Zvláštní to doba: ve které jste skoro divná, když jste hezky oblečená!

Dnešní dobou jsem původně zamýšlela posledních pár let, ale pak jsem si vzpomněla na film „Starci na chmelu“ a uvědomila si, že problém doby, o kterém chci psát, se započal již po válce. A že vlastně vyjde skoro nastejno, zda ženskost a hezké oblečení převálcovaly budovatelské montérky nebo děravé džíny.

Hanka: „Jsem tady manifestačně. I pracující může jednou usednout ke stolu jako člověk“. Profesorka Irena Kačírková: „Hanko, jdi se převléknout a choď k večeři jako všichni ostatní.“

Každý den chodím. Mám takovou trasu dlouhou asi tři kilometry. Není příliš frekventovaná, ale sem tam míjím jiné chodce, hůlkaře, cyklisty a bruslaře. Problém nastal, když přišla vedra, protože velká část této stezky vede na sluníčku. A já se nechci opalovat. Tedy nohy klidně, ale hlavně ne dekolt a obličej. Jednak mi více sluší světlejší pleť a také opravdu nepotřebuji ještě více urychlovat stárnutí a nechat si sluncem vytáhnout všechny nedokonalosti a pigmentové skvrny.
Řešila jsem, jak to tedy udělat a pořád se mi jako nejlepší řešení ukazovalo nošení širokého klobouku, který všechny zmiňované kritické partie zakryje. Jednoduché, leč …

Vynořovaly se otázky: A nebudu trapná? Je to normální – chodit v širokém klobouku? U moře klidně, ale na české vesnici? Nebudu vypadat směšně? Jako dámička? Neměla bych raději nosit něco normálního? Třeba sportovní kšiltovku jako všichni? To jsem ale hned zavrhla. Já a kšiltovka?! To tedy opravdu ne. Nemám nic proti kšiltovkám, ale milé dámy, jedna rada – v kšiltovce vypadají dobře jen ženy jangového sportovního stylu a to ještě ne všechny.
A moje úvahy nakonec skončily radikálním: „Bože, proč to vůbec řešíš! Ať si každý myslí, co chce. Co je ti po nich. Jde ti snad o to, co vyhovuje tobě a ne o ty druhé.“
A klobouk jsem si koupila. A pak sebrala odvahu a vyrazila na svoji trasu.

Sehnat pěkný a ne příliš drahý klobouk není vůbec jednoduché. Mají je sice – jak já říkám – v každém Céáčku – ale většina z nich má jednu velkou chybu – krempa nedrží, zvlní se a padá dolů. A vy pak spíše než jako Lady vypadáte jako Zahradní skřítek.

Dobu sportovní prolíná nová doba děravá

Cítím, že se nacházíme v období splývání dvou módních dob. Ještě se stále drží doba sportovní, která tady opanovala velmi dlouho. Harmonie, krása a dekorativnost byla nahrazena funkčností. Ženy odložily sukně, střevíčky, bolerka a nahradily je teniskami, kalhotami, tepláky, bundami a mikinami. Estetično bylo vykopnuto a na trůn usedla praktičnost.
A do této silné sportovní energie se nenápadně vkradla energie nedbalosti a ošuntělosti. Prototypem dnešní doby je toto – hubená dívka se zdánlivě neupravenými vlnitými vlasy, volný nebo přímo vytahaný svršek částečně zapracovaný vpředu do kalhot, objemná beztvará, leč drahá taška, pořádně rozdrbané džíny a k tomu tenisky. To je dnešní módní ikona.

Nenechte se mýlit tím, že tento styl úplně odsuzuji a že nutím všechny ženy do elegance. Vůbec ne (viz můj článek o eleganci). Jsou ženy, kterým ošoupaný styl velmi sluší, ale těch není mnoho. Rozhodně to nejsou všechny ty, které tak po našich ulicích chodí. Většině žen pořád nejvíce sluší ženskost! A proto je mi velmi líto, že rozlišit na první pohled muže od ženy dnes není vůbec jednoznačné.

Občas mě napadne, co by těmto fotkám „z budoucnosti“ asi řekly dámy z minulosti. Co by řekly na to, že toto jednou bude typický dámský vycházkový oděv? Možná toto: „To bude asi hrozná doba, když ženy nebudou mít ani na to aby si vyspravily svoje oblečení.“

Ouha …

Takže by se dalo říci, že dnes potkáváme na ulicích všechno možné – sportovní funkčnost, trendovou uniformovanost, pubertální výstřelky, směsici stylů „neurazí, nenadchne“a pak samozřejmě také nevkus i skutečnou nedbalost.  A to vše je běžné a nikdo se nad ničím z toho nepozastaví. Nikoho nic z toho nepohorší.
Ale zkuste se opravdu hezky obléknout a vyrazit jen tak „pro chleba“. Prostě normální všední den, ne žádný večírek.  Vezměte si pěkné šaty, lodičky, klobouk a kabelku. A když se ke všemu ještě narovnáte a hezky ladně „se ponesete“, tak se lehce může stát, že přitáhnete pohledy kolemjdoucích a dostanete se „do řečí“.
„Co si o sobě myslí?“
„Koukni na ní, na fiflenu, jak se nosí.“.
„Na hlavě klobouk a já přitom slyšela, jakej má doma bordel.“
Překvapilo by vás to? Mně tedy ne. Bohužel.

Je to smutné, ale chodit hezky žensky oblečená je dnes skoro výjimečné, až podivné.
Je mi líto, že se z outfitů dnešní doby vytratily pojmy jako upravenost, ženskost. Že nadvládu převzalo pohodlí a praktičnost. Že střevíčky nahradily tenisky. Že upravenost nahradila nedbalost. Že se kabelky proměnily v batohy nebo crossbody tašky, které přefiknou ženskou siluetu hrudníku jako nůž v másle.

zdroj Pinterest

Proč je to tak?

Proč to tak je? Proč jste divná, když jste upravená a hezky oblečená?
Jak je možné, že jsme to dopracovali tak daleko, že dnes nikoho nepohorší dívky se zelenou napůl vyholenou hlavou, tlusté ženské v legínách s visícím podbřiškem, macaté mladé holky s nohama do X narvané v nehezkých, bokových slimkách, chlapy v širokých šortkách, v ponožkách a do půli těla. Ale hezky upravená dáma – tak to je něco jiného – té se nic neodpustí.

Dlouho jsem hledala vysvětlení proč to tak je. A nakonec jsem došla k tomu, že je to vlastně velmi jednoduché.

V každé době nejvíc vadili ti lidé, kteří byli jiní. Když před sto lety ženy nosily elegantní sukně a šaty, tak byla divná ta, co nosila kalhoty. A dnes, když jsou ženy „mužsky kalhotové“, tak je divná ta, co je upravená a ženská.
Divní jsou vždy ti, kteří jsou jiní. Ti, kteří se většině nějak vymykají, kteří se něčím liší. No a bohužel v dnešní době, kdy je normální chodit „ledabyle, funkčně a nežensky“, tak jste divná, když právě chodíte hezky a žensky.
Lidé nemají rády ty, kteří jsou jiní. Ty, kteří něčím vybočují, ti kteří nejsou stejní jako oni. Jako většina. Jako dav.

Takže pokud už patříte mezi ty divné, tak si to hezky užijte. A pokud vás zatím jen láká vidina odlišení se, tak to pro vás ještě jednou zopakuji. Dnes se neodlišíte kroužkem v nose, tetováním přes půlku těla nebo vykukujícími koleny, ale právě paradoxně tím, že budete oblečená hezky, žensky a upraveně.