Jakou řečí mluví vaše boty?

Rčení cítit se ve své kůži zná každý, ale kdo přesně ví, jak to vlastně v té cizí kůži vypadá? Já mám něco lepšího. Něco, co každý z nás zažil. Cítit se ve svých botách!
Na botách totiž záleží více než si myslíme a než jsme ochotni připustit. Na botách záleží dokonce víc než na oblečení.
Určitě se vám to už někdy stalo. Pocit zvláštní nejistoty. Pocit, že vám cosi chybí nebo přebývá. Že dnes nějak nejste ve formě. Že se neumíte dobře vyjádřit. Jako kdybyste byli z nepochopitelných důvodů agresivnější nebo naopak zakřiknutější. Můžete mít bůhvíproč horší náladu. Nebo že nelze umlčet pocit, že něco nesedí, tak jak by mělo. Že se zkrátka necítíte dobře a nevíte proč?

Důvodů může být samozřejmě mnoho, ale klidně to může být pouze tím, že nemáte na sobě ty svoje správné boty!

Bota je totiž naše druhé já. Bota je místo setkání našeho těla se zemí. Je to spojení naší podstaty s hmotou země. Bota je ztělesněním toho, jakým způsobem kráčíme životem. Jaká bota, taková chůze. Jaká chůze, takové tělo. Jaké je tělo, taková je duše. Jaká je duše, takový je náš život!

Na každém detailu záleží!

Většina žen nepřikládá detailům nějaký zvláštní význam. Vlastně bych to měla říct trochu jinak. Většina žen netuší, že i na malinkém detailu záleží. Detail sem , detail tam …
A teď vůbec nemluvím o nějakém designu nebo stylovém prohřešku. Dnešní článek je více o psychologickém působení než o módě. Jediná mašlička na botě z vás totiž může udělat úplně jinou ženu!

Abych důležitost detailu názorněji ukázala, udělala jsem drobný experiment se svými botami.
Moje oblíbené boty značky Ecco. Jsou matné, decentním způsobem stříbrné, špička přiměřená – ani ostrá, ani kulatá, podpatek asi jeden a půl centimetru. Jsou hodně otevřené, aby prodlužovaly nárt, ale zase ne tolik, aby vylézaly prsty.
Jsou to neutrální, víceúčelové botky, k džínám i ke společenským šatům, nepůsobí ani výstředně, ani nudně. Jsou klasické, pohodlné a nadčasové.

A pak jsem si s nimi malinko pohrála. Trochu je přizdobila, vyfotila a taky upravila ve Photoshopu.
Prosím, zvolněte ve čtení …
Soustřeďte se a pokuste se na fotografie, a změny na nich, naladit. Jsou totiž velmi malé. Začněte vnímat působení těchto změn. Pokuste se číst jejich jemnou řeč. Čím lépe to nacítíte, tím lépe to uvidíte a tím méně pak budete v obchodech chybovat.

Jdeme na to …

Ještě jednou si pozorně prohlédněte botky v jejich původní podobě:

A zde jsem do špiček trochu zatlačila a stáhla jsem je hodně do kulata.
Sledujte:

A zde jsem špičky naopak zase protáhla. Vidíte?

Projeďte si znovu všechny tři fotky, pomalu nahoru a dolů, nahoru dolů …
Z těchto jednoduchých změn tvarů by mohlo být patrné například toto:

Původní podoba bot, tedy špičky ani příliš kulaté, ani špičaté, svědčí o vyváženosti jinu a jangu. Svědčí o smyslu pro proporce, o dostatku ambicí, sebevědomí a životaschopnosti kráčet si za svým. Vyváženost – ani ostré lokty, ani poddajnost.
Zakulacením špiček jako kdyby se botám ubralo na síle a průraznosti. Co je kulaté, to je ženské. A co je ženské, tak to je zkrátka měkčí a jemnější. Zakulacením špiček jako kdyby energie bot ustoupila do pozadí, stáhla se. Bota se bez špiček stává bezbrannější a poddajnější.
A naopak zešpičatěním bota dostává na síle a ostrosti. Špička svědčí o jangu a o akceschopnosti. Nositelka těchto špiček rozhodně nebude žádná bezbranná žena, která si bezelstně kráčí životem. Špička vždy evokuje dravost a průraznost.

A to byly zatím jenom špičky …

Ano, to jsme zatím pozorovali stejné boty, které se lišily jen povytažením nebo zatlačením špiček. Teď k nim přidám nějaké drobné detaily. Ve všech případech jsem ozdobu umístila jen jednu botu, aby byl zřejmý rozdíl.

Srdce na botách vytvořilo efekt ženskosti a hravé tvorby. Pokud je taková vaše duše, byla by škoda se o tuto symboliku ochuzovat. Zároveň se ale umístěním tohoto motivu trochu potlačila původní akčnost a energie. Naštěstí to zachraňuje abnormální velikost tohoto motivu – srdce, čímž jistá síla zůstává. Přesněji a lépe řečeno – nepotlačuji ji, ale spíše ji transformuje směrem do kreativity.
Na rozdíl od následujících motivů.

Růžová je prostě růžová. Co je růžové, to je milé a co je starorůžové, to je extra milé. Symboly typu srdíčko, kytička, motýlek … vždy ubírají na síle a energii. A když se snoubí obojí – tedy starorůžová kytička, tak to může dokonce změnit celkovou charakteristiku bot. Botky se stávají více ženskými, citlivými. Takové skoro až boty pro holčičky.

No a mašlička patří k těm nejsilnějším a zároveň nejdojemnějším jinovým symbolům. Mašlička dodává jemnocit a křehkost.

A pohrála jsem si ještě více. A k mašličce jsem ještě přidala zatlačení špiček. Tím se poddajnost mašličky ještě znásobila. Tyhle boty už nemůže nosit nikdo jiný než bytostně romantické ženy.

A tady trochu z opačného soudku. Zde jsem chtěla demonstrovat, že i prvek o velikosti necelého centimetru čtverečního, je-li dostatečně zástupný a výmluvný, může botám přidat dokonce i sportovní energii. Stačí geometrický, pravidelný tvar podpořený pruhy, jasnými barvy trikolory, a rázem by tyhle boty už nikdo ke společenské sukni nevolil.

Ano, opravdu stačí tak málo a bota už promlouvá docela jiným jazykem!

Viděla jsem v obchodech …

A aby to nebyla jen teorie, vyrazila jsem do obchodu a vyfotila to, co zrovna bylo aktuálně na pultech. Neřešila jsem cenu, kvalitu ani zpracování. Šlo mi čistě jen o to, co boty o sobě říkají.
A aby to bylo ucelené a přehledné, vzala jsem si na mušku jen úzký, srovnatelný okruh bot – černé, plné, jarní s žádným nebo velmi malým podpatkem. stylově trochu podobné těm mým. A černé jsou pochopitelně proto, že jich je v obchodech nejvíce. Dvacet černých párů na jedny barevné. Maximálně!

Špičky spíše jinové, mašle jinovost jen posvěcuje, ovšem díky jejím větším rozměrům už nepůsobí tolik bezbranně. Ale k černým botám, které se tváří spíše žensky, mi vždy trochu vadí podrážka přírodní světlé barvy, jež boty zbavuje elegance a omezuje jejich společenské využití.

Podobným příkladem jsou i tyto boty. Možná trochu méně podařeným. Kulatost špičky a motiv mašle vůbec nesedí k hrubé, vroubkaté podrážce. K sukni – s výjimkou ryze sportovní – jsou téměř vyloučené.

Díky širokému gumovému pásku přes nárt, který připomíná cvičky, jsou tyto boty předurčené ke sportovnímu použití. Bílá podrážka se zářezy sportovní dojem ještě silně umocňuje.

Opět hrubá, masivní podrážka, ale aspoň jsou bez mašle. Ale stejně – boty, které ze shora působí jako baleríny, k hrubé podrážce příliš neladí.

Vidím kombinaci sportu a lesklé extravagance. Což jsou dva styly, které k sobě nemají až tak daleko. Ideální pro ženu, v níž se tyto dva styly snoubí. Pozor na již zmíněnou kombinaci bílé podrážky a černého svršku. Ať se stylově tváří, jak chtějí, tato barevná kombinace vždy směřuje ke sportu. A zde navíc ještě bílé štepování  celou sportovně-hvězdnou kombinaci zesílí.

Jednoduché, bez nevhodných kombinací a zbytečných ozdob. Pokud chcete černé boty s trochou celoplošného efektu, můžete po nich sáhnout. Ovšem lesk a struktura svršku si už dále bude vadit s jakýmkoliv dalším efektem. Pozor na to. Už žádné vzorové punčocháče, kalhoty, sukně. A vzorem nemyslím jen leoparda nebo puntíky. Myslím tím i nepatrně vytkávaný proužek. Takže tohle všechno zvažte … k čemu je vlastně hodláte nosit?

Klasické elegantní střevíce. Klasika, lesk a pohodlí díky stabilnímu a nepříliš vysokému podpatku. Elegantním ženám budou velmi slušet. Ale vy ostatní si na ně dejte pozor. Vše, co podporuje klasickou eleganci, nám ostatním přidává na věku, usedlosti a dodává až přísný dojem.

Když potřebujete neutrální, lehce přizvednuté boty k co nejuniverzálnějšímu použití, tak volte něco takového. Základním, neutrálním kouskem nic nezkazíte a šmrnc můžete dodat například skrze barevné, vzorované punčocháče a další prvky outfitu.

Také klasika, ovšem přidaný detail v podobě úzké mašle s kovovým čtverečkovým středem již směřuje k decentní eleganci. Nevěřte tomu, že malé detaily nejsou příliš vidět a tudíž nejsou důležité. Mně třeba zrovna díky tomuto pásečku připomínají boty mojí babičky za cenu Kčs 40,- z frcu.
Prostě moderní už ne a k pěknému retru ještě hodně daleko.

Vcelku ostrá špička, která musí souznít s jistým druhem jangu nebo tvrdosti v některých ženách. Špička si proráží cestu dopředu a geometrie předělu lesklé a matné části to jen umocní. Co je totiž geometrické, to je přímé a respektuje řád. Opět by po nich měly sáhnout elegantní ženy. Ostatním ženám můžou takové boty dodat nepříjemnou, štiplavou energii.

Téměř pravý opak elegantních bot. Měkkost materiálu v kombinaci se štepováním navozuje dojem obuvi starých národů, např. indiánů. Budou slušet avantgardním ženám. Mašlička zesiluje jinovost, takže ještě upřesňuji – avantgardním ženám, ale jemným, blíže k hranici romantiky.

Zdánlivě podobné – ovšem opravdu jen zdánlivě. Možná materiálem a štepováním. Jinak jde o velmi odlišné boty. Přes nárt jsou rovně zavřené a trochu připomínají pánské mokasíny nebo slámové espadrilky. Na rozdíl od předchozích avantgardních, budou tyto slušet spíše ženám ležérním. A pokud se najde nějaká ležérně-avantgardní, tak to bude typ bot přesně pro ni.

Lesk, kulatá špička a mašlička předurčují nošení pro jemné, spíše drobné ženy, ideálně romantické. Sáhne-li po takových botách jiná žena, je pravděpodobné, že jí (nevysvětlitelně) odeberou vnitřní sílu, temperament a budou ji brzdit.

Podobná řeč jako u předchozích, jen s tím rozdílem, že vnitřní okraj je ještě zvýrazněný lemováním, což na ženskost a poddajnost ještě více upozorňuje. Ještě si neodpustím poznámku, že podobné typy bot více než černým, sluší barevným a pastelovým odstínům. Romantickým balerínám černá přidává na staromódnosti. Když už černé, tak lépe černý lesk.

Zlaté doplňky, byť malé, jsou takzvaně „na pováženou“. Kočičí zlato ve spojení s koženkou a nízkou cenou většinou nevěstí nic dobrého. A zde se mi ještě nelíbí příliš mnoho motivů – předěl na špičce, proplétání, mašlička, zlaté konce. Na noze můžou takové boty vytvářet pocit vnitřního neklidu a nejistoty.

Struktura proplétaného svršku na mě, bohužel, působí spíše jako prostírání než zajímavá botka. Prvky jako kulatost balerín, mašlička, černá barva, proplétání … to je tak specifická směsice, u které je velmi malá pravděpodobnost, že někomu bude dobře slušet. Prostě – prostírání s mašličkou – opět může vyvolávat nevysvětlitelný pocit neklidu.

Odlišnost špičky od zbytku obuvi bývá často riskantní počin. Bota jako kdyby byla poněkud useknutá a špička nepřirozeně připojená. Díky vnitřnímu lemu působí trochu jako taneční obuv, ale jako kdyby na tuto baletní nožku někdo násilně navlékl extravagantní špičku. Jako kdyby to bylo nějaké provizorní řešení? Za mně velmi rozpolcený dojem. Může v nositelce vzbuzovat neupřímné, matoucí, falešné pocity.

Klasická mokasína čistého stylu. Bude slušet nejvíce ženám ležérním, které tíhnou k minimalistické, až pánské módě. A nejste-li taková, tak vám tato botka bude odebírat ženskost a sex appell.

Žensky působící botka, která snoubí dokonce tři jinové prvky – kulatost špičky, mašličku a vykrojení (já tomu říkám fraktál ženského výstřihu). Zbytečná je tam již ta stříbrná ozdoba. Pokud nejde odstranit, tak bych řekla že tyto boty „naprosto zabila“. Ženám, které jsou poněkud akčnější, mohou takové „trojjinové“ boty neviditelně odčerpávat jejich sílu.

Bota ženská, dokonce i s mašlí … ale ozdoba něco přebíjí, něco jako kdyby mění … Výřez v ní mi připomíná cosi jako erb, vzor na fresce, kalich .. nevím přesně. Ale i taková maličkost může mít za následek, že doplní botám něco silnějšího, že přebije nevinnou, slabší ženskou energii.

A na závěr černá s podporou bílé. Lesk, kontrasty, mašle spíše geometrická, trošku více přísná než aby ztělesňovala dívčí poddajnost. Na první pohled elegance, ale na druhý více hravosti a retro efektu. Pro elegantní ženu možná málo stylové, pro romantičky moc elegantní. Těžko říct pro koho budou … spíše pro nějakou nekonvenční ženu, která preferuje nadsázku a vtip nad přísnou elegancí.

Vědět víc!

Nenechte se zkrátka nikým přemluvit k nákupu, o kterém nejste úplně přesvědčeni. Ani dcerou, matkou, prodavačkou, ani sami sebou! „Hele, ty ber, ty jsou docela pěkný, kde budeš co jiného shánět?!“
Neexistuje. Nekupujte kompromisy. Teď už víte, že jediná mašlička promění vaši seriózní osobnost v diblíka a vy přece nemůžete chodit po kancelářích svých podřízených jako diblík.
Teď už víte víc.