Nepořádek v kabelce? Kdeže loňské sněhy jsou!

Narazila jsem na fejeton o tom, co nosí ženy v kabelkách. Ještě dříve, než-li jsem si ho přečetla, jsem vlastně věděla, o čem to asi bude. A také jsem věděla to, že ještě před pár lety by mě takový článek určitě pobavil. Ne tak už dnes.

Dokonce jsem i takový podobný tehdy sama napsala. Článek o tom, jaký mám nepořádek v kabelce. Úsměvnou formou jsem popisovala, co všechno s sebou vláčím! A když si ho zpětně přečtu dnes, tak jasně vidím, že kdybych místo slova kabelka dosadila slovo život, tak jsem si mohla ušetřit léta terapií. Co všechno si to v tom životě s sebou vláčíme?!
Tehdy jsem tu souvislost ovšem neviděla. Vždyť je to přece tak vtipné – popisovat svůj chlívek v kabelce. Přišlo mi to jako taková tragikomická zpověď typické dnešní ženy. Přišlo mi to milé a sympatické. A také trochu umělecky nekonvenční. Měla jsem naditou peněženku všelimožnými papírky z roku raz dva, že ani nešla zapnout, kapsín (jak říkal Miroslav Horníček) na dně kabelky a samozřejmě hlavně spoustu zbytečností uvnitř … Vláčela jsem s sebou obrovskou, těžkou tašku a dělala si legraci z žen s malými kabelkami, a také jsem razila různá alibistická hesla bordelářů o tom, že pořádek je pro blbce, že inteligent zvládá zmatek ….
A moje přesvědčení o tom, že je to takhle v pořádku, utvrzovalo velké množství souhlasných komentářů, palců nahoru a emotikonů.
Je snadné být úspěšná a vtipná, když ukazujete světu své chyby, když říkáte, že je to takhle normální, že v tom ostatní ženy nejsou samy .. Sdílený problém, menší problém. (Ale pořád problém.)

Byla jsem královna chaosu.
Dokonce jsem na tom postavila svou kolekci kabelek

Byla jsem víc než jen chaotická, byla jsem královna chaosu. Dokonce jsem si na tom postavila svou kolekci kabelek.
Inspirována svou vlastní zabordelenou kabelkou jsem dostala nápad. Vytvořit speciální kolekci kabelek, jejichž přední strana bude vlastně fotografie toho, co se všechno může nosit uvnitř v kabelkách. Jedna bude pro ženy s nepořádkem kosmetickým, druhá pro ženy s nepořádkem technickým, třetí nepořádkem dětským, čtvrtá nepořádkem směsným, pátá pro hypochondry … Prostě, ať si každá bordelářka najde tu svou variantu!

Nepořádek v kabelce? Kdeže loňské sněhy jsou!

Dnes už vím, že je to trochu jinak. Dnes už vím, že se v uklizeném životě žije líp!
A proto mě vtipné fejetony, články a blogy o tom, jak nezvládám, nestíhám a neuklízím už vlastně nebaví. Dnes chci být spíše inspirována, než se chlácholivě smát tomu, že to i druzí mají stejně blbě jako já.
Myslím, že lepší než se sebekriticky smát vlastnímu bordelu, je – uklidit si ho. A začít se dá kdekoliv, protože vše, co kolem sebe produkujeme, v čem žijeme – stejně jak vlastní tvář v zrcadle – jen odráží náš vlastní stav.
Nepořádek na pracovním stole – nepořádek v životě, zanedbaný vzhled – zanedbaná duše, spousta věcí a zmatek v kabelce – spousta zmatku v sobě.

A když uvidíte před sebou ve frontě u pokladny ženu, která vytahuje peníze z levné koženkové peněženky s ošoupanými rohy, nadité tunou paragonů, účtenek, jízdenek, tak je téměř jisté, že to nebude žádná královna svého života, ale spíše její služka.
A dobrou zprávou na závěr je – že úklid je aktivita, která funguje obousměrně – ukliď si v sobě a přirozeně začneš uklízet i kolem sebe a nebo začni uklízet kolem sebe, v kabelce, v peněžence, doma … a ono se to začne čistit i uvnitř.