PROČ: to nenechají jednoduché!?

Proč to nenechají jednoduché!

Procházím obchody a míjím již několikátý model s bílým límečkem. Zdálky nebo na stojanu vypadají docela pěkné, jakmile ovšem přistoupím blíže, tak vidím problém. Možná že si říkáte: „Jaký?“
Pokud jste ale pravidelnou čtenářkou mého blogu, zřejmě již tušíte, odkud onen problematický vítr vane.

Problém není o nic méně důležitý, přestože je vlastně docela maličký. Někdy měří dokonce jen pár milimetrů. A může se nazývat různě. Třeba výšivka, zdobení, dekorace, nápis, květinka, vážka …

Na první pohled to může být zdánlivě nevinná, romantická drobnůstka, ale v širším pohledu na náš styl a smysluplnou skladbu šatníku je to skutečně problém.

Rozdíl mezi obchody s kvalitní módou a těmi rychloobrátkovými, levnými,  je právě v používání těchto detailů !

Protože nebýt jich, tak by se tričko klidně mohlo zařadit do kategorie nadčasové!
A co znamená nadčasové?
Význam tohoto slova spočívá přesně v jeho názvu.
Nad – časy …
Což znamená na dlouhé časy.
Což znamená na několik sezón.
A takovým může být jen tričko jednoduché, univerzální, variabilní.

A pokud náhodou zatoužíte po jisté dávce zdobnosti, tak si ji tam zaranžujete samy skrze vlastní doplňky – brože, šperky, květiny, mašle. Zapojíte vlastní kreativitu a sáhnete do své šperkovnice nebo šuplíku s galanterií.

Kupuj, kupuj, kupuj …

Řeknu to úplně jasně a bez okolků. Dnešní svět je nastaven tak, aby nás nutil neustále něco kupovat, aby z nás tahal peníze. Už nestačí mít jedno tričko, jedny džíny a k tomu jedny boty. Dnes jsme tlačeny do toho pořizovat si neustále něco nového! Nové barvy, nové vzory, nové střihy, nové detaily … Kolekce se nemění jako dříve dvakrát, nejvýše čtyřikrát do roka, ale obchody vystavují zboží každý týden.

Dobrým zákazníkem je dnes míněn jen zákazník častý a pravidelný! Proto všude cítíte ten tlak, tu snahu upsat si vás skrze věrnostní karty, kupónky, lepítka, razítka, newslettery, slevy …

Deset podobných a ani jedno pořádné!

Jak to souvisí s naším tričkem? Jednoduše. Kdyby tohle triko totiž výrobci nechali čisté, bez dekoru, tak by se připravili o možnost, že si ještě někdy koupíte jiné, podobné. Místo toho tam právě radši našijí kytičku. A příště krajku. A pak motýlka a pak bůh ví co ještě. Jen aby nebylo stejné. Jen aby to bylo další do vaší (nekončící) sbírky.

Jejich záměrem je totiž to, abyste měla plnou skříň věcí, z čehož ani jedna z nich nebude pořádná.
A vždyť se jim to také daří. Každá z nás to může potvrdit. Skříně praskají ve švech a když dojde na to, obléci se na nějakou událost, tak najednou nemáme co na sebe. Každá věc „hraje“ sama za sebe, každá máme totiž nějakého toho motýlka a ony pak k sobě vzájemně nepasují. Nebyly totiž pořízeny smysluplně, ale nahodile, emotivně, chaoticky.

Zkrátka: „Deset triček podobných a ani jedno pořádné!“

Pohrála jsem si s bílými límečky

A když už je řeč o bílých límečcích, tak jsem udělala pár fotek se svou figurínou.
Nechte na sebe jednotlivé fotografie s malými rozdíly působit.
Vnímejte řeč drobných detailů!

Tato varianta límečku bývá většinou součástí jednoho modelu, límeček přišitý napevno k tričku nebo svetříku. Lze ji sice také docílit košilí a svrškem, ale není to až tak jednoduché. Jde-li vám právě a přesně o tento dojem, tak je lepší koupit to vcelku. Uvidíte dále.

A pro koho je určen a co o své nositelce říká?
Tento model je typickým příkladem toho, jakou má oblečení silnou výpovědní hodnotu. Vzpomeňte, kde jste něco podobného viděla? Ve filmech. Takto byly oblékány guvernantky, panské a služebné v bohatých rodinách. Drobný bílý límeček jim měl dodat známku ženskosti, čistoty, preciznosti a poslušnosti. A právě tyhle souvislosti nejsou náhodné. Je potřeba o nich vědět a zvážit je dříve, než si něco takového pořídíte. „Souvisí to všechno nějak s vaší povahou? Snoubí se ve vás cosi poddajného, rezervovaného, poslušného a až poněkud naivního A také trochu upjatého.“ A pokud nic z toho nemáte v povaze, pak v tomto modelu budete vypadat nanejvýš jen jako maska na posledním zvonění.

Pozor na to! Oblečení musí souviset s našimi vlastnostmi. Nezapomeňte, že oděv je jen prodloužení naší duše. Jen další vrstva naší osobnosti.

A tady je pěkně vidět, že není límeček jako límeček. Pokud se vám líbil předchozí model „guvernantky“, pak ho tato variace „jen vystrčit bílý límeček ze svetru“ nazastoupí.
Takhle nějak jste možná vypadala ve třinácti letech coby vzorná a poctivá studentka. Nic víc. Žádné skryté, rafinované emoce. Nic. Jen čistá pracovitost a řádné studium. Děvče aspirující na čestné uznání „hodná holka, vzorná žákyně, svědomitě plnící funkci nástěnkářky.“ Moc pěkně to dnes nezní, což?

A zde o něco více porozepnuté. Přísně školácký dojem to sice trochu srazí, ale stejně je to pořád vzorné a studentské.

Stejný model „guvernantky“ jen s tím rozdílem, že černý svetřík nahradil béžový. Tím že zmizel kontrast černé se z halenky vytratilo něco, co ještě mohlo trochu překvapit. (I ze služky se občas vyklube pěkně vykutálené děvče :-) Ve variaci s béžovou je halenka prostě ještě více poddajná a školácká.

Ale stačí jen trošku povytáhnout, rozbít upjatost a upravenost. Celkový dojem je uvolněnější, nekonvenční. Že by příslib nějakého nečekaného překvapení?

Zvláštního dojmu celý outfit získá  – zvednutím límce. Už vidím jak by mě hned maminka začala upravovat a pěkně způsobně límeček zpátky usadila a uhladila. Pokud vám tento styl sedí, tak na nic nedbejte a nenechte se upravovat. V tomto postavení límečku je totiž něco velmi vznešeného a netuctového.

Zpestření pomocí starožitného šperku. Přísný dojem uzavřeného límečku zjemní trocha klasické ženskosti.

A zde oživení díky štrasu. Jeho nošení není třeba omezovat jen na večerní příležitosti. Já bych doporučila právě naopak. Nudný, upjatý outfit dokáže velmi podpořit a nečekaně oživit.

A poslední ukázka. Strohost a formálnost kombinace košile a svetru velmi obzvláštní nečekaný šperk. Náhrdelník ve stylu obojku, ovšem v duchu krajkových květů. Nevšední kombinace a překvapivý výsledný dojem.

Ať již jste povahou guvernantka nebo spíše její milostpaní, tak vám v každém případě děkuji za pozornost a přeji krásný sebevědomý den.
P.s. Rozebrala jste si někdy toto, dnes tak hojně používané slovo? Sebevědomý totiž znamená sebe – vědomý! Vědomý – sebe! A to i ve smyslu, že jsem si vědomá toho, co mi přesně sluší.