Objevte barevnou hloubku: čímž povznesete svůj styl o úroveň výše!

Představte si, že jste u moře. Že stojíte na útesu a chystáte se skočit do vody. Vidíte pod sebou dokonale se lesknoucí hladinu v nejvyšších vibracích stříbřitých odstínů. Odrazíte se a skočíte! Sotva projdete rozhraním vzduchu a vody, začnete se propadat do tichých hloubek. Zprvu procházíte ještě dosti vysokými jasnými tóny, které se brzy začnou měnit v tmavší. Jak tak klesáte hlouběji a hlouběji, voda tmavne a intenzita barev nabývá na síle. A když se ocitnete až na samotném dně, tak je jisté, že se nacházíte na nejtemnější úrovni vodní barevné palety.

A díky této vizualizací jsme právě prošli celým spektrem barevné hloubky. Jak jsme klesali, barvy tmavly. Jednoduše řečeno – nabíraly barevnou hloubku. A je jedno, v jakém moři jsme se nacházeli. Jestli bylo více modré, zelené, či spíše do ruda, fialova nebo černa. Pojem barevná hloubka je univerzální a prochází napříč všemi barvami.

V obchodě Barvy-laky jsem vyfotila vzorkovnici pro míchání interiérových barev, na které je efekt barevné hloubky pěkně vidět. Přesně jako u výše zmíněného skoku do vody. Čím se kartička s odstínem nachází níže, tím je odstín silnější a temnější.

Pro poznání svých nejlepších barev stačí znát jen dva pojmy!

Chceme-li tedy umět pro sebe za každých okolností vybírat vždy jen ty nejlepší barvy, měli bychom za prvé umět rozlišovat kategorii Barev studených a teplých (řeším v nedávném článku Barevná typologie, jak ji vidím já) a za druhé kategorii zvanou Barevná hloubka, o které se na rozdíl od barevné typologie nikde příliš nemluví, ale já jsem přesvědčená, že je možná dokonce i o něco málo důležitější!

Princip barevné hloubky je jednoduše ten, že všechny barvy z jedné hloubky se spolu doplňují, vzájemně se neruší, nepřebíjejí a tvoří oku lahodnou a půvabnou harmonii. Není proto ani tak důležité znát svou konkrétní, přesnou barvu (nikdy nedávám svým klientkám žádné ústřižky a kartičky), jako spíše dopřát si poznání své barevné hloubky! A teď pozor! Důležitost brevné hloubky spočívá v tom, že hloubka barev našich oděvů musí souhlasit s hloubkou naší osobnosti!

Například:
Jemné, světlé odstíny budou ladit s tichou a klidnou bytostí.

Zářivé, jiskřivé, nazlátlé či perleťové odstíny hladiny budou ladit s noblesní a kultivovanou bytostí.
Křiklavé, ostré, až téměř reflexní odstíny budou ladit s extrovertní a pozornost upoutávající bytostí.
Syté, rudé a šťavnatě plné tóny budou slušet temperamentní a vášnivé bytosti.
Temné, hluboké, až zemité odstíny budou slušet hloubavé, silné a spirituální duši.

Takže prakticky není ani tak důležité, zda nosíte červenou, modrou či zelenou, jako spíše v jaké celkové hlubině se nacházíte!

Pokud tedy objevíte, zda-li jste teplý či studený typ, tak máte půlku práce za sebou. A když k tomu přidáte poznání v jaké barevné hladině se vaše osoba a tudíž i vaše barvy nacházejí, tak máte i druhou půlku. Je to podobné jako když luštíme křížovku. Studené a teplé barvy jsou vyplněním svislých slov a barevná hloubka je doplňování vodorovných slov.  A když se svislé spojí s vodorovným, tak tím pádem máme vyluštěno. Hotovo. Máme vyhráno!  .

Hledání svých osobních barev je důležité.
V jedné barvě můžeme vypadat skvěle a o deset let mladší, špatná barva nám naopak může dodat vzhled mdlé, voskové figuríny a přidat deset let.
Ale na druhé straně by toto hledání neměla být žádná otročina!

A teď již konkrétní příklady. Přestože nerada používám silné výroky, tak teď udělám výjimku: Nemám ráda nošení setů. Myslím tím například nošení kabelky a obuvi ve stejné barvě. Respektuji, že některé ženy to tak mají rády, ale za mě to svědčí o nedostatku kreativity. A právě pochopení principu barevné hloubky nám v tom může skvěle pomoci. Není třeba se otrocky tlačit do jedné stejné barvy. Když k sobě sladíte různé barvy ve stejné hloubce, tak neuděláte chybu a zároveň celkový dojem z vašeho outfitu velmi povýší. Z úrovně poslušného respektování nudného řádu do úrovně autentické a slušivé kreativity.

Temně šedá džínová bunda, temně bordo sukně, temně modrá kabelka. Tři různé barvy, ale jedna barevná hloubka a tím pádem celkový barevný soulad!

A zde pel mel – respektive několik barevných hloubek pohromadě. Nemám problém si představit, že jedna žena bude nosit všechny tyhle barvy, ale mám problém si představit, že bude nosit všechny tyhle hloubky! Nejzářivějším odstínem je růžová pletená šála, o trochu hlouběji je žlutý svetr a korálová pod ním, dále jarní zeleně dole, poté následují šedo-starorůžovo-holubí tóny vpravo a nejtemnějším odstínem je lahvově zelený svetr. Minimálně pět různých hloubek! Dokonalý chaos!

A zde se nacházím v obchodě. Štendr v odstínech béžové, pudrově růžové, jemné blankytné je pěknou ukázkou jedné barevné hloubky.

A v tom samém obchodě jiná barevná hloubka. Zářivě žluté šaty, sukně a korálové šaty na figurínách jsou si hloubkově rovnocenné, ale asi už správně vnímáte, že cukrátkově růžová kabelka je u žlutých šatů trošičku hloubkově jinde. Oproti citronové ostrosti je poněkud hlubší a poklidnější.

Konkrétní oděvy a doplňky jedné z mých zákaznic. Pastelově růžová, velbloudí, béžová, ocelová, šedá … Velmi lahodná, stejnorodá a poklidná hladina!

Temperamentní, silná, ale přesto velmi distingovaná hloubka. Žádná přehnaná křiklavost. Řečeno „barevně-hloubkovým“ jazykem: „Klesáme, tmavneme, jsme kousek ode dna, ale ještě se zdaleka nenacházíme v hluboké temnotě!“

A zde jsou již velmi ostré, špičaté a zářivé tóny. Ženě, které tohle všechno sluší, by rozhodně nesmírně uškodilo, když by z této barevné výšky klesla k nenápadným, světlým a šedým tónům. Ze silně působící osobnosti by se rázem stala průměrná a nanicovatá tuctovka.

Poznat svou barevnou hloubku znamená vymanit se z hloupých diktátů, napodobování a naopak – vytvořit svoji vlastní, autentickou stylovou a kreativní stopu. Poznat pojem barevná hloubka znamená zkrátka – vědět víc!
A k tomu vám dopomáhej i tento článek!