synonymem hliníkových solí a parabenů
  • hedvábný toaletní papír je synonymem změkčovadel a bělení chlorem
  • hedvábné vlasy znamenají silikony, konzervanty, sulfáty a uhlazovače

Ano, všechna tato hedvábná přídavná jména obvykle skrývají velmi tvrdou chemii, která způsobuje právě na těch nejinkriminovanějších místech – podpaží, sliznice, pokožka hlavy, velké zdravotní problémy.
(Ps. Když už jsme u zdraví a kosmetiky, nepřišlo vám náhodou někdy divné, že jedna a ta samá firma na jedné straně vyrábí a prodává produkty obsahující zdraví nebezpečné látky, a na druhé straně proti nemoci, kterou prokazatelně způsobují, aktivisticky bojuje a charitativně pochoduje Prahou?)

Sledujte lahodně znějící slogany i v jiných oblastech … Přeneste se přes to, co je nám předkládáno k tomu, co je skutečnou podstatou produktů honosí se názvy jako třeba dětská, zdravá, domácí, babiččina, přírodní, farmářská …. které vlastně vůbec nic nedokazují, nic nedeklarují. Jak se třeba za slovem dětská může skrývat tyčinka plná cukru? Jak můžeme nevidět, kterak vychytralý marketing útočí na naší důvěřivost, lenost a neschopnost podívat se za nejbližší roh.