SAXANA – jako stylová a módní inspirace!

Dalo by se říci, že filmové kostýmy mě, a především pak ty pohádkové, zajímají a inspirují mnohem vice než třeba žhavé trendy z přehlídkových mol, zejména když se jedná o díla již časem prokleplá, protože obliba přetrvávající dekády svědčí o tom, že každý z tvůrců přispěl tím nejlepším ze svého oboru k celkovému souladu a kvalitě. Filmové kostýmy mě fascinují tím, že na malém prostoru, jen s pomocí pár metrů textilu, několika doplňků nebo jiných artefaktů nesou na svých bedrech přesný obraz charakterů filmových postav a jejich sdělení.
(Pohádkové outfity jsem zde na blogu už párkrát řešila, například u Mrazíka …)

A mnohdy, i když se jedná o nadpřirozené postavy, jsou jejich těla, naturely i kostýmy současným ženám mnohem bližší, než-li to, co předvádějí dnešní modelky a figuríny. Jinak řečeno: outfit čarodějnice Saxany mi připadá mnohem nositelnější a lichotivější, než-li to, co produkují mnozí návrháři a potažmo pak nabízejí módní obchody.

Takže, proč zrovna Saxana?

(Dívka na koštěti, 1971, režie Václav Vorlíček)

Dívka na koštěti Saxana je dívka, písnička a filmová pohádka, která se zrodí jednou za sto let. I kdyby pan režisér Vorlíček, Petra Černocká a Jan Kraus už nikdy do konce života nic jiného nenatočili, tak jenom díky tomuto filmu, nemohou být zapomenuti.
A já dnes chci prozkoumat jen jeden drobný, ale přesto snad možná nejviditelnější, dílek z této vele-úspěšné skládačky, jen kostým, neboli outfit hlavní hrdinky. I ten mi totiž přijde geniální a především pak nadčasový a inspirativní. Postupovat budu odshora dolů, od hlavy:


Účes


Nebojím se říci, že nejen celý outfit, ale i pouhý Saxanin účes mi přijde geniální. A do díky propojenosti hned několika prvků. Módnosti, slušivosti, extravagance i nositelnosti. Kde tohle najdete pohromadě?

Koresponduje přesně s dobou sedmdesátých let a oblibou paruk (já co by dítě jsem dokonce měla i čepici podobného tvaru tvořenou stříbrnými chemlonými kudrlinkami a pod krkem zavazovací na bambule). Drží kompaktní tvar, v drobných vlnkách, úhledných i rozvrkočených zároveň, hlavu obtéká a nechává vyniknout hezkému obličeji a uličnické bradě. Podobný účes (a nejen účes, ale i celkový styl) jsem zaregistrovala v populární italské komedii z roku 1968 „Dívka s pistolí“ na hlavní hrdince, báječné, Monice Vittiové.

A přesně ona výše zmíněná pozitiva Saxanina účesu by mohla být inspirací i pro dnešní ženy. Chytré skloubení módnosti, slušivosti, originality a nositelnosti. Najít průnik všech těchto kvalit se svou osobností a se svým tvarem obličeje. Ženy dnes často ulpívají na dvou výrazných tendencích – lpění za každou cenu na vlasech dlouhých a nebo ostříhání nakrátko. A přitom právě mezi těmito dvěma extrémy se nachází největší škála účesů lichotících ženskému obličeji. Velmi pěkný příklad jsem objevila ve fotogalerii proměn jednoho kadeřnictví.

Zdroj foto: Studio Marteena


Šperk

Náhrdelník umístěný těsně pod hlavou je se Saxanou neodmyslitelně spjat. Podrobně ho zkoumám a odhaduji, že je na něm motiv netopýra (zřejmě vazba na jejího otce, o kterém víme, že ho Saxana moc neužije, protože ve dne spí a v noci někde lítá) a byl zřejmě vyroben z keramiky.
A nás její šperk může naučit to, co často sděluji svým klientkám stylového sebepoznání, aby to, co se nachází v těsné blízkosti hlavy vybíraly nanejvýš obezřetně, protože věcí a efekty nás ovlivňují tím víc, čím víc se blíží k obličeji. Příklad: nevhodně zvolený náramek nám neublíží tolik jako nevhodně zvolený náhrdelník nebo náušnice. Šperk v těsné blízkosti obličeje totiž podpoří naši osobnost, je-li zvolen správně, nebo naopak velmi rozhodí a ublíží, je-li volen špatně. Šperky bychom vždy měly vybírat tak, aby prvořadě ladily k naší osobnosti, nikoliv k oděvům nebo příležitosti.


Šaty

Jakou by asi tak mohla mít čarodějnice barvu šatů?
Vidím jen dvě možnosti, pokud nepočítám nějaké roztrhané hnědo-šedo-béžové hadry jako měla ježibaba v Mrazíkovi, tak černé a nebo fialové. Nebo kombinaci obou – mocné spojení černé tajemnosti a fialové autoritativní mystiky (soudní a církevní systém o tom jistě něco ví).
Pro Saxanu tvůrci zvolili černou a dobře udělali. Černá je elegantní, výjimečná a svůdná a sluší i mladým dívkám, ovšem musí se to s ní umět. Musíte vládnout vy jí, nikoliv ona vám. Musíte ji umět šikovně zkrotit (více o tom v odstavci níže) a umět pracovat s rafinovaně vyváženým poměrem zahalení a odhalení, u Saxany například: ukážu nohy, ale skryji ruce. Nebo odhalím dekolt, ale jen jedním směrem, jen svisle úzce dolů, nikoliv v celé své prostornosti.
A inspirace pro mladé dívky, které se také rády halí do černé temnoty: „Je velký rozdíl – mít černé šaty se svůdným rozparkem nebo černé tepláky s černým bomberem.“


Kreativní prvky

Kreativní prvky oživí outfit. Zejména pak outfit v černé barvě. Ten jakoby po kreativních prvcích hlasitě volal. Barevné oděvy jsou kreativní samy o sobě, ty příliš zvýrazňovat nepotřebují, ale černá se často chová jako taková stará černá školní tabule, která bude tím, co na ní napíšeme.
U Saxany oceňuji tři malé kostičky provlečené dírkami jako zapínání, dále pak pásek tvořený ze stříbrných koleček a malinkou kabelku – praktickou kapsičku umístěnou na boku.


Boty

A jsme na konci – u bot. Inspirace k nim přišla pravděpodobně ze směru zvaného gladiátorský a, podobně jako účes na začátku, v sobě také snoubí mnoho kvalit. Jsou pohodlné, kreativní, jednoduché a přitom sexy. Využívají princip úzkých pásků na nahé kůži, který je velmi svůdný (využívá se s úspěchem i na jiných místech těla, třeba na podprsenkách). A já nadhazuji už jednou položenou otázku: kde tohle najdete pohromadě?
Pohodlnost zastupuje plochá podrážka a materiál – zřejmě kůže. Kreativitu a svůdnost zde zajistil prvek pásků a jednoduchost je zjevná – žádné zbytečné detaily, komplikace a nepraktické prvky. A podobně jako je velký rozdíl, zmíněný výše, mezi svůdnými černými šaty a širokými černými tepláky, tak je rozdíl mít boty bez podpatku, které jsou jen pohodlné a nebo boty obohacené dvěmi dlouhými tkaničkami, jež dodají lýtkům šmrnc a na pohodlnosti došlapu nic nemění. Praktičnost a zajímavost se zkrátka nevylučuje, jen je třeba nemít svůj stylový obzor uzavřený do úzkého koridoru toho, co se nám ke koupi a nošení podbízí. Styl je třeba hledat všude. I v pohádkách.


„Ona je taková … excentrická …“

Cituji slova profesorky biologie Jany Drbohlavové, když Saxanu popisuje, tuším otci Jana Krause, Františku Filipovskému:
„Ona je taková … excentrická …“ a krouživými pohyby rukou kolem své hlavy naznačuje jakousi nevšední a nedefinovatelnou Saxaninu auru.
A mně přijde, že termín excentrická, zvolila velmi trefně. Prioritně totiž znamená od středu vzdálený. Protože dostat do jednoho outfitu (který kromě dvou délek šatů – zprvu dlouhých, později pro snadnost pohybu utržených a závěrečného školního světlemodrého modelu po vypití šalvěje přeslenité) proměnu děje celého filmu, duch doby a ještě stylovou nadčasovost, o které někdo bude pochvalně a s úctou psát ještě po padesáti letech, to je opravdu něco naprosto mimo střed, mimo průměr.

Zdroj foto: Náš region, Pinterest.com, Nova.cz, StudioMarteena.cz