Dejte si pozor na eleganci!

Už jako malá jsem milovala prohlížení německých katalogů Quelle a Neckermann a přitom vzdychala: „Ach, tolik pastelových odstínů kalhot … „
Ale i přes záplavu směsice obdivu a závisti mi tam něco přišlo trochu zarážející. A tím byly fotky žen předvádějících elegantní módu. Vypadaly totiž divně. Přestože byly krásné, půvabné a mladé … „něco nesedělo.“ Už nevím přesně, zda se mi to tenkrát podařilo rozšifrovat, ale dnes už to vím. Čím více dělám do módy a stylu, tím je to jasnější.

Byly totiž příliš elegantní!

Vzala jsem první, co mi přišlo pod ruku – katalog Bonprix a namátkou naskenovala jednu stránku. Nezáleží totiž na tom, jestli se píše rok 1986 nebo 2016. Jedno je jisté a platí napříč časem: „Léta běží, vážení! A s elegancí můžete mít rovnou deset let navíc.“

A v porovnání k tomu – opět namátkou – jsem zvolila další tři fotky – tentokrát volnočasové a sportovní módy.
Všechny ženy na fotkách (nahoře i dole) mají společné to, že jsou krásné, mladé a štíhlé a budou i plus minus stejně staré.
A v tom je právě ten zakopaný pes. Obléknete-li jednu a tutéž ženu do přísné elegance, můžete jí přidat klidně i těch zmiňovaných deset let.
A na druhé straně – neformální, sportovní vzhled, bavlna, džínovina, mladistvé prvky jako šňůrky, kapuce, čísla, zipy, ohrnuté rukávy … to dokáže výrazně na věku ubrat.

elegance dohromady

Pěkná paní !

Před pár lety se mi stalo to, že jsem potřebovala na jednu událost vypadat velmi dobře. Ale pozor! Jak se tak člověk hodně snaží, tak se to často může úplně zvrtnout. Někdy to prostě tak přeženeme, že po kritické úvaze si musíme sami sobě přiznat, že snad když jdeme vynést koš, tak vypadáme lépe. (To se opravdu často stává! Nenucenost a pohoda bývají k našemu vzhledu příznivější než urputná snaha a celodenní martýrium při honbě za dokonalostí! A taky se říká, že kdo vybírá, tak přebere.)

A tak jsem se navlékla do elegance! Sako, košile, lodičky, lakovaná kabelka.
A hned u vchodu potkávám jednu známou, která se na mne vrhá a říká: „Ahoj, to jsi ty?! Už z dálky jsem si říkala, co je to za pěknou paní ..?“
A mě ta její slova, která měla být (možná) pozitivní, úplně bodla u srdce. Pěkná paní!! O kom to, proboha, takto řeknete? Leda o své kolegyni, která čerstvě odchází do důchodu, ale vypadá pořád opravdu pěkně! Přesně tak! Pěkná paní je dáma v letech, které je možná šedesát, ale vypadá na padesát! Pěkná pěstěná paní! Děkuji, zatím ještě nechci!
Moje známá mi prostě nastavila zrcadlo a já si rychle uvědomila, že elegance opravdu nebude moje parketa!

Elegance horem dolem

Elegance je do nás tlačena horem dolem, zkrátka ze všech stran. V časopisech, poradnách, v obchodech … všude kolem sebe slyšíte, že správná a krásná žena by měla být elegantní!
Ale já oponuji. Říkám: „Nemusí.“
Je třeba si uvědomit – co dělá eleganci elegancí? Co ji definuje a jak na nás působí?

„Elegance se vyznačuje právě jakousi zvláštní důležitostí, vážností a až upjatostí. Oděvy jsou na elegantních lidech pečlivě naaranžované. Vše je sladěné, přesné, padnoucí a dokonalé. Nikde žádný projev nedbalosti, pomačkanosti. Nikde nic nevisí, nic se necourá, nikde se nic nepatřičného neodhaluje. Nikde žádné ošoupání, díry, cípy.
A právě slova jako dokonalost, uhlazenost, vážnost, serióznost, která jsou pocitově pevně spjata s vyšším věkem, pak můžou i přesně takový dojem navozovat u nositelů elegantních oděvů.“

A ještě na závěr jsem pro dokreslení vyfotila na své figuríně pár kousků.

♥  Černé sako se světlou halenkou ještě samo o sobě není nic přísně elegantního. Je to takový neutrální základ.

♥  Když k němu ovšem přidáte třeba perly (symbol elegance), tak můžete jít rovnou žádat o předčasný důchod. 

♥  A stačí něco výrazného a hravého … třeba obojek z textilních růží a rázem je elegance trochu sesazena z trůnu koketní hravostí.

 A nebo místo usedlé hladké halenky – bavlněné tričko s potiskem. A rázem je outfit, jehož základ tvoří elegantní černé sako, rozbit a omlazen.

♥  Nicneříkající usedlá halenka může zase tvořit dobrý základ, ale ne ve spojení s klasickým sakem, ale třeba džískou. 

A ještě nakonec …

A tak jak se často „módní zásady a rady“ opírají do starších žen, aby nenosily příliš mladistvé kousky, aby pak nepůsobily příliš směšně a infantilně, tak já zase říkám: „Ono to platí ale i naopak!“
Pozor na zrádnou eleganci! Klidně vám bez milosti nasází pár let navíc! Obranou na to není ani nízký věk.
A jako je podivný pohled na dámu v letech v ultra mini sukni, tak stejně podivně vypadá i dvacetiletá dámička v šatech, lodičkách, s kloboukem a vuittonkou.
Když se totiž outfit zralé lady nesnoubí se skutečným osobním vyzařováním a zkušenostmi, stává se pouze karnevalovou maskou.