Naše nenošené oděvy ve skříních byly pořízeny za podobných okolností

Při třídění oděvů, ať již vlastních nebo svých klientek, jsem si uvědomila zajímavé spojitosti. Za nenošenými kousky z našich skříní se často skrývají velmi podobné příběhy. Zjistila jsem totiž, že byly pořízeny za téměř shodných okolností. Tyto okolnosti jsem popsala a rozdělila do osmi skupin.
A dobrou zprávou hned na začátek je, že když se těmto situacím v budoucnu vyhneme, tak máme velikou šanci tyto chyby již více neopakovat.

I.

Byly to nevhodné dárky

Je známou pravdou, že často dáváme takové dárky, které bychom sami rádi dostávali. Je užitečné si tuto skutečnost uvědomit a přestat již nadále své blízké obdarovávat předměty dle svého vlastního vkusu.
Viděla jsem u svých mladých zákaznic příliš mnoho usedlých oděvů a doplňků, které jim darovaly jejich elegantní tchýně a matky.

Zde platí jediná a nejlepší rada – jednou provždy se upřímně a na rovinu vyjádřit. Tvrdou skutečnost, že již nechci dostávat oděvy lze říct šetrnými, a přesto dostatečně vhodnými, asertivními způsoby. Má to smysl i za cenu, že se tchýně na jistý čas urazí. Však ona se z toho nějak vzpamatuje. Není přece malá holka, už musela v životě zažít horší věci.

Obdobně nevhodné dárky mohou pocházet i ze zdánlivě lepšího způsobu obdarování – kdy vás dárce – tchýně, matka, manžel … vezmou do obchodu a řeknou: „Něco si tady vyber“. Což není vůbec záviděníhodná situace. Jste omezena nabídkou obchodu, časem a snahou se dárci zavděčit. Je to velmi ultimativní a stresující a s největší pravděpodobností to celé směřuje ke kompromisu, tedy k další zbytečnosti do vašeho šatníku.

Když už musí dárky vašich blízkých nutně směřovat k oblečení, tak ať vám raději zakoupí dárkový poukaz do vašeho oblíbeného obchodu nebo rovnou do celého obchodního centra.

II.
Nekoupila jste si věc, ale zážitek

Když jsem zahlédla tuhle halenku, tak jsem po ní okamžitě zatoužila. Připomněla mi totiž atmosféru romantické večeře při svíčkách a v celém tom působivém výjevu mne samotnou jako svůdnou ženu s odhalenými rameny. Pod tíhou této snové a vášnivé atmosféry jsem si halenku zakoupila.
Bude tomu dobrých šest, sedm let a dosud jsem ji neměla na sobě. Nešlo totiž vůbec o halenku. Halenka byla jen prostředník, jen taková zkratka k zážitku. Tehdy jsem si nekupovala věc, ale představu, kterou jsem toužila prožít. Pozor na to.

III.
Koupila jste si zkrátka něco hezkého

Moc se vám líbila tahle tylová sukně. Soulad jemných pastelových tónů a ještě k tomu mašle. Celá tahle pudrová scenérie podvědomě brnkala na vaši vnitřní něhu a romantiku.
Vzpomínáte? Je to již tři roky, co jste si ji pořídila a přitom ještě nikdy nenastala její chvíle slávy. Visí ve skříni i s cedulkou.
Proč? Protože jste podlehla její kráse jako objektu!
Pamatujte, že oblečení není objekt. Oblečení musí souznít s naší osobou a hlavně jeho účel spočítá v tom, že bude nošeno! Nezaměňujte proto objekty a oblečení. Objektem je obrázek, soška, květina, vázička, ale ne sukně!

IV.
Nechala jste se přesvědčit

Jste v kabince a zkoušíte si něco docela pěkného. Docela! To je to správné slovo. Docela znamená ne až tak úplně“. Váháte – koupit, nekoupit. Potřebuji – nepotřebuji. Unosím – neunosím. A pak na nerozhodnou misku vah prodavačka přihodí podpásovou větu: „To je ale už poslední kousek!“ A je rozhodnuto. Kupujete!
A teď vám to doma visí a vy jste z toho celá zklamaná.

Pamatujte si, že když si nejste jistá, tak nic nekupujte. Nenechte se nikým jiným ani sami sebou přesvědčit. Nevím znamená totiž NE! Nevymýšlejte, nehledejte žádné další posvěcující důvody a indicie. Je to prosté. Když nevíte, tak nekupujte.

V.
Osud vám chtěl zabránit, ale vy jste na to nedala!

Nemají vaši velikost. Snaživá prodavačka přispěchá s nabídkou, že obtelefonuje pobočky a nechá vám ji přivézt. Na začátku možná trochu nejistě váháte, ale nakonec souhlasíte. Aktivně se tedy do akce zapojíte. Necháte si zaslat sms, pro zboží si další den extra přijedete …. a po čase si smutně uvědomíte, že to celé stálo tolik energie a vlastně jste to dosud neměla na sobě.

Nemáte u sebe dost peněz a kreditní kartu jste jako na potvoru nechala doma. Hned druhý den se do obchodu rychle vracíte. Koupíte a … nikdy nenosíte. Nepochopila jste, že „zrovna nemít peníze“ bylo znamení, že nemáte nic kupovat.

Za výlohou vidíte něco zajímavého. Chcete jít dovnitř, ale mají zavřeno. Jak to, vždyť už je devět pryč? Čekáte, nervózně chodíte kolem. Měla byste raději už jít a nechat to tam, když neumí včas otevřít. Po deseti minutách prodavačka konečně přichází a vy navzdory všemu koupíte. A opět nenosíte. Neměla jste čekat. Měla jste jít a ušetřila byste. Takže jste opět neuposlechla znamení shůry, že když právě nemají otevřeno, tak to není nic pro vás.

V obchodu neberou kreditní karty. Jste z této informace trochu rozladěná. Vždyť je to velmi drahý obchod? To čekají, že budu chodit s pěti tisíci běžně v peněžence. Prodavačka vás pošle k bankomatu. Přestože nechcete vybírat a vlastně ani s takovou obchodní politikou nesouhlasíte, trmácíte se a hledáte bankomat. Vyberete, koupíte, ale nakonec ani toto nebyl žádný úspěšný kauf. Opět jste přehlédla znamení a šla proti sobě.

Závěr všech situací – Nejdou-li věc úplně hladce, tak to není nic pro nás! Jen jednoduché je to správné. Jakmile se věci začínají komplikovat, tak je lepší zařadit zpátečku.

VI.
Viděla jste to na kamarádce

„Ty máš ale krásnou halenku! Kde jsi ji koupila?“ Pokud vám to kamarádka prozradí a vy si pro ní s radostným očekáváním hned běžíte, tak se připravte na to, že se kýžený efekt možná vůbec nedostaví. Vysvětlení je velmi prosté. To, co se vám líbí na kamarádce, tak to sluší právě jen jí. Jen jí! Jejímu barevnému typu, její postavě, jejímu stylu. To, že něco obdivujete na někom jiném, vůbec neznamená, že to bude slušet i vám. Spíše a s největší pravděpodobností nebude. Vy si musíte najít něco svého! Něco, co bude slušet právě a pouze jen vám.

VII.
Byla jste na nákupech s kamarádkou

Když jdeme nakupovat společně s kamarádkou, tak vždy tak trochu hrozí, že se naše energie budou překrývat a tříštit. A možná si vzájemně vadit. Je velmi těžké ubránit se vzájemnému vlivu. Například – budete-li preferovat čistý, ležérní styl a vaše kamarádka extravaganci, nikdy nemůžete dojít ke zdárnému konci. Je totiž velké umění oprostit se od vlastního vkusu a radit a pomáhat vybírat oděvy nestranně a nezaujatě (o tom můžu něco vyprávět!).

VIII.
V tu chvíli mi to přišlo jako bezva nápad!

Stojíte před tričkem s crazy nápisem a impulsivně propadnete dojmu, že to bude velmi vtipné, když si ho pořídíte. A bude-li jeho cena natolik příznivá, aby podpořila vaši impulsivnost a převálcovala zdravý rozum, tak je pravděpodobné, že podlehnete.
S odstupem času doma jen zíráte a říkáte si: „To jsem tenkrát upadla na hlavu nebo co?“

Takže …

Nejlepším řešením je vědět, kdo jsem a co mi sluší. Spoléhat se na svůj úsudek. A když je těžké ustát energii vašich kamarádek, tak raději nakupovat sama. A kdybyste si měla pamatovat jen jedinou větu z tohoto článku, tak by byla tahle: když nevíš, tak raději NE!