Možná poněkud nezvyklá otázka: co je naše a co je od pánaboha?

Po dlouhé době jsem udělala výjimku a přidala jsem se k manželovi, který seděl v obývacím pokoji a díval se na televizi na zábavný pořad Karla Šípa Minišou.
Zábavné „rozhovory“ nemusím už z principu. Nemohu se zbavit divného pocitu z toho, že dva nebo více lidí sedí u stolku, baví se a v hledišti tomuto jejich bavení jen tak přihlížejí více než desítky lidí (a u obrazovek pak další miliony).

A u pana Šípa mi, bohužel, jeho způsob pokládání otázek a komentování odpovědí přijde příliš předvídatelný, příliš návodný, příliš okatě scénářovitý – asi má nařízeno, aby ze sebe dělal trochu hloupějšího. A to celé proč? Podezřívají autoři snad diváky, že by bystřejší formu nepochopili? Nebo se bojí, že by chytrá zábava nebyla dostatečně zábavná?

Ale v tomto úsporném „covidovém“ formátu pořadu bylo něco jinak. Lépe. Asi to, že se odehrál v poměru jeden na jednoho, face to face a navíc bez publika. Rozhovor plynul přirozeně, přímo, skoro jako by se spolu bavili jen tak v hospodě u piva. Mluvím o dílu, jehož hostem byl Jaromír Nohavica.

Byl to opravdu moc milý, upřímný a moudrý díl. S chutí jsem si ho ze záznamu pustila ještě jednou. Jednak proto, že zralé moudrosti je kolem nás jako šafránu a jednak proto, že už se mi rýsoval námět na tento článek a já si chtěla pár vět pana Nohavici zaznamenat. Konkrétně jeho odpověď na Šípovu otázku:
„A jak ty, Jarku, vlastně skládáš písničky? Skládáš nejprve hudbu a pak slova a nebo opačně?
A pan Nohavica odpověděl tak brilantně, že vlastně prozradil mnohem víc, než na co byl dotazován:

„Píseň – to nejsou slova a melodie zvlášť. Píseň jsou slova a melodie spojená v jedno. Já tvořím, píšu ji a oboje se mi hned spojuje dohromady …. Cítím, doplňuji, přidávám, abych zůstal v té náladě. Obojí jde ruku v ruce. Melodie opraví text, text opraví melodii. Ale především mám pocit, že ta píseň už byla někde hotová (ukazuje směrem nahoru, ke stropu, k nebi …) Zdá se mi, že ten její tvar už někde existoval, jako by už hotová písnička někde nade mnou lítala. Jako bych ji jen v tichu svého podkroví, kde tvořím, nacházel … Jako bych ji jen po částech stahoval dolů, kde ji pak dávám na papír.“

Nemohu si pomoci, ale současná podoba pana Nohavici mi velmi připomíná jiného moudrého muže – pana Václava Havla … Což mne vlastně ani příliš nepřekvapuje. Podobný obsah mívá i podobnou formu.

Myslím, že těmito větami pan Nohavica velmi přesně popsal princip tvorby. Skutečné tvorby. Té opravdové. Za srdce beroucí. Nenapodobující a nevydřené. Té, která plyne zlehka a jako kdyby bez úsilí.

S tímto momentem uvědomění jsem se poprvé setkala už před mnoha lety, když jsem vyráběla keramiku.
Z celého nekonečného spektra možností, co se dá dělat z keramické hlíny, jsem se rozhodla pro velmi úzký okruh, pro keramické plastiky s motivy ženských obličejů a květin. Když dnes přemýšlím proč zrovna to, tak jediné, co mne napadá je, že mi šly rychle od ruky. Čímž vůbec nemyslím to, že bych usilovala o kvantitu, o rychlý výdělek, že bych je chtěla „sekat jako Baťa cvičky“, ale protože jsem cítila, že má-li něco mého stát za to, tak to dokážu jen v lehké hbitosti. Lehkou a rychlou rukou. Aby to bylo hotové dříve, než nad tím začnu přemýšlet a spekulovat. A skutečně jsem tehdy mívala velmi naléhavé pocity, jako kdyby byla moje ruka v těch pár vteřinách vedena. Někým nebo něčím. Zpomalení a nebo zvýšení pracnosti tento nevědomý proud tvorby brzdilo, přerušovalo, bojkotovalo …
Ale to vím – až teď.

Vyválela jsem hlínu, vyřízla tvar. Zabořila do ní prst, udělala čáru, pak jsem tu plácla otisk květiny, tu druhé a támhle třetí. Jedna měla ulomený lísteček, nevadí, naopak, tím lépe. Tu další máznutí, nožíkem pak naznačit stonky … a bylo hotovo.
Šlo mi to tak snadno, že to ani nestálo za řeč. Skoro mi až přišlo hloupé si za to říkat tolik peněz, kolik mi radila moje kolegyně a kolik zákazníci platili.
Hodnotu jsem si začínala uvědomovat až díky jedné své kamarádce, která byla do keramiky velkou fanynkou a tak jsem jí nabídla, že mi může v dílně pomáhat. A dala jsem jí právě práci na těchto plastikách.
„Vždyť je to tak snadné?! To jí půjde podobně jako mně.“
A kamarádka začala. Snažila se udělat to tak, jako bych to dělala já. Ale ouha. Přestože jsme obě používaly stejné techniky i pomůcky, tak její plastiky vypadaly divně. A rozdíl byl často jen v řádech milimetrů. Chtěla jsem jí pomoci a vše jsem jí znovu trpělivě ukazovala a vysvětlovala. Ale brzy jsem to vzdala. Došlo mi, že to, co odlišuje můj výsledek od jejího je slovy nepopsatelné a rukama nenaučitelné.

A právě od té doby jsem se začínala zabývat zvláštní myšlenkou, či možná lépe pochybností. Že to vypadá, jako by to tvoření snad ani nevycházelo ze mne … Jako by spíše skrze mne procházelo …

Jako bychom mi lidé nebyli autory svých děl, ale spíše prostředníkem …
Propojovacím článkem nějaké univerzálně kreativní, budu říkat božské síly a věcí – materiálů, hlíny, notových záznamů, pláten …

A náš úkol je v tom – ztišit se, zjemnit se, zpozornět – abychom nepřeslechli a neminuli setkání s naším osobitým proudem.
Čímž samozřejmě nemohu nezodpovědět dvě nabízející se otázky.
Jak svůj proud poznám?
A komu výsledek vlastně patří? Kdo je skutečným vlastníkem a autorem díla?

Za prvé odpovídám – proud poznáte jednoduše – že vám určitá činnost jde tak snadno, že se ji vlastně ani nemusíte učit, že máte až téměř pocit, že práci odvádí někdo za vás nebo někdo skrze vás.
A za druhé – nebojím se říct, že skutečným pravým autorem díla je vlastně božská síla a člověk je jen prostředník, jehož zásluha tkví v tom – nechat skrze sebe uměleckou tvorbu, poznatky, vynálezy, teorie, nápady … procházet a zhmotňovat.

Že je člověk vlastně jen něco jako tiskárna a bůh je jako hotový soubor v počítači, který se skrze tiskárnu vytiskne a potištěné papíry se pak můžou rozletět do světa mezi lidi.
A myslíte, že si tiskárna může nárokovat, že může být pyšná na obsah toho, co vytiskla?