Mýtus univerzálních velikostí

Občas se mi stává, že si nepadnu do noty s prodavačkou. Třeba zrovinka právě před pár dny … V jednom nejmenovaném obchodu se mi zalíbily legíny.
Zvažuji, prohlížím si je, ohrnuji lem, hledám cedulku s velikostí, ale nenacházím …
A tak se tedy ptám prodavačky:
„Prosím, jaká je to velikost? A máte i větší?“

Prodavačka také chvíli pátrá a pak odpoví:
„To je univerzální.“

„Aha“, řeknu si poněkud sklesle.
Prodavačka mi vzala legíny z ruky a na důkaz svého tvrzení je začala velmi nebezpečně roztahovat. (Ani bych už tyhle nechtěla, protože jim určitě musely rupnout švy, jak mi jejich univerzálnost vehementně předváděla.)
„To se, paní, nebojte, to bude každému!“

Jenže paní se bála! A tak namítla:
„No, to není tak docela pravda. Vidím sice, že se roztáhnou, ale větším velikostem se to zařízne a všechny faldy kolem vylezou!“

Ale prodavačka nevypadala, že by mě vůbec vnímala. Naprosto ignorovala mou námitku a ještě jednou, na můj vkus poněkud neomaleně, zopakovala: „Říkám vám, že je to univerzální velikost!“

Co na to říct? Vzdychla jsem, položila jsem kalhoty zpátky na pult, poděkovala jsem a odešla. (Nerozumím sice tomu, proč mám z podobných situací vždy divný pocit já. Proč si, z nás dvou, připadám zrovna já divně a hloupě?)
Ale ať je tak či onak, tak můj závěr je zcela jednoznačný:

Ten, že u oblečení nic jako ONE SIZE nebo UNI SIZE neexistuje!

Ano, pozor na to!
Univerzální velikost je jeden velký mýtus.
Neexistuje žádná, jediná společná velikost. I kdyby byl úplet sebeelastičtější, tak vždy bude nejvíce slušet jen určitému, malému velikostnímu rozmezí! Jakmile někde na cedulce vidím ONE SIZE, tak si to vždy rovnou překládám jako velikost S, maximálně M.
(Podle mého názoru je univerzální velikost jen výsledek určitého druhu lenosti výrobce, zjednodušení si práce se střihy a snaha o ušetření materiálu.)

Foto: Pexels.com

Univerzální velikost v žádném případě neznamená, že ji může nosit kdokoliv. Totiž – to, že se do něčeho vejdeme, ještě neznamená, že nám to bude slušet! Dvěma ženám rozdílných postav nikdy nemůže stejně slušet jeden kousek, byť by byl sebeelastičtější!

Uni a One mohou být produkty typu čepice, šály, plédy, ale rozhodně ne svršky, šaty, trička a legíny …