Pozor (nejen) na věci, které se příliš honosí tím, že jsou pravé!

Pozor (nejen) na věci ...

V poslední době se v kamenných obchodech i na internetu hodně rozmohly kabelky s označením „Genuine Leather“. A tak jsem se rozhodla napsat o nich článek. A nejenom o nich, vlastně o všem, co se příliš hoností svou nefalšovaností, co poněkud výrazně křičí do světa, že je to to pravé!

A to už je ona kabelka. Otevřu ji a na vnitřní kapse okamžitě uvidím kovový, zlatý štítek – Made in Italy, Genuine Leather. Reakce většiny lidí, se kterou výrobce kalkuluje, je ta, že se okamžitě a beze všech pochybnosti ujistí: „Samozřejmě, že je to kůže, vždyť je to tady krásně a dokonce ve zlatě vyvedeno.“
A prodavačka (možná nevědomá, ale o to hůř) to jen potvrdí. Vše tedy vypadá lákavé, nákup je na spadnutí. Jenže se nemohu zbavit pocitu, že mi na kabelce něco poněkud nesedí. Jako kdyby ta kůže byla taková trochu jiná, malinko jiná. V záhybech je nezvykle měkčí, zvláštně se krčí …, ale název Leather je přesvědčivý. Ale co vlastně znamená to první slovo – Genuine?

Zadala jsem slovo -Genuine- do překladače a ukázaly se tyhle významy: originální, ryzí, skutečný, opravdový, autentický, nefalšovaný, upřímný, pravý …

Takže by to mohlo znamenat, že zrnka pochybností byla rozprášena … Překladač potvrdil, že je vše v pořádku. A jestli mi ta kůže přišla nějaká trošku jiná, tak bude asi chyba na mé straně. Vždyť nejsem žádný odborník, jsem jen poučenější kabelkový laik. A asi jsem příliš podezíravá. Asi to bude nějaká zvláštní kůže.

Jenže i přes všechna tahle ujištění, přes všechny nezvratné důkazy, jak by se řeklo v detektivkách, je pravda poněkud jiná. A omlouvám se sama sobě, že jsem si nevěřila, ale měla jsem pravdu. Na téhle kůži, navzdory všem ujištěním, je opravdu něco divného! A řeknu vám přesně co:

„Je to kůže a není to kůže. Přesněji řečeno – dříve to byla kůže. A ještě lépe řečeno – byly to zbytky a odřezky kůží. A ty se jednoho dne rozemlely a poslepovaly dohromady chemickým polyuretanem, aby vznikl nový materiál. Ještě pořád vám to zní ryze a nefalšovaně? Mně tedy moc ne.“

Nemám nic proti alternativním materiálům. Naopak.
Vadí mi, když něco ze sebe dělá to, co není! 

Nemám nic proti alternativním materiálům. Naopak. Jsem velký zastánce smysluplného nakládání s věcmi. Třídím odpad, prodávám a nakupuji použité zboží a oblečení, přetvářím, recykluji. Takže v principu opakovanou výrobu ze zbytků kůže schvaluji. Ovšem za jiných okolností.
Neskousnu, nepřenesu přes srdce, vadí mi, když něco ze sebe dělá to, co není!

Proč by nemohli výrobci přiznat, že se jedná o recyklovanou kůži? Proč by nemohli upřímně říct, že jde o druhotný materiál? Podle mne by museli naopak získat spoustu příznivců, vždyť čím dál tím víc lidí dnes smýšlí ekologicky.
Lepší je přece získat spoustu eko nadšenců než spoustu podvedených? Nebo si to naivně myslím jenom já?

Recyklovanou kabelku bych si koupila, ale recyklovanou okázale vydávanou za pravou ne. Nesnáším totiž tohle mlžení. Nesnáším tohle zbytečné lhaní. Kdyby místo zlatého, luxusního štítku použili jednoduchý a místo Genuine Leather napsaly Recycled Leather?! Kdyby kabelku o něco zlevnili a poučili prodavačky, tak kabelku beru všemi deseti. Mít téměř koženou kabelku a ještě se chovat smysluplně není vlastně zas tak špatné! Bohužel se ale výrobci vydali tou druhou, horší a klamavou cestou.

Věci skutečné se totiž nepotřebují honosit zlatými cedulkami, ony skutečné jsou.
Pravda je vždy pravdou a nepotřebuje se příliš okatě ukazovat světu.
Obecně se totiž dá říct, že falešné věci potřebují stvrdit svoji pravost mnohem výrazněji, viditelněji, aby přehlušili skutečnost, že pravé nejsou.
A nejen věci. Stejně tak to dělají i lidé. Když už je před těmi volbami …
Vždy totiž preferuji věci i lidi, kteří méně křičí!