Čtyři důvody: proč nosit stále stejné oblečení!

Myslíte, že je to nesmysl? Proč v době, kdy je na trhu taková široká nabídka, ze sebe dělat chudinku v jedněch hadrech? Proč si nedopřát, když je všude takový výběr? Myslíte, že jsem se díky své oblibě minimalistických šatníků trochu pomátla? Ale vůbec ne …

První důvod | Je to jednoduché

Představte si, že nosíte celý den v práci uniformu. (Pozn. nechci zde vůbec řešit, jestli se v ní cítíte dobře, pokud ji opravdu musíte nosit, protože to už je jiný příběh.)
Jde mi o to, jak se nošením uniformy náš život nesmírně zjednoduší!
Nemusíme stát každé ráno zdlouhavě před skříní. Nemusíme se rozhodovat. Nemusíme tím ztrácet čas. Nemusíme ztrácet energii. Nemusíme se stresovat.
Takže – objevme „svoji vlastní osobní uniformu“ a získejme tím všechny výše zmíněné výhody.

Druhý důvod | Vystupuji ze zběsile rozjetého vlaku módního průmyslu

Je jedno, jestli je řeč o oblečení, o jídle nebo o čemkoliv jiném. Odborníci se shodují, že největším problémem dnešní doby je právě onen nadbytek, ten nepřiměřený komfort, který užíváme. Nemusíme chodit pěšky, máme doma pěkně teploučko, na každou bolístku slupneme prášek, dopřejeme si jahody v lednu (každé malé dítě to zná z pohádky, jaký je to nesmysl) a máme tolik věcí v šatníku, že každý den můžeme být někým jiným. V pondělí exotická diva, v úterý jednobarevná intelektuálka, ve středu elegantní dáma, ve čtvrtek drsná rebelka, v pátek volánková romantička, v pátek sportovní girl … a tak dále … Cítíte, jak je to trochu schizofrenní? A která z nich jsem opravdu já? Které je to mé pravé já?
(Sledujte tendenci dnešní doby – například v reklamách – nám vnutit pocit, že těch JÁ máme víc …“Pro každé mé JÁ!“) Což samozřejmě směřuje pouze k jedinému: Neřeš, kdo jsi a nakupuj! Hlavně hodně a bezhlavě! A cokoliv! Nakupuj všechno, co ti MY předložíme.
Kam by pak přišel celý módní průmysl, který je tak zběsile rozjetý, že skutečně jede přes mrtvoly. Toxický odpad, toxiny v materiálech, nehorázné pracovní podmínky …

Třetí důvod | Chci mít šatník malý a stoprocentně využitý

O výhodách malého šatníku píšu často (třeba zde), takže tady jen stručně. Mít malý šatník v podstatě znamená mít několik svých osobních uniforem, které jsou vzájemně kombinovatelné, kvalitní a jsem to stoprocentně já! A stoprocentní JÁ znamená stoprocentní nositelnost, využitelnost. Jak jednoduché!

Čtvrtý důvod | Jsem jasně rozpoznatelná osobnost!

Vezměme si příklad z televize a knížek. Aby byl hlavní hrdina snadno rozpoznatelný a jasně identifikovatelný, tak chodí celou dobu v jednom oblečení!

Namátkou jsem vybrala několik hlavních postav ze stylově rozličných filmů a pohádek.
Janu Štěpánkovou v seriálu Taková normální rodinka, která prakticky toto jógové pruhované triko nesundá. Saxany černý „outfit“ včetně šperku a bot se stal legendárním. Ve filmu Léto s kovbojem jsou oba také téměř celý film v jednom. Kolářová občas zamění košili za tričko, ale Hanzlík snad tento „nahý“ model džísky vůbec nesvlékne. V Arabele má Jana Brejchová, byť je to královna celé říše pohádek, stále jen tyto bílé šaty, Petr Majer a princezna Arabela jakbysmet. A Červená karkulka? Tam je to naprosto jasně dané. Je Červená, protože nosí červený čepeček. Z každodenního oblečení se stává její nejvýraznější poznávací znak, díky kterému získala i své jméno. No a poslední Pipi. Kde by byl její půvab a charisma, kdyby nosila každý den jiný model? (Více o Pipi také zde.)

Nošení různorodého oblečení je pro naše okolí matoucí. Oblečení totiž vytváří až 70 % dojmu o nás. A pokud světu ukazujeme každý den někoho jiného, tak dáváme o sobě velmi rozpolcené, nejasné až zmatené signály.

Stále stejné – nebo stylově velmi podobné oblečení – totiž dodává velký pocit autenticity, jistoty, stability a jedinečnosti. Jsme jasně identifikovatelní a tím se pro okolí stáváme více srozumitelní a čitelní. A takový člověk je ostatním příjemný a sympatický. Lidé ho mají rádi. Rádi s ním komunikují, spolupracují a uznávají ho.

Jednoduše řečeno – stále stejné oblečení zvýrazní osobnost,  zvýší naši autenticitu a charisma.