Nebuď sardinka (a ani ovce)!

Už dlouho se mi nestalo, že by mě zaujala nějaká reklama. Vlastně si nevzpomínám vůbec na žádnou … Až na tu – před pár dny v časopisu, který jsem si půjčila ze stojanu v kavárně.

Dokonce jsem se zasmála nahlas. Tahle reklama byla totiž vtipná, výstižná a hlavně – smysluplná. Což je mezi ostatními reklamami v ženských časopisech vzácná výjimka. Co ale budu popisovat. Sami se na ni mrkněte:

Souhlasím!
Nechápu, jak se mohlo stát to, že obuv má jiný tvar než chodidlo?

Zajímáte se o boty? Všímáte si jejich tvaru? Zajímá vás funkčnost alepoň tolik co jejich vzhled? Pokud jste odpověděli ano, tak pak jste nemohli přehlédnout skutečnost, že většina bot ve většině obchodů vůbec neodpovídá anatomickému tvaru chodidla (a to ani u dětské obuvi)!

Nechápu, jak se mohlo stát to, že obuv má jiný tvar než lidské chodidlo? A nemyslete si, že mluvím o nějakých výjimkách, o nějakých lodičkách na jehlovém podpatku. Vůbec ne. Mluvím o devadesátidevíti procentech bot v devadesátidevíti procentech obchodů!
Jako ukázku jsem vybrala ještě tak to nejlepší, a stejně jsem z toho byla rozčarovaná … Vyndala jsem vložku z bot značky Ecco, která se honosí komfortem, pohodlím a funkčností.

No a pak jsem si na tu vložku stoupla, abych viděla „co se děje uvnitř boty“?
A co se nestalo? Když jsem přirozeně rozložila své chodidlo na vložku, tak jsem uviděla, že vložka vůbec nesouhlasí, nekoresponduje s tvarem chodidla. A to ještě musím upozornit, že jsou mnohem horší chodidla, než je to moje! Širší, zdeformovanější, rozpláclejší, nateklejší, křivější! (A věkem, rok po roce, se to celé ještě více projevuje!)

A pak jsem stáhla nohu tak, aby se vešla do tvaru vložky, aby se vešla do tvaru bot! A výsledkem bylo všechno tohle: ohnutí, stažení, utlačení a zkřivení, vznik napětí, změna těžiště celého těla … (A ještě jednou připomínám – tohle jsou, oproti ostatním, ještě docela pohodlné boty!!)

Není to paradoxní? Nakreslíme-li obrys chodidla a pak podle něj vytvoříme botu, tak by měla vypadat podobně jako obuv vlevo. A přitom jsou obchody plné naprostého opaku – plné bot vpravo!

Chodidlo je nosným systémem celého těla. Chodidlo je jako pilíř mostu. Chodidlo je základní díl do soukolí celého organismu, který je ve své dokonalosti propojen jak hodinový stroj.
Devastace utlačovaného chodidla nekončí pod kotníkem a není to jen něco, co nacpu do módních bot, udělám si make-up a vše je oukej, ale projevuje se výše. Projevuje se po celém těle a i v obličeji!

Následek zkřiveného chodidla postupuje nahoru, stejně jako hladina vody v nádobě, jako lokomotiva, která za sebou táhne další vagóny – další svaly, šlachy a orgány. Na začátku jsou zkřivené prsty a na konci je třeba bolest zad a hlavy. A také obličej! Náš obličej je totiž pomyslným jevištěm celého těla. Na něm se projeví vše, co se děje v zákulisí!
Nelze „beztrestně“ chodit v nepadnoucích špičatých, trendových botách, ve kterých se prsty ohnou jak sardinky v plechovce a nevidět pražádnou souvislost třeba mezi hlubokými vráskami, které dosud naivně řeším vyhazováním peněz za hyaluronová séra a podobné nefunkční produkty.
Utlačení na jednom konci těla vede totiž k utlačení i na konci druhém – na obličeji. Žádný problém na těle a v obličeji totiž nevyřeším izolovaně.
Ale první uzel celého spletence potíží, první dobrou věc, kterou pro sebe mohu udělat – je ta, že osvobodím svoje nohy. Ze stísněné obuvi i z područí módního diktátu. Skoro by se dalo říct, že jen nošením „svobodnějších“ bot přestanu být rovnou dvojím zvířetem. Sardinkou i ovcí. Ovcí ze stáda poslušně nakupujích to, co se jim v běžných obchodech předkládá!

♥♥♥

Ps 1. Smyslná chůze a ladnost není ani tak výsadou bot, ale kombinací vzpřímeného těla a sebevědomí. A ani jedno, ani druhé nemá s modními botami nic společného.

Ps 2. Vůbec nenabádám k tomu vyházet všechny krásné boty. Na výjimečné příležitosti, k šatům, do divadla, na hodinu, na dvě to vydržíme. Neřešíme pár hodin měsíčně, řešíme většinu svého života.