Moje soukromá konspirační teorie o velikosti oblečení

Oceňuji, že některé povedené a nadčasové kousky vyrábí firmy stále dokola, že s novou kolekcí nezmizí z nabídky. Jako třeba tílka se širokými, krajkovými ramínky v Promodu.
Tahle tílka jsou dokonce jedním z mých vůbec nejnošenějších svršků. A to po celý rok, od jara do zimy. A tak jsem se nedávno rozhodla jít si pro nové, pro to samé.

(Upřímně řečeno, byl to po velmi dlouhé době, možná i po několika letech, jediný kousek, který jsem si v Promodu koupila. Nemohu si pomoci, ale Promod už pro mne není ten stejný obchod jako býval dříve. Dříve jsem odtud měla spoustu zajímavých věcí, takových kreativních s francouzským šarmem, ale poslední dobou jako kdyby se tenhle šmrc z českých poboček někam vytratil a Promod se zařadil do průměru ostatních řetězců. Škoda.)

Co ještě včera bylo „Emko“…

Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem si šla pro tohle stejné tílko ve velikosti M. Když se mi ho podařilo najít v řadě ostatních velikostí, tak to tedy rozhodně nebylo stejné tílko jako to, co mám doma!
Už na první, letmý pohled bylo výrazně menší. Skoro bych řekla – že nehorázně menší.
A protože se také zabývám navrhováním a výrobou triček, tak vím, jaký je rozdíl mezi jednotlivými velikostmi, a tudíž mi bylo jasné, že mi nepomůže ani o číslo větší „Elko“, že ani to se svými čtyřmi centimetry navíc na obvodu pro mne nebude dostatečné. Pro jistotu jsem si tedy ze stojanu sundala i velikost XL.
A moje tušení se ukázalo jako správné. L – čili Large mi navzdory svému názvu nebylo vůbec velké, ale spíše menší. Příliš mě obepínalo a vzadu se ukázaly hluboké okraje podprsenky. Vyzkoušela jsem tedy velikost XL, která mi seděla dobře. Přesněji řečeno – která mi seděla stejně jako před třemi, čtyřmi lety – velikost M.

Aha, takže v Promodu si mám se svou velikostí přes prsa – cca 96 cm připadat jako EXTRA VELKÁ?
To ať jdou někam …

Doma jsem přiložila obě tílka přes sebe, abych si potvrdila, že dřívější velikost M a současná XL se k sobě mají „jak přes kopírák“.

Měla bych se cítit jako Extra Velká.
Jinými slovy také jako Extra zamindrákovaná

Koupila jsem si tedy velikost XL a cestou z obchodu jsem se nechala unášet svými myšlenkami, které mě dovedly až k vytvoření soukromé konspirační teorie na téma – co to znamená a co se začne dít, když se v obchodech zmenší velikosti oblečení? Když se žena s normální, střední postavou, ani diblík, ale ani žádná baculka, rázem označí jako Extra velká? No, co asi? Začne se cítit opravdu blbě!

Lidský mozek totiž hledá vždy cestu nejmenšího odporu a spokojí se s prvním, s nejjednodušším řešením. A tím vysvětlením je – jsi tlustá! Lidský mozek se nerad pouští do složitých úvah. Třeba – proč to ten výrobce dělá? A jestli to náhodou není všechno trochu jinak?

Třeba tak, že zmenšení každé velikosti o pár centimetrů ve finále způsobí obrovské finanční ušetření na materiálu. Všechno je naoko v pořádku. Stojan je zaplněn všemi velikostmi. Ramínka jsou pěkně v řadě za sebou … XS, S, M, L, XL, nic nechybí … jenže velikost XS nestoupá od standartu malých velikostí vzhůru, ale začíná se u útlých hrudníčků dosud nevyvinutých dívek. Jenže mi se nacházíme v obchodu s dámskou módou, nikoliv v dětském oddělení pro anorektická děvčátka.

  • Takže můj konspirační řetězec začíná tím, že se zmenšením velikostí zabijí dvě mouchy jednou ranou.
  • Ušetří se obrovské peníze ve výrobě a zároveň se v zákaznicích vzbudí dojem, že jsou tlusté a méněcenné! A tím pádem lépe manipulovatelné!
  • Na frustraci máme dobré řešení – můžeš si něco hezkého koupit.
    Nakupování je přece lékem na duši. Nakupuj! Utiš svůj žal.
  • Uvěřením, že je moje normální postava Extra Velká se stávám zároveň i skvělou kořistí pro druhého giganta současné doby – pro „hubnoucí“ průmysl.
  • Začnu se tedy poohlížet po rychlých řešeních – diety, knihy, programy …
  • Začlením se do fitness systému. Začnu chodit cvičit a peníze za členství mohou téct proudem.
  • Ruku v ruce s tím si začnu kupovat nové sportovní oblečení, obuv a pomůcky.
  • A co bylo na začátku tohoto obrovského a nekončícího řetězce? Jen o pár centimetrů menší tílko!

Systém má totiž rád lidi se sníženým sebevědomím, poraněné a zmatené, neb v zoufalé situaci se člověk jakéhokoliv stébla chytá. Méněcení, zranění a ustrašeí lidé jsou pro systém nejužitečnější. Reagují a dělají vše, jak se jim předloží. A ženy obzvlášť.

Jenže my jim na to neskočíme. My jsme mediálně gramotní a disponujeme kritickým myšlením. My umíme číst, co je za tím vším. Rozeznáme skutečnost od manipulace s cílem větších zisků. My víme, že označení XL není žádná skutečnost, žádná realita.
XL jsou totiž jen dvě písmena, která vůbec nic neznamenají!