Překvapivě: tři na internetu nejhledanější věci s přízviskem – ELEGANTNÍ!

Hodně píšu. Píšu pravidelně články na svoje tři blogy, píšu bohaté popisy k produktům na svém e-shopu a proto se mi velmi často stává, že na internetu hledám k určitým, často se opakujícím výrazům – synonyma.
A právě nedávno se při jednom takovém hledání zrodil námět na tento článek.

Stalo se tak, když jsem do prázdného políčka vyhledávače Google zadala slovo:
ELEGANTNÍ.
(Potřebovala jsem rozkošatit popis k článku na placeném Stylovém.blogu o herečkách, které ztvárňují historické postavy.)
Ale ještě dříve než jsem stihla napsat poslední dvě písmena mi rychlý vyhledávač sám nabídl hitparádu nejhledanějších slovních spojení ke slovu ELEGANTNÍ. 
Nabídl mi přesně toto:

A to mě rozesmálo.
Tohle jsem tedy opravdu nečekala.
Na prvním místě rouška, na druhém batoh a na třetím legíny!
Hned jsem udělala PrintScreen obrazovky, protože tohle by mělo být uchováno.
Tři nejhledanější produkty počátku jednadvacátého století s přízviskem ELEGANTNÍ jsou ROUŠKA, BATOH A LEGÍNY! 

„Kdybych si dala za úkol vymyslet tři věci, které jsou svou podstatou nejvzdálenější tomu, aby ztělesňovaly eleganci, tak bych to nikdy nemohla vymyslet lépe.
Což je ale vlastně úžasným potvrzením toho, že neexistuje nic zajímavějšího a zároveň bizarnějšího než samotná realita!“


Ano, dalo by se říci – drobnost – tři hledané elegantní věci – ale jaké to skrývá velké souvislosti.
Třeba tu, že člověk nejčastěji hledá to, co nikdy nelze nalézt. A nebo, že to co se jeví jako nejabsurdnější možnost, se nakonec opravdu stane. A vůbec tím nemyslím jen módu, ale veškerá lidská dění, třeba politiku …

A přestože jsem ani na jednu z navrhovaných možností ze zvědavosti neklikla, tak si umím představit, co za elegantní produkty by se mi asi tak nabídlo.
Byly by to nikoliv věci skutečně elegantní, ale ty, ke kterým toto přídavné jméno někdo napsal, aby navýšil jejich vkusnost a prodejnost. A s největší pravděpodobností by to zřejmě byly věci černé.
Protože černá barva je něco jako černá sametová opona v divadle, která zakryje scénu, ať už se na ní v předchozím dějství odehrávalo cokoliv. Černá je záplata pro ty, kteří dosud neobjevili jiné slušivé barvy. Černá je odpovědí na otázku, na kterou nevíš, co lepšího říct. (Ale nenechte se mýlit, nic proti černé nemám. Já ji sama také nosím a na výše uvedeném konstatování to nic nemění.)

Trochu jsem s tou černou odběhla …, takže se raději vrátím zpět ke třem elegantním věcem a zopakuji:
Ano, nejčastěji (a nejurputněji) člověk hledá to, co nelze nalézt.
Protože ať věnujete všechen svůj volný čas na hledání elegantní roušky, tak žádnou takovou nenajdete. A obdobný problém bude i s batohem, i s legínami …

Paradox nejčastějšího hledání je v tom, že právě tři nejhledanější elegantní věci nemohou být svým charakterem elegantní!
Všechny tři věci mohou mít mnoho jiných dobrých vlastností. Mohou být praktické, pohodlné, účelné, kvalitní, mohou být z přírodních materiálů. Mohou být bavlněné, elastické, prodyšné, příjemné na nošení, barevné, ručně ušité … Mohou být cokoliv, jen ne elegantní.

Pozor, tuším, že právě v tuto chvíli může být milovnice legín nebo batohů poněkud rozladěna … takže je na místě říct: „Prosím, neunáhlujte se a nezačínejte teď psát komentáře o tom, že vy to vidíte jinak … zachovejte klid a článek dočtěte. A stejně jako s černou barvou, je třeba dodat, že já sama jsem velká milovnice legín. Tak!“

Nelze totiž od věcí očekávat vlastnosti, které vám nemohou dát. Stejně jako vám vrabec nezazpívá jako slavík a slavík neudělá okrasu barevným peřím jako papoušek, tak z roušky nevyždímáte eleganci, ani kdybyste stokrát chtěli, protože v roušce žádná elegance není. Rouška je ochrana, rouška je nutnost, kterou musíme ze solidarity strpět. A stejně jako nemá cenu proti ní bojovat, ostentativně ji odmítat, tak od ní nelze očekávat, že bude elegantní. A to ani když bude vyrobena z látky se vzorem Burberryho kostek, ani když bude poseta do sebe vzájemně propletenými písmeny slavných monogramů.

A co batoh a legíny? Dávám je záměrně do jednoho odstavce, protože to oba dva kousky mají co do elegance podobně. Obě to jsou věci, které mají svá předurčení. Jiná než-li elegantní. Jejich předurčením je praktičnost a pohodlí. Tím ovšem nechci říct, že by se elegance s praktičností a pohodlím nějak zásadně vylučovala, to rozhodně ne, ale jsou to kategorie, které se míjejí. Každá z nich reprezentuje jiné hodnoty, jsou vzájemně nezávislé. Jako ve fyzice – jedno je jako délka a druhé jako hmotnost. Každá veličina měří něco jiného.

To jen trend dnešní doby zatřásl pytlem plným různorodých věcí, sportovních i elegantních a promíchal je. A výsledkem tohoto módního mixu je, že se batohy, legíny a tenisky vydávají za elegantní. A jestli je to dobře nebo špatně, je na uvážení každé z nás, ale protože se nacházíme na půdě mého blogu, tak mohu říct svůj názor, že za mne je lepší nechat věci ve svých kategoriích. Batoh a tenisky sportu, eleganci kabelkám.

A nejcennější část tohoto článku přichází právě teď, téměř před koncem.

Nedává příliš smysl zadávat do vyhledávače zboží přídavná jména, která znamenají určitou kvalitu. Třeba právě eleganci. Elegance není stejné přídavné jméno jako třeba červená kabelka nebo bavlněné tričko. Přídavná jména nesoucí kvalitu nelze hledat v názvu výrobku. Pozor, teď možná řeknu něco, co na první pohled zní podivně, ale je to tak:
„Elegance věcí je něco, co poznáte, když eleganci v sobě máte. Pouze tehdy ji totiž můžete rozpoznat.“
Eleganci můžete najít v sekáči, ale vůbec ji nemusíte najít v luxusním butiku, který se elegantními přízvisky ohání jako pes ocasem.

A jsem u jádra věci. Eleganci nelze jen tak jednoduše prodat. Eleganci si nelze jen tak jednoduše koupit. Je to podobné jako s příslovím: „Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí … aneb komu není elegance dána, ve věcech si ji nekoupí.“

Není elegantních věcí, elegantní jsou lidé. Lidé jsou tou energií, která dodá věci eleganci. Budete-li vy sama elegantní, pak i batoh na vašich zádech a legíny na vašich nohách budou prodchnuty – nejprve vybrány a pak nošeny – s elegancí a noblesou vaší osobnosti.
Neočekávejte eleganci od věcí samotných. Je to právě naopak. To věci očekávají od vás, že je budete s elegancí nosit!
Je to jako kdybyste šli do papírnictví a žádali pero, které píše krasopisně. Ne pero, ne batoh, nýbrž vaše ruka a vaše osobnost dodá písmu a oděvům krásu a eleganci. 

Lidé, bohužel nejčastěji hledají venku – ve věcech – právě to, co tam nikdy nelze nalézt. Co lze nalézt pouze a jedině uvnitř v sobě. A je jedno jestli se tomu říká svatý grál nebo elegance.